Co nabízejí moderní myčky nádobí

tichá myčka

Tichá myčka Mora IM 6687 s XXL kapacitou má invertorový motor, tři koše a tři ostřikovací ramena. Umyje až 16 sad nádobí se spotřebou 9,6 l vody. Mezi osmi programy nechybí úsporný program Auto se senzorovou technologií nebo nový hodinový program při 65 °C, který lze zkrátit na čtvrthodinu. Automatický samočisticí program i oplachovací systém pro čištění filtru. Foto: Mora

Na výběr máte vestavné i volně stojící myčky, které se liší velikostí, spotřebou, nabízenými programy, designovým provedením a také speciálními funkcemi, které najdete především u dražších modelů.

Myčky nádobí se vyrábějí v šířce 45 cm nebo 60 cm. Rozlišují se volně stojící (některé z nich nabízejí možnost podstavby při odmontování horní desky spotřebiče pod pracovní desku) a dále vestavné myčky, jejichž dvířka kryje kuchyňský panel. Kapacita spotřebiče se udává podle počtu sad nádobí, které myčka pojme. Jedna sada zahrnuje mělký, hluboký a dezertní talíř, hrnek, skleničku a příbory. Nádobí užívané při vaření, stejně jako hrnce a pánve, se nezapočítávají. Vestavná myčka je především plně integrovaná. Znamená to, že ovládací panel je umístěn v horní hraně dvířek, viditelný je tak až po otevření myčky.

Protože nevýhodou mohou být chybějící informace o průběhu programu, lepší modely jsou vybaveny světelnou signalizací informující o chodu myčky, nebo promítáním zbývajícího času na podlahu.

Důležité parametry myčky nádobí

Všechny potřebné informace o spotřebě vody a elektrické energie najdete na energetickém štítku. Myčky nádobí mají energetickou třídu A až G a spotřebují méně vody, než je tomu v případě ručního mytí nádobí pod tekoucí vodou. Nejlepší myčky mají spotřebu vody na jeden cyklus 6 až 9 litrů, levnější modely uvádějí 10 až 12 litrů. Třída účinnosti sušení udává, jak dobře myčka zvládne nádobí vysušit. Určuje se dle zbývající vlhkosti na nádobí a označuje se třídou A až G, přičemž třída A představuje opět nejlepší výkon.

Hlučnost u nejtišších myček nepřekročí 40 dB, komfortní úroveň hlasitosti je okolo 50 dB a tolerovatelná hranice kolem 60 dB. Když myčka disponuje invertorovým motorem, je to přínos, protože má oproti klasickému řadu výhod. Je spolehlivější, výkonnější, energeticky úspornější a má delší životnost. Současně se podílí na tichém a úsporném provozu spotřebiče.

Přednastavené programy myček

Přesvědčte se, že myčka nabízí takové programy, které se vám budou hodit. Liší se především teplotou vody a intenzitou mytí. Nejlepší modely myček jsou řízené speciálními senzory, které sledují různé ukazatele (úroveň znečištění nádobí, tvrdost vody) a tomu poté přizpůsobí chování programu. Ten probíhá tak, aby bylo dosaženo dokonalých výsledků mytí při minimální spotřebě vody, energie a času. Standardně je k dispozici 5 až 6 programů, někteří výrobci jich nabízejí více. Mezi typickou nabídku programů patří program Eco (energeticky nejúspornější program), Rychlý, Intenzivní (využívá vyšší teplotu), Poloviční náplň nebo speciální program na mytí skla. Ke skvělým patří také program Auto (podle úrovně znečištění a množství vloženého nádobí si myčka vše nastaví sama), Hygienický (používá se zde vyšší teplota 70 °C ) nebo Noční. Funkce Multizone znamená tzv. vícezónové mytí, které umožňuje mýt nádobí buď v horním, nebo spodním koši. Pokud má myčka samočisticí filtr, pak po každém mytí dochází intenzivním proudem vody k jeho propláchnutí, čímž se odstraní mastnota a drobné zachycené nečistoty.

Jak myčky suší nádobí

Obzvlášť plastové věci nebo dno hrníčků či skleniček se hůře suší. Proto jakýkoliv způsob na podporu sušení je skvělým pomocníkem. Spousta myček je proto vybavená funkcemi pro lepší sušení nádobí. Patří k nim kondenzace vodní páry, která posbírá páru, zkondenzuje ji na vodu a ta poté odteče do odpadu, dál aktivní proudění vzduchu uvnitř myčky nebo funkce automatického otevření dvířek poté, co skončí mycí program. Jde o přirozený způsob sušení, kdy se nádobí usuší cirkulací vzduchu.

myčka nádobí

Foto: Henkel

ECO programy

  • ECO programy jsou sice časově delší, ale věřte, že snižují spotřeby vody a energie v domácnostech.
  • Důležitá je kombinace ECO programu a správného mycího přípravku, který se rozpustí už při teplotě okolo 50 stupňů a tak následně nádobí dobře umyje.
  • Nádobí není třeba oplachovat, pouze ho očistěte od zbytků jídla, které by mohlo spotřebič zacpat.
  • Snažte se myčku naplnit celou a využít prostor spotřebiče na maximum, jinak se vám celý mycí proces zbytečně prodraží. Nádobí naskládejte do myčky tak, aby se voda dostala opravdu všude.

Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem Henkel, Miele, AEG, Concept, Philco, Whirlpool, Mora

Datum vydání: 14. 5. 2024

Edit: