Tvář domu dodá nová FASÁDA

Stejně jako zlatá rybka vám i fasádní obklad může splnit tři přání. Rozdíl je jen v tom, že to nejsou přání libovolná. Smíte si přát hezký vzhled domu, prodloužení trvanlivosti a zateplení.

Slovo fasáda je zcela zjevně odvozeno od anglické ho výrazu „face“. Ano, fasáda je tváří domu. A její obklad budovu chrání před výkyvy teplot, větrem, deštěm i krupobitím.

Hliníkové desky dodávají lesk fasádě moderního rodinného domu v Jihlavě. Protiváhou chladné elegance je bohaté prosklení a masivní dřevo na terase. Foto DafePlast.

DVA TYPY ZATEPLENÍ

Pokud chcete obklad fasády spojit se zateplením, což je rozhodně účelné, stojíte hned na začátku před zásadní volbou. K dispozici totiž máte jednak kontaktní zateplovací systém ETICS (External Thermal Insulation Composite System), u něhož jsou předem pevně stanoveny skladba i pravidla instalace do stavby, jednak dnes populární systémy provětrávaných fasád, které prouděním vzduchu v mezeře mezi fasádním obkladem a vlastním zdivem brání vlhnutí zdiva a vzniku plísní.

Cementotřískové desky Cetris jsou lehké, pevné a elegantní. Skvěle zvukově izolují a odolností vůči povětrnosti, mrazu i plísním předčí štěpkocementové i sádrokartonové desky. Foto Cetris.

OBKLAD NA VÝBĚR

Ve srovnání s většinou omítek má řešení nové fasády pomocí obkladů hned několik podstatných předností. Především je vysoce trvanlivé: Kvalitní obklad nevlhne, nebledne, neloupe se ani nešpiní. Konkrétní výběr obkladových materiálů je až neuvěřitelně pestrý, což se budeme snažit dokázat alespoň základním fotografickým vzorkem. Volit můžete například mezi přírodním kamenem a jeho dokonalými imitacemi z betonu, mrazuvzdornými pásky lícových nebo glazovaných cihel, masivním dřevem či jeho atraktivní betonovou imitací, moderními kompozity v čele s Corianem, vysokotlakým laminátem HPL, elegantním pohledovým hliníkem, cementovláknitými nebo cementotřískovými deskami či lehkým obkladem z měkčeného PVC na dřevěném roštu.

Věrohodnou imitaci dřeva nabízejí betonové odlitky Luminta Berta (80 x 15 cm). Po lepení se obklad nespáruje. Cena 1 350 Kč/m 2 . foto VipStone.

HLEDISKA VÝBĚRU

Vybírat se dá podle ceny, vzhledu, tepelných i akustických vlastností jednotlivých materiálů. Jaká hlediska výběru upřednostníte, to je samozřejmě na vás. Ale protože fasáda je tváří domu a vaší vizitkou, rozhodně by v popředí mělo zůstat estetické hledisko. Pro většinu z nás je samozřejmě důležitá i cena, ale nezapomeňte, že kvalita tepelné a zvukové izolace vám zajistí úsporu nákladů do budoucna. Leckdy proto platí heslo „Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci.“

Kombinace neupraveného modřínového dřeva s deskami Cetris Basic (v pozadí) na fasádě rodinného domu ve Vratimově. Michael Kocych Architects. Foto: Jiří Ernest


Kámen z kompozitů

  • Kompozity se totiž dělí do dvou základních skupin: Solid Surface a Quarz Surface. Rozdíl je v materiálovém složení, technologii výroby i užitných vlastnostech.
  • Materiál typu Solid Surface je složen z hydroxidu hlinitého a polyesteru či akrylátu. Díky tomuto složení je homogenní a mimořádně odolný.
  • Materiál typu Quarz Surface má jako plnivo drcený kámen, pojivem je polyesterová pryskyřice. Struktura tohoto kompozitu je krystalická.
  • Kompozity typu Quarz Surface tak upoutají přirozeným vzhledem, který kámen skutečně připomíná. Vyšší odolnost fasády vám ovšem nabídne homogenní typ Solid Surface.

Tepelně upravené borovicové lamely Thermowood tvoří rozměrově stabilní přírodní obklad. Nízkoenergetický rodinný dům ve FrýdkuMístku. Michael Kocych Architects. Foto: Jiří Ernest

 

Zateplení lehkou odvětranou fasádou představuje závěsný systém Lifebrick Therm. Prodyšná fasáda má obklad z perlitbetonu a hodí se pro všechny typy konstrukcí. Foto Lifebrick

 

Lícové cihly? Nikoli! Fasádní obklad Lifebrick je původní český výrobek z betonu či perlitbetonu a dosahuje životnosti 50 let. Foto Centrum chytrých fasád.

 

Cihlové pásky jako elegantní keramický obklad fasády. Vyjdou podstatně levněji než lícové cihly, a přitom dosahují stejného efektu. Lze je doplnit o plnohodnotné zateplení. Foto Magicrete.

 

Travertin jako venkovní obklad je velmi atraktivní, ale vlivem znečištěného ovzduší zvětrává a černá. V čistém prostředí je trvanlivý. Foto Kamenoprůmysl Komárek.

 

Detail plastové odvětrávané fasády Vinyl Siding (měkčené PVC na polystyrenovém zateplení). Záruka 50 let. Foto Vinyl Siding.

 

Strukturu štípané břidlice do detailu napodobují betonové obkladové panely TVD. Za použití speciálního lepidla je lze aplikovat kontaktně na zateplené fasády. Cena od 835 Kč/m 2 . foto Magicrete.

 

Foto Novabrik.

Stav před a po rekonstrukci pomocí závěsného systému Novabrik z cihliček probarveného vibrolisovaného betonu. Dokonalé odvlhčení zdiva s bezkontaktním zateplením. Foto Novabrik.

 

Fasáda z Corianu. Foto DuPont.

 

 

Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem DafePlast, Cetris, VipStone, Lifebrick, Centrum chytrých fasád, Magicrete, Kamenoprůmysl Komárek, Vinyl Siding, Novabrik, DuPont

 

Datum vydání: 25. 5. 2021

Edit: