Skříň, která se přizpůsobí

Také doma stále bojujete s nedostatkem úložného prostoru? Kam s tolika oděvy a botami? Nemáte místo na klasickou skříň? Zkuste najít nevyužitou stěnu, plonkový roh a zamyslete se…

Opravdu nemusíte zoufat, chce to jen dobrý nápad a trochu přemýšlení. Skoro každému nevyužívanému koutu v bytě lze dodat smysl a začít ho prakticky používat jako úložný prostor na oděvy a spoustu doplňků. Zároveň tím získáte místo jinde a uvidíte, že rána před otevřenou skříní budou hned veselejší.

3

Potřebujete šatnu na míru? Ideálním řešením je třeba tento modulový systém pro zařízení šaten Multi Forma II, v tomto případě jsou rozměry 402 x 59 x 268 cm a provedení v přírodní dýze s bohatou vnitřní výbavou. Cena základního modulu (102 cm se dvěma policemi a šatní tyčí) je 25 866 Kč. HOMESTYLE

PÁR KROKŮ NA ÚVOD 
Jedním z těch prvních, které je třeba podniknout, je detailní zaměření daného prostoru, kam chcete šatní skříň instalovat. Hloubka skříní bývá většinou 60 cm, ale pamatujte, že k tomuto údaji musíte ještě připočítat 10 cm na prostor pro kolejnice (pojezdy), do nichž se zasadí posuvné dveře. Při vyměřování nezapomeňte na vodováhu, abyste se ujistili, že je vaše podlaha opravdu rovná. Pokud není, bude se muset ještě před instalací šatní skříně uměle dorovnat.

2

Box s víkem GARNITYR v béžové barvě se vzorem bílé květiny má úchyt, který usnadňuje vysunutí krabice, na jedné straně je rámeček na štítek, kterým si označíte obsah krabice pro lepší přehled. 499 Kč / 2 kusy. IKEA

ASPOŇ MALÝ PLÁNEK 
Ještě, než se vydáte do obchodu nebo interiérového studia, nakreslete si plánek – dispozici jednotlivých funkčních zón ve skříni. Promyslete si, co všechno do ní chcete uložit, jak budete využívat hůře přístupná místa v horní části a jestli se budete často rádi sklánět k policím dole u podlahy. Myslete i na to, kolik máte dlouhých kabátů, kolik bot k uložení, jestli by se vám hodily takové doplňky, jako je rozřazovač na kravaty, na kalhoty, papírové krabice na nejrůznější drobnosti a doplňky. Nepodceňte také, že někam musíte přes léto uložit lyže, teplé bundy, ale i celoročně sportovní oblečení nebo žehlicí prkno. To vše při plánování vnitřního uspořádání a celkového pojetí šatní skříně hraje důležitou roli.

4

Šatní skříň s vnitřním vybavením PAX LYNGDAL, materiál fólie, tvrzené sklo a hliník, rozměry 200 x 66 cm, výška 236 cm. Rám s březovým vzorem, dveře s mléčným sklem. Cena od 8840 Kč. IKEA

5

Vestavný šatní systém HANÁK v provedení lamino dub přírodní vás zbaví starostí, kam se spoustou oblečení a doplňků. Na výběr máte velké množství povrchů a barev i možnost sladit design šatny s ostatním nábytkem. Záruka pět let. Více na www.hanak-skrine.cz.

6

Krabice na obuv SKUBB (199 Kč / 4 ks), rozměry 22 x 34 x 16 cm, jsou navrženy pro rámy šatní skříně PAX o hloubce 35 cm. Díky průhledné síťovině uvidíte, jaké boty jsou uvnitř. IKEA

VYBÍREJTE PEČLIVĚ 
Pokud už máte detailní plán jak skříň uspořádat, je na čase poohlédnout se po dobré firmě. Oslovte jich rozhodně více, abyste si mohli vybrat. Každá solidní firma by si k vám domů měla přijet sama prostor zaměřit, vytvořit vám zdarma vizualizaci nebo aspoň grafický plánek včetně návrhu orientační ceny. Když si k tomu o dané firmě dohledáte na internetu i případné reference spokojených či nespokojených zákazníků, hned budete mít jasno. Před uzavřením smlouvy s vybraným dodavatelem se tedy jasně dohodněte na konečné ceně včetně dopravy i montáže, na to nezapomeňte. Zeptejte se i na detaily dodání a záruční dobu.

7

Modulová skříňová sestava NOW! FLEXX, rozměry 252 x 61 x 225,4 cm, v provedení šedý lak lesk a přírodní dub, cena 92 690 Kč. HOMESTYLE

8

Třídveřová šatní skříň Hele 2 je prostorná a je vyrobena z kvalitních laminovaných desek tloušťky 18 mm, samozřejmostí jsou odolné ABS hrany (2 mm) a posuvné dveře s horním pojezdem. Vnitřní uspořádání skříně je variabilní (tři šatní tyče a devět polic), rozměry 240 x 65 x 240 cm. Za 11 111 Kč na www.forliving.cz.

JAKÝ MATERIÁL?
Většinou to záleží čistě na vás. Výrobci se předhánějí, aby klientovi vyšli maximálně vstříc, a téměř žádná barevnost či materiál pro ně není problémem. Někteří dokonce nabízejí, abyste si podobu šatní skříně navrhli zcela sami, stačí si jen vybrat dekor, fotografii či vzor na příslušných webových stránkách, nebo dodat vlastní námět, a potisk na posuvných dveřích bude zcela podle vašich představ. Trváte-li na klasickém řešení, pak máte na výběr bohatou škálu materiálů od laminované dřevotřísky až po sklo v moderním pojetí (lacobel, lacomat, matelux…). K přednostem lamina patří velmi tvrdý povrch a snadná údržba. Lamino je otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Jádro laminovaných desek tvoří dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalitý melaminovou pryskyřicí. Oblíbeným prvkem na posuvných dveřích šatní skříně je i běžné sklo (samozřejmě bezpečnostní, například Connex), které případný malý prostor nádherně opticky zvětší a prosvětlí. Pokud jde o finance, k levnějším materiálům patří lamino nebo fólie, dražší je dýha a nejdražší samozřejmě masiv.

9

Chcete pojmout vaši šatní skříň opravdu originálně? Klikněte na www.designconcept.cz, vyberte si motiv nebo dodejte svůj vlastní a pak už se jen těšte. Materiál – laminovaná dřevotřísková nebo MDF deska o síle 10 až 28 mm, cena desky 1500 Kč/m2. Nabízí Dřevozpracující družstvo LUKAVEC.

10

Koš PJÄS z vlákna banánovníku se hodí pro uložení novin a časopisů, fotografií a nejrůznějších drobností. Rozměry 33 x 33 x 32 cm, 169 Kč, IKEA.

JAKÉ BARVY? 
Stále vedou čisté barvy, jako bílá, šedá, béžová i černá v provedení vysoký lesk, případně mat. U lamina máte navíc na výběr ze široké škály dezénů – například tzv. jednobarevné unidekory nebo dekory s hladkým či matným povrchem, perličkou, strukturou připomínající dřevo a podobně. Výrobci se také často snaží sladit vzhled a dekor vestavné skříně s ostatním nábytkem v místnosti či bytě.

JAK SI JI USPOŘÁDAT 
Interiér vestavné skříně bývá většinou vyroben z dřevotřísky potažené laminem nebo dýhou. Samozřejmě, že provedení v dýze je dražší, lamino zase levnější a nabízí bohatší výběr vzorů. Většina zákazníků volí klasickou bílou barvu pro police a vnitřní úložné systémy, výjimkou ale není ani černé nebo dřevěné provedení. Počet a rozmístění tyčí na ramínka, polic a úložných boxů záleží jen na vás, snažte se využít každý centimetr vzácného prostoru.

11

A NA KONEC? 
Pokud počítáte s mnoha výsuvnými šuplíky, určitě si k nim pořiďte tlumiče dojezdů. Stejně tak postupujte i u samotných posuvných dveří, a hned po instalaci firmou je dobře vyzkoušejte, nedělejte žádné ústupky a kompromisy. Posouvání musí fungovat opravdu bezvadně, plynule a tiše. U kolejniček a rámu se nebojte připlatit za hliníkové, které oproti ocelovým (levnějším) vypadají elegantněji. Myslete i na praktické uložení vysavače nebo žehlicího prkna, což jsou všechno detaily, které je dobré promyslet předem.

12

Prostorná šatní vestavná skříň HANÁK se zkosením, vhodná do půdních vestaveb, v provedení lamino bílá – lesk, korpus dub přírodní, nabízí www.hanak-nabytek.cz.

Edit: