12 tipů na vylepšení dětského pokoje pro zdravý spánek vašich dětí

dětský pokoj

Foto: Pixabay

Vánoce jsou za dveřmi, ideální čas k tomu, abyste zútulnili dětem jejich pokoj. Určitě si nějaké to vylepšení přejí, možná chtějí novou postel nebo sedací vak, na kterém budou moci relaxovat. Proč by jim to nemohl donést Ježíšek?

Dětem se v jejich pokoji musí líbit

Určitě si pamatujete na svůj dětský pokoj a na to, co jste v něm měli rádi, a co jste naopak nesnášeli. Je jedno, zda to byl jen váš pokoj, nebo byl i sourozenců, jistě jste se v něm ale chtěli cítit dobře. Přece jenom je to takové malé dětské království, kde se sice ratolesti musí i učit a dělat domácí úkoly, na druhou stranu si tam i hrají, odpočívají a také spí. Jak na vybavení dětského pokoje, aby se dětem líbil a cítili se v něm bezpečně?

Tip číslo jedna: Začněte pěkně od podlahy

Možná přemýšlíte, zda do dětského pokoje pořídit koberec, nebo si vystačit s dřevěnou podlahou. V koberci se drží nečistoty, bez něj ale bude podlaha chladná. Jak z toho ven? Co takhle obojí? Nemusíte přece koberec pokládat po celé místnosti. No a když už na něj vsadíte, dejte přednost jednobarevnému koberci, na kterém se budou dobře hledat i malé kostičky lega. Kdo už si na ně někdy šlápnul, ten ví, jak je to nepříjemné.

Víte, že si můžete pořídit i menší koberce s dráhou na autíčka, městečkem nebo třeba se skákacím panákem?

Tip číslo dva: Vyberte ten pravý nábytek

Nábytek patří do každého pokoje, ten dětský rozhodně není výjimkou. Vybírejte ho ale pečlivě, dbejte hlavně na jeho bezpečnost. Až pak přichází na řadu barva a design skříní, knihoven, zásuvek atd.

Tip číslo tři: Stěny mohou zdobit pěkné obrázky

Proč by v dětském pokoji měly být holé zdi? Dětský pokoj má být útulný a plný barev. Na zeď můžete namalovat obrázky oblíbených pohádkových postaviček, nalepit tapetu nebo zavěsit obrázky vašich ratolestí, které jistě budou mít radost, že se vám jejich obrázky líbí. Nezapomeňte je ale zarámovat.

Tip číslo čtyři: Nezapomeňte na úložný prostor

Toho není v dětském pokoji nikdy dost. Každé dítě má spoustu hraček a dalších věcí, bez kterých se prostě neobejde. A že by se měly válet všude? Lepší je uklidit je do zásuvek, poliček, úložných boxů apod.

Úložný prostor se hodí i pro uskladnění oblečení, ani toho děti nemívají zrovna málo. Dětská pyžama, dětské spodní prádlo, dětské ponožky, dívčí pyžama i chlapecká pyžama si prostě zaslouží dostatek prostoru na uložení.

Tip číslo pět: Dobře vyberte postel

Při výběru postele pro dítě je zásadním parametrem její velikost. Volit můžete mezi klasickou velkou postelí pro dospělé a její zmenšeninou. Pro miminka se hodí dětská postýlka o rozměrech 120 x 60 cm, sáhnout můžete i po rozměrech 140 x 70 cm. Taková postel může posloužit i předškolákovi, pokud jí jdou odmontovat bočnice a proměnit ji v běžnou postel.

Víte, že optimální šířka postele pro větší děti je 90 cm a délka alespoň o 30 cm větší než výška dítěte?

Tip číslo šest: Jakou pořídit matraci?

Jak vybrat matraci pro miminko? Jak vybrat matraci pro předškoláka? Jak vybrat matraci pro školáka? Otázky, nad kterými si my rodiče často lámeme hlavu.

Výběr dětské matrace nepodceňujte, děti jsou stále ještě ve vývinu a ten je třeba podpořit. I když se stane, že dítě podědí postel s roštem po starším sourozenci, matraci byste mu měli pořídit novou.

Dětská matrace by měla být tvrdší a pevnější konstrukce, zónové matrace pro děti nemají smysl. Je lepší dát přednost té z přírodních materiálů, důležité je, aby od těla odváděla vlhkost, dobře se udržovala a respektovala váhu dítěte, jeho věk a anatomický tvar páteře.

Tip číslo sedm: Rozdělte pokoj na několik zón

Sice jde jen o jednu místnost, děti v ní ale pracují, hrají si, spí a dělají spoustu dalších věcí. Je tak jedině dobře, když místnost rozdělíte na několik částí, každá bude mít svůj účel. Chybět nesmí nejen zóna učení s pracovním stolem a židlí, ale ani zóna spaní s postelí doplněnou o polštář a přikrývku, a nočním stolkem a zóna hraní.

Tip číslo osm: Co takhle tabule na zdi?

Děti si rády kreslí a malují, malí školáci zase potřebují procvičovat ručičku, aby se jim dobře psalo. Co jim to usnadnit a na zeď zavěsit tabuli nebo část zdi potřít tabulovou barvou? Uvidíte, že budou nadšené. A můžete si na ni psát třeba i stranu, na které máte další den pokračovat se čtením pohádky před spaním.

Tip číslo devět: Spánku napomohou i dobře vybraná světla

I v dětském pokoji je třeba dobře vidět, navíc se dětský zrak pořád ještě vyvíjí, tak ho dětem nekazte nevhodným světlem. Do dětského pokoje se hodí teplota světla od 2700 K do 3000 K, svítivost centrálního svítidla by měla být minimálně 100 lumenů na m2, ideálně ale dvojnásobek.

Tip číslo deset: Zeptejte se dětí, co by rády

Kdo bude v dětském pokoji trávit nejvíc času, ten by si měl říct, jak by chtěl pokoj zařídit a co by si v něm přál. Neříkáme, že musíte dětem splnit každé přání, ale alespoň trochu přiblížit pokoj jejich představám, na tom přece není nic špatného. Chcete přece, aby se v pokoji cítily dobře.

Tip číslo jedenáct: Spánek ovlivňuje i oblečení

Ano, je tomu tak. I od toho, co děti mají na sobě, se odvíjí kvalita spánku. Mezi naše tipy na vhodné oblečení patří to z přírodních materiálů, které od těla odvádí pot a vlhkost, je prodyšné a příjemné na dotek.

Tip číslo dvanáct: Zaveďte před spánkem rituál

Děti potřebují nějaký řád, to ví asi každý rodič. Nemusí ale nutně vždy jít o řád, který děti v něčem omezuje nebo limituje, může mít i příjemnou podobu. Do pokoje můžete umístit třeba pohodlné křeslo a před tím, než dítě uložíte ke spánku, si přečíst kousek z oblíbené knihy. Rituálem před spaním může být i večerní koupání a namazání dětského tělíčka uklidňujícím tělovým mlékem, které napomůže kvalitnímu spánku.

Když už jsme tak u toho koupání, víte, že mnozí rodiče řeší, jak na čištění uší u dětí po koupání? Děti se totiž rády ve vaně potápí. Není na tom nic složitého, dětské uši mají samočistící schopnost, takže není třeba uši opravdu čistit. Stačí šetrně, za pomocí speciálních dětských tyčinek do uší nebo kapesníku, vyplavenou špínu odstranit.

Datum vydání: 14. 11. 2022

Edit: