Pohodlí pro dobré víno

Konzumace vína se stává oslavou, k níž není třeba zvláštní příležitosti. Domácí vinotéky zajistí ideální podmínky pro jeho uskladnění.

JAK VYBÍRAT VINOTÉKU

  • Rozhoduje kapacita vinotéky, rozměr i fakt, zda se u vás doma lépe uplatní model vestavný či volně stojící.
  • Vinotéka bude v provozu nonstop, podobně jako chladnička. Dbejte tedy také na energetickou náročnost a hlučnost spotřebiče.
  • Pokud budete uchovávat výhradně bílé či pouze červené, stačí vinotéka jednozónová, hodláte-li uskladnit různá vína současně, potřebujete dvě a více zón.
  • Vybírat můžete také podle funkcí: vnitřní osvětlení, LED displej, skleněné dveře s UV filtrem, zámek, superchlazení nebo funkce, které udržují ve vnitřním prostoru neustále čerstvý vzduch či odstraňují bakterie.

Profesionální péči o víno zajistí domácí vinotéka AEG SWB66001DG s nastavitelnými dřevěnými policemi pro vodorovné uložení vín. www.aeg.cz

DOMA BÝVALO CHLADNĚJI

Pokud pijete červené víno při pokojové teplotě vnímané z dnešního pohledu, tedy nad 20 °C, vězte, že to není teplota, při které ho pijí znalci. V dobách, kdy se ustálilo toto pravidlo, bylo „v pokojích“ o něco chladněji. Správná teplota pro červené je i dnes 14 až 18 °C. Takže pokud nehodláte uchovávat lahve červeného například v chladnější ložnici, je domácí vinotéka ideálním pomocníkem, jak je udržet v podmínkách umožňujících okamžitou konzumaci. V parném létě je pak příliš ohřátou láhev před podáváním možné krátce nachladit v chladničce.

Plně integrovatelná vinotéka Gaggenau RW466364 z řady Vario 400 na 99 lahví, tři separátní zóny 5 až 20 °C, elektronické ovládání, technologie Home Connect. Cena na dotaz. www. spotrebicegaggenau.cz

RADÍ VÁM…

Kamil Gruncl ze společnosti Global Wines

„Pokud nemáte možnost zbudovat vinný sklípek, a přece jen byste chtěli skladovat větší množství lahví, jsou domácí vinotéky vhodným řešením. Na rozdíl od chladničky udržují konstantní teplotu a také chrání proti UV záření. Kvalitní vinotéka je zároveň vybavena antivibračním systémem, a tak zajišťuje vínům maximální pohodlí. U větších vinoték očekávejte také dvě teplotní zóny, díky nimž lze v jednom spotřebiči chladit více druhů vín.“

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 8. 2. 2019

Edit: