Nevtíravá elegance tapet

Dekorace stěn pomocí tapet je snadná, rychlá a většinou i cenově dostupná forma proměny domova. Pokud jste zruční a zkušení, troufnete si na ni možná sami, v opačném případě se svěřte do péče specialistům…

Autorem fototapety od firmy Komar o velikosti 400 x 250 cm je německý fotograf Stefan Hefele.
8 070 Kč, barevnefototapety.cz

Použití tapet se stalo jedním z nejdostupnějších způsobů, jak změnit či oživit interiér. Kdysi přitom tapety neplnily pouze roli estetickou, těžké látkové nebo kožené typy totiž pomáhaly i k zateplení stěn zámeckých komnat a měšťanských salónů. Tato funkce dnes nemá takovou prioritu a vyzdvihnout lze snad jen zvukověizolační vlastnosti některých druhů. O to významnější ale zůstává jejich úloha dekorativní. Díky kvalitě současných materiálů je proti minulosti tapetování daleko jednodušší. Papírové tapety, dříve rozšířené zejména pro svou nižší cenu, dnes dohánějí finančně stále přijatelnější a kvalitnější vliesové tapety, které jsou pevné, prodyšné a zároveň i částečně omyvatelné. Jejich aplikace je snadnější, lepidlo se nanáší pouze na zeď, a ne současně na tapetu i na stěnu jako u papírových, které se před použitím musí namáčet. A staneli-se, že vám jejich vzor po několika letech zevšední, lehce je opět odstraníte. Do kuchyní a koupelen se hodí tapety vinylové. Jsou sice voděodolné, do přímého styku s vodou by ale přijít neměly. Pro svou neprodyšnost se nehodí do ložnice a dětského pokoje. Další možnost představují sklovláknité tapety. Obvykle nemají vzor, jsou prodyšné, omyvatelné, přetíratelné, odolné proti poškrábání i oděru a zvyšují odolnost proti požáru.

 

Oblíbené imitace

Pozoruhodná je v posledních letech obliba nejrůznějších imitací přírodních materiálů, zejména dřevěného nebo kamenného obkladu, ale i betonových omítek a stěrek. Tento zájem je ale logický – vytapetováno máte za několik hodin, zatímco obklad dřevem nebo luxusním kamenem klade nároky nejen na čas a stavební přípravu, ale i finance. Také použití módních betonových stěrek je složitější proces a lidé, kteří žijí v pronájmu, si ho nejspíš rozmyslí. Díky věrným imitacím v podobě tapet se však své touhy po stěnách v moderní úpravě není třeba vzdát. Zajímavé efekty přináší rovněž práce s tapetami, kde se místo výrazného tištěného vzoru střídají lesklé plochy s matnými. U těchto typů, velmi často nabízených v jemnějších pastelových odstínech, dochází během dne k zajímavé hře světel a stínů, a proto je s oblibou využívají pro své projekty bytoví designéři.

 

Přírodní vzory

Rychlé tempo dnešní doby a přemíra moderních technologií kontrastuje se snahou vnést do interiéru harmonii a klid, jimž přejí květinové a rostlinné vzory. V posledních letech se často uplatňují motivy tropických palem, exotických listů, papoušků a divokých zvířat. Stálicí zůstávají vzory květin, oproti minulosti však vypadají jemněji a mnohdy propracovaněji. Určité zjemnění je patrné i v oblasti fototapet. Díky možnostem digitálního tisku obsahuje nabídka světových výrobců vedle úchvatných přírodních scenerií i motivy evokující historické gobelíny nebo ručně malované tapety. Někteří z našich výrobců nabízejí i výrobu fototapety z vlastního kvalitního snímku nebo podle konkrétních rozměrů. Tyto trendy odrážejí touhu po chybějící přírodě v městském prostředí a zároveň přání vytvořit nadčasové interiéry.

 

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

 

Datum vydání: 2. 3. 2021

Edit: