LEHKÉ BETONY – BUĎ PŘIPRAVEN!

Panelák z Ytongu? Proč ne! Dům zateplený Multiporem na okraji Plzně dokončila loni firma Interstav Všeruby. Provozní náklady na vytápění jsou v něm nižší než na vodu. Cena bytů cca 33 000 Kč/m2. Ytong.

Letošní rok příliš nezpřísnil požadavky na zdivo, nýbrž hlavně na technologie v domě (řízené větrání s rekuperací či tepelná čerpadla). Moderní betonové zdivo je však připraveno!

Klasický beton má několik opravdu vynikajících vlastností (pevnost v tlaku, odolnost a trvanlivost, akumulace tepla), ale také pár citelných slabin (vysoká hmotnost, tepelná a zvuková vodivost, špatná opracovatelnost). Nedostatky materiálu se snaží stavebnictví odstranit nebo potlačit řadou technologických inovací. A daří se mu to!

Originální betonový plotový systém Roka spojuje tvárnice pomocí tvarových zámků. Povrch Standard, barva přírodní. Cena od 1 736 Kč/m 2 . Best.

 

DVĚ LINIE INOVACÍ

První linii technologických inovací materiálu tvoří vývoj speciálních betonů, které se využívají především pro větší stavby. Jejich cílem je materiál vyztužit pomocí dalších příměsí a zvýšit tím jeo konstrukční pevnost a odolnost. Prostý beton je totiž pevný v tlaku, nikoli však v tahu. Pro zvýšení pevnosti v tahu se beton kombinuje s železnou výztuží (železobeton), výztuží z kabelů, jež se napnou a vnášejí do betonu tlak (předpjatý beton), nebo s různými typy vláken či drátků (vláknobeton, drátkobeton). Používají se také moderní netradiční příměsi do betonu (uhlíková či polymerová vlákna), která výslednou pevnost materiálu zvýší až o desítky procent. Jedním z kompozitních materiálů budoucnosti je sklobeton, který se skládá z portlandského cementu, skleněných vláken, anorganického plniva a dalších přísad pro maximální odolnost materiálu v konkrétních podmínkách. Druhou linii představují lehké betony, které se hojně uplatňují při výstavbě rodinných a menších bytových domů. Vedle výrazného odlehčení materiálu se snaží o snížení tepelné i zvukové vodivosti a zlepšení opracovatelnosti betonu. Této linii se budeme věnovat podrobněji.

Pórobetonové tepelněizolační tvárnice Lambda YQ tvoří obvodové zdivo rodinných domů i bytů ve Vochově u Plzně. Řešení bez dodatečného zateplení spolehlivě plní normy úsporného bydlení a vytváří zdravé klima. Ytong.

 

PÓROBETON

Pórobetonový systém Ytong (beton vylehčený vzduchovými bublinkami) je už léta vyhledávaným řešením pro svou snadnou tvarovatelnost, díky níž vzniká minimum stavebního odpadu. Na změny tepelných požadavků na zdivo je kompletně připraven již několik let. Jeho tepelněizolační tvárnice Lambda YQ tloušťky 45 nebo 50 cm mají už dnes takové parametry, že je možné s nimi stavět nízkoenergetické i pasivní domy bez zateplení! Díky homogenitě materiálu (tvárnice je plná, ne děrovaná) vycházejí v domech z Ytongu perfektně testy vzduchotěsnosti (Blower door testy), jež jsou pro pasivní domy povinností. Perfektně utěsněné a do detailu vyladěné obálce stavby pomáhají také systémové Ytong omítky pro vnější i vnitřní použití. Se zdivem spolupůsobí a pomáhají vytvářet ideální mikroklima uvnitř domu.

Lehký keramický beton je beton vylehčený keramzitem, který nabízí zdravější mikroklima a stavební systém pro celý dům. Lias Vintířov.

 

SYSTÉMOVÉ STAVĚNÍ

Technologické vylepšení stavebního systému se nemusí týkat jen základní ho materiálu. Kupříkladu systémové stavění s Ytongem znamená mnohem širší možnosti, jak stavět efektivně a bez rizika. Kromě tvárnic a překladů nabízí systém díly pro výstavbu stropu, střechy, schodů. Tyto masivní prvky přispívají k vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem, navíc zvyšují celkový komfort bydlení. Ve stropě lze vést například instalace pro řízené větrání zmíněné v úvodu, systémové řešení střechy zase zabraňuje letnímu přehřívání. Schodišťové díly výrobce dodává připravené na míru podle projektové dokumentace. Systém Ytong nabízí také široké možnosti poradenských služeb, získáte tak podporu ve všech krocích výstavby – od plánů až po konečnou realizaci.

 

SKOŘEPINY

Technologie betonových skořepinových tvárnic má v západní Evropě tradici už od poloviny 20. století (nejvíce ve Francii a Belgii). Její pomocí můžete účinně snížit náklady na hrubou stavbu a šetřit i provozní náklady na vytápění. Rozměrově přesné tvárnice jsou uvnitř duté a zdí se plným dnem vzhůru! Rovněž skořepinová výstavba tvoří variabilní systém pro celý dům (obvodové i vnitřní zdivo, stropy) a má několik význam ných předností: dlouhou životnost, vysokou pevnost, mrazuvzdornost, nízkou nasákavost a paropropustnost. Pokud kladete důraz na energeticky úspornou výstavbu, dosáhnete izolace jednak pomocí vzduchu uzavřeného v dutinách, jednak pomocí vnitřního zateplení ze speciálních panelů (plní funkci tepelné i zvukové izolace).

 

PERLIT, KERAMZIT A SPOL.

Keramzit asi znáte: Nadýchaný pórovitý granulát hnědé barvy nachází uplatnění nejen v zahradách, ale také ve staveb nictví (izolační zásypy stropů, plochých a zelených střech). Velmi pravděpodobně znáte i perlit: Jeho pórovitá zrnka jsou podstatně menší, bílá nebo šedobílá, a slouží k zateplení nebo zlepšení akustiky objektu (zdicí a omítkové malty, perlitové zásypy, vylehčené sádrové omítky). Oba lehké přírodní granuláty procházejí ve výrobě tepelným zpracováním (expandací) za teplotkolem 1 000 °C. Výsledkem expandace je zvětšení objemu výchozí suroviny až na desetinásobek. Vytvoří tak pórovité plnivo pro výrobu lehkého konstrukčního betonu. Stejnou úlohu může splnit také zpěněná vysokopecní struska. Jsou přírodního původu (vypalují se v pecích ze speciálních cypřišových jílů), mají stejnoměrnou vnitřní struktu ru a uzavřený slinutý povrch. Výsledný lehký keramický granulát má dokonalé izolační schopnosti, pevnost, mechanickou odolnost a trvanlivost, vzdoruje vlhkosti, mrazu i ohni. Toho lze využít přímo pro izolační zásypy stropů, plochých a zelených střech, ale také jako základ pro výrobu zdiva, betonů či prefabrikovaných stavebních dílců.

 

LEHKÉ KONSTRUKČNÍ BETONY

Lehký konstrukční beton dosahuje nízké objemové hmotnosti (1 100 až 2 000 kg/m 3 ) a dá se výhodně aplikovat na konstrukce rodinných i bytových domů. Mezi hlavní aplikace patří lehký keramický beton (Liaporbeton), který nabízí také stavební systém pro celý dům. Je vylehčen keramzitem a jeho pevnost i trvanlivost se dá srovnat s běžnými betony, poskytuje však leccos navíc: lepší zvukovou i tepelnou izolaci, snadnou opracovatelnost, zdravé vnitřní mikroklima a vysokou tepelnou odolnost. Chceteli položit důraz na maximální pevnost zdiva, zvolte keramický beton hutný. Pokud dáváte přednost akustickému komfortu, vyplatí se vsadit na keramický beton mezerovitý. Další užitečnou stavební aplikaci s pórovitým plnivem tvoří tzv. perlitbetony, které tepelně izolují základy nebo obvodové konstrukce domu. Zde je plnivem expandovaný perlit.

 

BETONOVÝ OBKLAD FASÁDY

Dílčí, ale důležitou stavební aplikaci nabízejí provětrávané fasádní obklady z vibrolisovaného perlitbetonu (Stavoblock, Lifebrick Therm), které prodyšně zateplují a zároveň odvlhčují zdivo. Lehký a tenký obklad z přírodních materiálů (základ tvoří drcené kamenivo a expandovaný perlit) dokáže domu dodat elegantní a originální vzhled, je stálobarevný a zaručuje dlouhodobou trvanlivost (více než 50 let). Uplatní se pro novostavby i rekonstrukce starších objektů. Vylehčené betonové cihličky se samostatně zavěšují na kovový rošt. Fasádní obklad lze vyrobit na zakázku. Tepelně izoluje, nepopraská, odolá vodě i ohni, je prodyšný a zcela bezúdržbový.


NÁŠ TIP PÓROBETON

Izoluje, reguluje vlhkost, dá se opracovat i tvarovat. Za betonovým plotem může stát dům z pórobetonu.


Z DUTÝCH SKOŘEPIN

Skořepinové tvárnice Betong umožňují stavět cokoliv: suterén, rodinný dům, garáž, plot. Dají se zateplovat zevnitř i nechat jako pohledové režné zdivo. Zdí se dnem vzhůru! BeTong.

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

 

 

Datum vydání: 14. 12. 2020

Edit: