Vana – středobod koupelny

Vana je kráska, která na sebe za všech okolností přitáhne pozornost, ať už je umístěná uprostřed místnosti, u stěny, v rohu či ji zapustíte do podlahy. Měla by nejen ladit s prostorem koupelny, ale především být dokonale pohodlná, abyste se každý večer do její vodní náruče těšili.

Vybíráte-li nový model, pravděpodobně budete řešit otázku vhodného materiálu, z kterého má být vana zhotovena, dále dostatečně pohodlný a přitom také pohledný tvar a s tím související možnosti jejího usazení do prostoru. Praktické je zjistit i to, zda se k vybranému typu vyrábí i přední panel či zda je možno doplnit jej vanovou zástěnou.

1

Vana IO, rozměry 165 x 70 x 58,5 cm, materiál Pietraluce, design Steffano Rossini & Alexander Duringer. Výrobce Ceramica Flaminia, www.keramikasoukup.cz.

2

Tvrzený kámen Technistone je možné využít jako odolnou odkládací plochu kolem vany, odstín Crystal Royal s pískovou strukturou, cena na dotaz, www.technistone.cz

Jaký materiál?

Akrylát, smaltovaná ocel, litina, litý mramor, dřevo, kámen, sklo – takové jsou dnešní možnosti, ze kterých lze vanu vybírat. Poslední tři zmíněné materiály jsou však vzhledem k dostupnosti kvalitního materiálu a od toho se odvíjející pořizovací ceně spíš designovou lahůdkou, kterou si rozhodně nedopřeje každý. A navíc taková vana také nesluší každé koupelně.
Mezi nejdostupnější materiály stále patří akrylát a smaltovaná ocel, přičemž obě tyto varianty mají své klady i zápory.

3

Vana Formy 01 – na výběr korpus z umělého kamene či dřeva, obložení keramikou či bílým čelním a bočním panelem. Rozměr od 170 x 75 cm, cena od 11 490 Kč. www.ravak.cz

5

Vanová baterie řady Grandera pro volně stojící vany, montáž do podlahy. Cena 53 723 Kč. www.grohe.cz

Než se rozhodnete

Akrylát je materiál, který je teplý a příjemný na dotek, zároveň je jeho povrch také porézní a někdy může působit nestabilně. Snadno opracovatelný akrylát umožňuje též jednoduchou instalaci madel a podhlavníků, vodovodních baterií i dalšího příslušenství (masážní trysky), a to přímo do okraje nebo do těla vany.
Podle způsobu výroby akrylátových desek lze dělit akrylát na extrudovaný a litý, jenž je mnohem kvalitnější a také mechanicky i chemicky velmi odolný. Potřebnou tuhost tento materiál získá vyztužováním – buď laminátem, nebo polyuretanovou technologií.
Naproti tomu ocelová smaltovaná vana je odolnější, pevnější a tvarově stálejší, ale její povrch na první omak studí a na pro tělo příjemnou teplotu se zahřeje až za určitou dobu. Sklovitý smalt na povrchu je velmi tvrdý, proto se naprosto nemusíte bát, že by se vám jej při běžných činnostech v koupelně podařilo poškrábat. Smaltovaná ocel odolává běžným kosmetickým a lékařským přípravkům i koupelovým přísadám a parfémům, které dokáže snést lidská pokožka. Nemusíte se obávat použít zde ani barvy na vlasy nebo odlakovač.

Dostatečně silný

O kvalitě výrobků z obou materiálů mnohé vypovídá už délka záruční doby, kterou výrobci na jednotlivé modely poskytují. S kvalitou samozřejmě úzce souvisí síla materiálu, jež garantuje, že vana bude samonosná a tvarově stálá. U smaltu by pak mělo být samozřejmostí, že na povrchu nepopraská. Akrylátové vany mívají tloušťku materiálu pohybující se mezi 4 až 5 mm, v případě luxusnějších variant se setkáme až se sílou 8 mm.
Ocelové vany se vyrábějí z ocelového plechu nebo plátu se standardní tloušťkou 2 mm, u kvalitnějších typů je pak materiál silnější více než 3 mm (ocel + smalt).

6

Akrylátová asymetrická vana s jednoduchým názvem 10° je sice klasicky obdélníková, avšak pootočená o 10° do prostoru, čímž v okraji vznikla odkládací plocha využitelná i jako sedátko. Rozměr od 160 x 95 cm, cena od 10 990 Kč. www.ravak.cz

7

Volně stojící vana Axor Massaud 1900 mm, vrstvený materiál s polyesterovým povrchem gelcoat, objem 397 l, hmotnost bez vody 70 kg. Cena 309 335 Kč bez DPH. www.hansgrohe.cz

Tvar ovlivňuje pohodlí

Podle tvaru lze vany obecně rozdělit na asymetrické, obdélníkové, rohové, oválné nebo kruhové. Obdélníkové vany známe většinou z koupelen našich rodičů. Tradiční tvar je sázkou na jistotu – zkrátka taková stará dobrá klasika. Při výběru je dobré si všímat zejména modelů s plochým a co možná nejširším dnem, což poskytuje více pohodlí i při sprchování. Rovný boční lem vany zase umožní snadnou instalaci vanové zástěny či vanových dveří. Dostatečně široký lem vany pak poslouží jako odkládací plocha pro hygienické potřeby.
Výhodou asymetrických van je úspora místa v prostoru koupelny, proto se výborně hodí také do menších místností. Pokud je vybavíte vanovou zástěnou, mohou suplovat i sprchový kout. Asymetrické vany můžete vybírat v pravé nebo levé variantě, podle toho, jak se vám do koupelny hodí.
Naopak s rohovou vanou příliš místa neuspoříte, ač vám to tak možná při prvním pohledu v obchodě nepřipadá. Hodí se proto spíše do koupelen, kde není nutné šetřit centimetry. Rohové vany poskytují velkorysý prostor pro koupání ve dvou – buď sedících vedle sebe, nebo naproti sobě.
Vany oválné a kruhové jsou vlastně takovou designovou záležitostí, která přitáhne zrak každého návštěvníka koupelny. Některé typy jsou určeny pro koupání více osob. Jsou ideální pro umístění do volného prostoru, kde tak dokonale vynikne jejich originální oblý tvar. Není to sice právě nejpraktičtější řešení, protože nenabízí ani možnost úložných ploch kolem vany ani její zaclonění, takže na podlaze kolem vždy trochu vlhka bude, ale za zážitek koupání ve volném prostoru to možná stojí.

8

Volně stojící vana Ricordi v retro stylu, rozměry 170 x 80 cm, materiál akrylát. Cena 24 990 Kč. Značka Laguna, www.siko.cz

9

Vana BetteLux Oval Silhouette ze smaltované titanové oceli od společnosti Bette, cena k doptání. www.koupelny-waterloo.cz

Možnost instalace do prostoru

Vana volně stojící uprostřed koupelny bývá považována za luxusní řešení. Pokud máte obavu, že by vám ve vaně mohlo být chladno, vsaďte na izolaci od podlahy a volte vanu na soklu nebo na dekorativních nožičkách. Další možností je vanu ze všech stran obezdít a vytvořit tak dekorativní sokl, jenž bude sloužit zároveň i jako odkládací plocha na mycí potřeby. Majestátně pak působí vany na zděném podstavci – vlastně na takovém vyvýšeném minipódiu, k němuž vede jeden, dva nebo hned několik schůdků.
Vana zapuštěná do podlahy v mnohých z nás evokuje bazén. Může být zasazena do podkladu buď jen částečně, nebo zcela, podle toho, kolik místa máte pod podlahou. Jednoduché madlo nebo dekorativní zábradlí, umístěné v těsném sousedství vany, zvýší komfort pohodlného a bezpečného vstupu.

10

Dvoumístná vana LoveStory II., materiál akrylát, rozměry od 196 x 113,5 cm. Cena od 19 190 Kč. www.ravak.cz

11

Volně stojící monolitická vana Cape Cod vyrobena z inovativního materiálu DuraSolid A, design Philippe Starck. Cena od 120 744 Kč. Více na www.duravit.cz.

12

Fusion, vana se zasouvací sprchou, hydromasážním systémem Ghost a stabilizátorem teploty vyniká neviditelným řešením trysek. Design Marc Sadler, cena od 290 400 Kč. Výrobce Gruppo Treesse, www.aquatrade.cz

Pro větší komfort a pohodlí
Pár tipů pro pohodlné koupání

* Madla a podhlavníky – ergonomicky tvarované doplňky, díky kterým se vám ve vaně bude ležet ještě pohodlněji a zároveň vstávání odtud se stane bezpečnějším.

* Ergonomické prolisy – některé typy van mají svůj vnitřní prostor opatřený nejrůznějšími prolisy, které fungují jako opěrky rukou, nohou, hlavy i jako integrované sedátko či odkládací police.

* Odtok uprostřed – praktický detail, který oceníte zejména při koupání ve dvou, oba se můžete pohodlně posadit na opačných koncích vany a odtok nikomu nebude překážet.

* Vanová zástěna – chcete-li z vany mít zároveň sprchový kout, opatřete ji alespoň z jedné strany vanovou zástěnou, abyste se nemuseli bát, že při sprchování zkropíte zbytek koupelny.

* Hydromasážní systém – do akrylátových van jej lze integrovat bez problémů. Kromě trysek v zádové oblasti lze vanu osadit masážními tryskami pro nohy a šíji, nebo doplnit tryskami zajišťujícími perličkovou lázeň.

Vybíráte vanu?

Vyplňte si malý dotazník. Jen tak zjistíte, co opravdu potřebujete.

* Má vana sloužit pro běžné koupání, nebo jen pro chvíle relaxace?

* Bude používat vanu starší osoba? Pak vybírejte vanu s nižšími boky, se dnem opatřeným protiskluznou úpravou a s praktickými madly usnadňujícími vstup.

* Budou se ve vaně koupat děti? Pokud ano, zvolte opět protiskluzný povrch a materiál, který dlouho udrží vodu teplou.

* Hodláte ve vaně koupat i psa? V tom případě rozhodně nevolte akrylát, který by ostré drápky domácího mazlíčka rychle poškrábaly.

Na litinu výrobci nezanevřeli

Litina, materiál s letitou tradicí, vám nabídne výjimečně dobré tepelně izolační vlastnosti. Napuštěná voda si velmi dlouho zachovává svou teplotu, navíc vany mají velkou pevnost, tvarovou stálost a dlouhou životnost. Naopak jejich nevýhodou je poměrně velká hmotnost, která může komplikovat převoz na místo určení i následnou instalaci vany.
Foto: archiv firem

 

Datum vydání: 30. 12. 2017

Edit: