Nečekejte velké trendy!

Veletrh nábytku Salone del Mobile Milano, který nedávno skončil, žádnou revoluci nepřinesl. Jeho 58. ročník ale potvrdil, že bydlení se dál ubírá cestou uměřenosti, kvality a neokázalého pohodlí, aniž by zapomínalo na malé výstřelky.

Co nového vymyslet v nábytku? Změnit rohy za obliny, černou za bílou? Všechno už tu přece bylo. A tak se vymýšlejí ještě mnohem více neotřelé kombinace materiálů, doplňují nečekané drobné detaily, lehce se míchají styly i vzhled nového se starým.
Důležitou roli stále hraje dřevo, které může být přírodní, mořené i lakované, nejčastěji ale jen příjemně hnědé. Naopak téměř vymizely dýhy temných cizokrajných dřev, které interiér zatěžkávaly – všechno je lehčí, vzdušnější, a také menší. Designéři i výrobci se snaží předcházet si ty, kteří nemají veliké byty, ale mají dost vkusu na to, aby svá malá hnízdečka měli perfektně vybavená. Moduly pro různé sestavy nábytku i sezení jsou promyšlené, a skládat je musí být radost.

Barvy nebarvy

Základ interiéru tvoří neutrální tóny šedé, případně béžové až hnědé. Ale nuda to není… Barvu a potřebné oživení dodávají koberce, židle, designové solitéry, lampy, vázy nebo polštáře. Objevuje se medová přes jasně rezavou a cihlovou až ke skořicové; kupodivu všude je i dost modré, světle růžové a vínové či barvy, kterou nejvíce připomíná asi sytě růžová pivoňka či jahodový mléčný koktejl. Říká se jí magenta a je teď hvězdou i v módním průmyslu.

Měkkost a pohodlí

Čalounění je v drtivé většině už na pohled měkké, ale měkce působí třeba i dřevěné židle s dokonalou povrchovou úpravou. U stolů se často experimentuje se základnou, nohy se posouvají, aby se každému sedělo u prostřené tabule maximálně pohodlně

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Salone del Mobile Milano

Edit: