Schody: bezpečná a funkční dominanta

Schodiště je prvek, který v obytném interiéru nelze přehlédnout. Proto záleží na jeho estetice. Ještě podstatnější je však jeho bezpečná a spolehlivá funkce.

Dříve se schodiště v rodinném domě umisťovalo zpravidla do chodby nebo vstupní haly, ale dnes je architekti často využívají jako součást obytného prostoru. Ostatně i ve vstupní části domu může plnit například funkci nenuceného posezení.

NA ZAČÁTKU, NEBO NA KONCI?

Občas se zákazník nechá přesvědčit stavební firmou, že se vyplatí postavit co nejdříve masivní betonové schodiště, které značně usnadní výstavbu celého domu. Tento argument má jasnou logiku, je tu ovšem ještě druhý pohled na věc: Schody trpí už ve fázi hrubé stavby poměrně značnou zátěží a může dojít k jejich opotřebení. Zejména povrchové nerovnosti je třeba důkladně opravit, aby při finálním obkladu nedošlo k deformaci dekorativního materiálu. Proto se někdy vyplatí s výstavbou interiérového schodiště naopak počkat. Pokud zvolíte instalaci na zakázku až v úplném závěru stavebních prací, získáte výhodu v tom, že již znáte celkový vzhled svého domova a můžete vše v klidu doladit k funkčnímu i estetickému ideálu.

Kruhový půdorys o průměru 180–240 cm nabízí schodiště JAP 150 (nerez + dřevo). Svislé průběžné zábradlí opticky zvyšuje prostor. Cena 1 m výšky od 21 000 Kč bez DPH + montáž. JAP Future.

TVAR SCHODIŠTĚ

Zásadní vliv na vzhled, funkci a technické řešení schodiště má jeho tvar. Technicky nejpohodlnější řešení představují schodiště přímá či lomená (do tvaru písmene L nebo U). V omezeném prostoru nacházejí uplatnění především točitá schodiště (kruhová, vřetenová či spirálová). Naopak velkorysé a efektní řešení v prostoru nabízejí schodiště oblouková. Moderní interiéry ovšem hojně využívají schodiště přímá (přisazená ke stěně i umístěná volně do schodišťových stupňů (bez podstupnic), které jsou kotveny jen do boční schodnice. V moderním interiéru se ovšem uplatní také masivní konstrukce z betonu nebo odlehčené z kovu (nerezový plech, ocelová lana). Kov se dá výborně kombinovat s čirým sklem, ale také s keramickými či kamennými nášlapy nebo se zábradlím z různobarevného plastu.

Elegance je na prvním místě v konstrukci masivního betonového schodiště Rizzi. Doslova se vznáší v prostoru, ale ani tady není dostatečně zajištěn bezpečný provoz. DNA Design.

VZHLED

Pokud chcete ušetřit čas i peníze, nabízí se řada typových řešení z prefabrikátů: Výrobce vám schodiště doveze jako stavebnici a na místě jednoduše sestaví. Tady vám může stačit investice pouhých 30000 Kč. Jestliže však vsadíte na originalitu, počítejte s navýšením částky přinejmenším na trojnásobek. Výsledek je přitom paradoxně méně spolehlivý: Může váš interiér výrazně pozvednout, nebo naopak shodit. Pro individuální stavbu schodiště na míru proto využijte nejen návrh interiérového architekta, ale i profesionální realizační firmu.

Ocelovou konstrukci a schodnice z vrstveného bezpečnostního skla kombinuje zakázkové schodiště kotvené do zdi. Elegantní dojem dotvářejí dřevěná madla. VV Sklo.

BEZPEČNOST

Zásadní význam má, aby schodiště bylo pohodlné a dlouhodobě funkční (bezpečné, pevné a stabilní). Jeho standardní šířka bývá 90 cm, výška stupnic (nášlapných ploch) by se měla pohybovat v rozmezí 16 až 19 cm. Pro jejich výrobu volte jednoznačně tvrdý a odolný materiál. Odolnost dřevěných schodů zvýší lakování. Celá konstrukce schodiště musí být pevně ukotvená a tuhá. Při kotvení schodiště do stěny je podstatné, aby schody nerezonovaly (zvláště u ložnice nebo mezi řadovými domky). Pamatujte, že módní skleněné nášlapy či nerezové zábradlí vyžadují nejen častější estetickou údržbu, ale mohou také klouzat. A nepodceňte kvalitní osvětlení schodiště!

ZÁBRADLÍ A MADLO

Od samého počátku byste měli myslet na zábradlí: schodiště pohledově dokončuje, ale především zvyšuje uživatelský komfort a bezpečí (podrobněji v rámečku). U velkých dispozic se používá zábradlí s vertikálním členěním (svislé tyče), které opticky zvyšuje prostor. S horizontální šikmou výplní naopak působí schodiště nižším a plnějším dojmem. Čistý pohledový prvek vytvoříte použitím svislé průhledné desky například z vrstveného bezpečnostního skla (odolává nárazu a i při lomu zůstává celistvé). Prostorově nejúspornější variantu nabízí jednoduché madlo kotvené do nosné zdi, ale jeho bezpečnost je (minimálně v jednom směru) výrazně nižší. Madlo musí dobře padnout do ruky a nesmí klouzat. Schodišťová madla bývají z nerezové oceli nebo masivního dřeva. Z dřevěných madel je oblíbené bukové (přírodně lakované či mořené do tmavšího odstínu), ale také dubové, javorové, jasanové či ořechové. Jeden kus madla (dřevěného i nerezového) může měřit až pět metrů. Vždy musí být pevně spojen se zábradlím nebo ukotven do nosné zdi.

Vřetenové schodiště s originálním zábradlím ze svislých sloupků není vzorem bezpečnosti. Pro rodiny s malými dětmi nebo seniory nevyhovuje! JSW Bohemia.

BEZPEČNÉ ZÁBRADLÍ

  • Základní pravidla pro každé zábradlí určuje vyhláška č. 268/2009 Sb. (O technických požadavcích na stavby).
  • Pokud schodiště budou používat děti, měla by být výplň zábradlí tabulová nebo bez vodorovných prvků, aby si z ní dítě nevytvořilo žebřík k lezení. Důležitá je i pevnost zábradlí.
  • Mezery v zábradlí nesmí přesahovat šířku 12 cm, aby nehrozilo prostrčení dětské hlavičky. Mezera u podlahy má být menší než 10 cm, aby nedošlo k propadnutí dětské nožky.
  • Riziko dětského úrazu sníží na minimum instalace uzavíratelné branky na obou koncích schodiště.
  • Správná výška madla při hloubce prostoru do tří metrů je nejméně 90 cm od podlahy. Pokud je prostor hlubší, madlo je třeba umístit alespoň metr nad podlahu. Madlo nesmí mít ostré hrany ani výstupky.

KRITÉRIA PRO VÝBĚR SCHODIŠTĚ

  • Funkčnost – schodiště musí přesně odpovídat použití, pro které je určeno.
  • Pohodlnost – je dána šířkou schodiště a výškou nášlapu. Běžnou standardní šířkou schodiště je 90 cm, běžná výška nášlapu je 16 až 19 cm.
  • Tuhost – je odrazem správnosti použitých materiálů a pevného ukotvení schodiště. Předchází tvarové deformaci schodů v prostoru.
  • Odolnost vůči opotřebení – jednoznačnou volbou při výrobě stupnic (nášlapné plochy schodů) je tvrdý a odolný materiál.
  • Povrchová úprava – kvalitní lakování dřevěných schodů zvyšuje odolnost proti mechanickému opotřebení. U exteriérových schodů je podmínkou antikorozní vrstva.
  • Rezonance schodů – této vlastnosti je důležité si všímat při kotvení schodiště do stěny. Zvláštní význam má u ložnice a u řadových domků.
  • Praktičnost – při volbě materiálů mějte na paměti, že módní skleněné nášlapy
    či nerezové zábradlí vyžadují vyšší estetickou údržbu.
  • Estetika – vedle vlastního vzhledu schodiště je důležitý celkový estetický soulad prostoru.
  • Míry a ceny – typové schodiště lze pořídit již od 30 000 Kč, designové schodiště na míru stojí nejméně 100 000 Kč.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 20. 8. 2020

Edit: