Bez dřeva a bez komínu

Romantické večery u krbu si můžete dopřát i v panelákovém bytě, navíc bez extrémně vysoké vstupní investice. Stačí pořídit si krb na biolíh, LPG či elektřinu. A jestli vám stačí dekorační efekt studeného ohně, můžete v interiéru instalovat parní krb.

Krby na biolíh

přenosný biokrb

Volně stojící biokrb NIPPU s výhřevnou obestavbou v bílé barvě. Nerezová ocel a bezpečnostní sklo, 100 x 62,5 x 30 cm, 13 999 Kč. Foto: Vesardi

Biolíh je etanol vyrobený formou alkoholového kvašení z biomasy. Ekologické krby, které biolíh spalují, mohou tvořit originální designový prvek v prostorách, kam nelze instalovat klasický krb – buď kvůli absenci komínu, nebo i kvůli nedostatku místa. Proto vám prezentujeme rozmanitá řešení biokrbů, jež nevyžadují žádné stavební úpravy ani napojení na komín. Tyto krby mohou být nejen „klasického střihu“, tedy na pevno zabudované do zdiva, ale také zavěšené na stěnu, volně stojící či přenosné. Zejména přenosné biokrby se mohou stát vkusnou dekorací dokonce i v miniaturním prostoru. Jejich stolní varianta často plní spíše funkci moderního svícnu – tělo krbu může být z kovu, keramiky nebo skla. Více tepla vám ovšem poskytne závěsný model, který lze rovněž pořídit za velmi přívětivou cenu – již od 5 000 korun. Všechny krby na biolíh hoří přirozeným jasně žlutým plamenem, který vám nabídne teplo, světlo i romantickou atmosféru bez kouře a popela. Produkují jen neškodný oxid uhličitý. Přesto nezapomínejte větrat, abyste netrpěli pocitem únavy.

zabudovaný biokrb

V jednoduchosti je krása! Na pevno zabudovaný biokrb v obytném interiéru. Foto: Jarmila Vandová

nástěnný krb na biolíh

Elegantní design nabízí ocelový závěsný krb Cupola Black od švédské firmy Vauni, který spaluje bioetanol. Rozměry 81 x 81 x 35 cm. Foto: Artflame

Plynové krby

Toužíte po topidle v elegantním designovém provedení? Největšímu zájmu mezi krby, které používají jiné topivo než dřevo, se u nás dosud těšily krby plynové. A mohou se těšit i nadále: Fungují totiž nejen na zemní plyn, nýbrž také na směs propanu s butanem, která je často označována zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Výhodou plynových krbů je možnost téměř libovolného umístění v prostoru a velmi různorodého estetického řešení. Leckdy jde o drahá a vysloveně designová topidla. V moderních interiérech se uplatňují například elegantní průhledové krby, které tvoří dominantu uprostřed místnosti. Jako dekorativní prvek uvnitř topeniště si můžete zvolit věrohodně působící keramická polena různých velikostí nebo oblázky několika barev. Také způsob zapálení plynového krbu vám skýtá veškerý komfort a pohodlí. Velikost plamínků i počet zapálených hořáků lze ovládat automaticky, a to i na dálku – pomocí inteligentní aplikace v telefonu či tabletu. Jestli chcete, mohou být plamen i dekorace prakticky nerozeznatelné od klasického řešení. Plynový krb sice představuje zpravidla dražší variantu než jiné krby bez dřeva, zato vám však dokáže nabídnout originální ztvárnění, komfort obsluhy i úsporný provoz.

Elektrické krby

Může vám elektrický krb nabídnout nějakou zásadní výhodu? Jeho hlavní předností je, že ho lze rychle a bezpečně instalovat do jakéhokoli interiéru. Poskytuje vysokou výhřevnost a bezpečný provoz, navíc nevyžaduje žádnou údržbu. Trumfem elektrického krbu je také cena: Zpravidla bývá výrazně levnější a navíc se snadno ovládá, jeho výkon lze plynule regulovat podle momentální potřeby tepla. Zajímavým prvkem je možnost ovládat barvu plamenů, ovšem jejich přirozenost se u levnějších modelů nedá srovnávat s plynovými, lihovými ani parními krby. O věrohodné iluzi živého ohně a skutečně hodnotném designu lze hovořit až u modelů vybavených topeništěm s 3D efektem (Optiflame, Myst efekt). Tyto elektrické krby už jsou ve vyšší cenové kategorii, ale investice se vyplatí: Kouřový efekt 3D topeniště dokáže využívat nádržku s vodou k dosažení téměř dokonalé iluze živého ohně.

Parní krby

Jde o patentovanou technologii s 3D efektem, která využívá ke svému provozu pouze vodu produkující jemnou mlhu. Ta díky podsvícení LED diodami vytváří dokonalý efekt plamene. Výsledkem vizuálního efektu hoření je suchá pára, která nepálí, nehřeje a má v sobě jen minimum vlhkosti. V bezprostřední blízkosti parního krbu nad efektem ohně proto mohou být umístěny jakékoli předměty a suchá pára je nezvlhčí ani jinak nepoškodí. Krb lze klidně uzavřít do dřevěné skříňky a nad něj bez rizika umístit televizor či obraz. Iluze ohně je dokonale plastická, ale jde o studené plameny. Dekoraci, která okouzlí všechny a neohrozí vaše děti ani domácí mazlíčky. Jako topidlo ovšem parní krby sloužit nemohou.

parní krb

Dekorační ultrazvukový parní krb s šířkou topeniště 160 cm a 3D efektem živého ohně. Foto: Biokrby Praha

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Biokrby Praha, Krby Fortell, Dimplex, OBI, Krby Metax, Krby Turyna, Artflame, Jarmila Vandová, Vesardi

Datum vydání: 22. 11. 2023

Edit: