Moderní zděný dům

Kdo by to před 15 lety řekl: Zdění se dokonale přizpůsobilo současným trendům ve stavebnictví! Ctí rychlou, přesnou a jednoduchou výstavbu s minimem mokrých procesů, zdravé vnitřní klima, akustický komfort a skvělou tepelnou izolaci.

Léta se tradovalo klišé: Pálená cihla je sice spolehlivý a příjemně prodyšný materiál, ale… Výstavba je prý pomalá, protože ji zdržuje množství mokrých procesů, a rovněž tepelná izolace má své limity. Tak se na ně podívejme!

Střešní krytina Classic Protector PLUS: Vrstva vysoce probarveného jemnozrnného betonu zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. To zvyšuje ochrannou schopnost krytiny a zajišťuje dlouhodobou stabilitu původní barevnosti. Cena 377 Kč/m2 (základní tašky bez DPH). foto BRAMAC.

PASIVNÍ DŮM SNADNO A RYCHLE

Pasivní domy z cihelného zdiva dnes nevyžadují žádné dodatečné zateplení zvenčí! Hitem posledních let se staly cihly s integrovanou tepelnou izolací – jednovrstvé zdivo, jehož speciální dutinkový systém vyplňuje tepelná izolace. Ta může být buď z polystyrenu (produktová řada Heluz Family 2in1), nebo z minerální vaty (cihelné bloky systému Porotherm Energy+). Díky patentované technologii dosahují výrobci skutečně výjimečných parametrů součinitele prostupu tepla, ale také dobré akumulace tepla a zvukové izolace. U zdiva plněného polystyrenem je součinitel prostupu tepla U až 0,11 W/m 2 K, což představuje nejlepší parametr tepelné izolace na českém stavebním trhu. V případě výplně z minerální vaty je tepelná izolace o jednu setinku horší, což však bohatě vyvažuje lepší schopnost akumulace tepla a také vyšší zvuková izolace.

Broušený cihelný blok Porotherm 30 T Profi s minerální izolací. Vysoký tepelný odpor i tepelná akumulace stěny, tloušťka 30 cm. Cena 1 819 Kč/m2. foto Wienerberger.

AKUSTICKÉ CIHLY

Minerální vata má sice lepší akustické vlastnosti než polystyren, ale akustické cihly, jejichž sortiment se na českém trhu utěšeně rozrůstá, bývají zcela bez výplně: Proti hluku nejlépe izoluje dutinkový systém samotný! Izolační schopnost akustických cihel ovšem může zhoršit nesprávné zabudování zdicích prvků v místech, kde dochází ke zvukovému propojení konstrukcí. Proto se vyplatí nepodcenit konstrukční řešení. Tyto cihly totiž mají speciální děrování, které při správném použití zaručuje vysoký útlum hluku. Akustické stěny mohou být jednoduché či dvojité: ty jednoduché se omítají z obou stran, dvojité vždy jen z vnějších stran. Mezera mezi vnitřními stranami dvojité akustické stěny musí být vyplněna minerální izolací. Obrazově prezentujeme několik novinek od dvou největších výrobců pálených keramických cihel v České republice.

Rychlé zdění pomocí pěny na obvodovém zdivu HELUZ Family 2in1 s integrovanou tepelnou izolací (polystyren EPS). Nízkoenergetická a pasivní výstavba, cena při tloušťce zdiva 38 cm 2 842 Kč/m2 bez DPH. foto HELUZ.

KDYŽ TO CHCETE JINAK

Chcete moderní materiál v podobné kvalitě? Ekologický materiál pro jednovrstvé zdění, jehož jediný izolant je vzduch, představují pórobetonové tvárnice Lambda YQ z uceleného stavebního systému Ytong. Jde o jedinečnou kombinaci vysoké pevnosti, nízké objemové hmotnosti a minimální tepelné vodivosti. K tomu přičtěte vynikající zpracovatelnost a mimořádnou požární odolnost. Životnost – podobně jako u pálených cihel – výrazně přesahuje 100 let. Rozhodnutí je na vás: Podstatné je, že dnes máte z čeho vybírat a výsledek jednovrstvého zdění můžete přizpůsobit téměř dokonale podle vlastních představ. Taková výstavba vám šetří nejen čas a obytný prostor, ale v konečném výsledku i peníze. Přesto, že není zcela levná.

Zakládací tvárnice Ytong Start na jedné z referenčních staveb v Bratislavském kraji. Nad nimi stavba pokračuje v uceleném systému z tvárnic Lambda YQ 450 mm. foto YTONG.

OD PÍKY? OD ZÁKLADŮ!

V rámci systému Ytong vyvinul výrobce také univerzální zakládací tvárnici pro všechny typy zdiva – Ytong Start. Při použití v kombinaci s vápenopískovými tvárnicemi nebo keramický mi cihlami přináší tato nízká tvárnice (skladebný modul výšky 125 mm) dokonce několik zásadních výhod. Je totiž v celém objemu obohacena o hydrofobizační přísadu, díky níž je vzlínání vody v materiálu zcela zanedbatelné. Tvárnice tak účinně zmenšuje množství vody, které vnikne do zdiva stojícího na základové desce po dlouhotrvají cím dešti nebo při tání sněhu. Menší množství vody se rychleji odpaří a stavba bude dříve suchá. Zásadně se dodržuje maltování v celé ploše ložné i styčné spáry tvárnic. Ytong Start se snadno brousí a řeže, což vám zjednoduší eliminaci všech nerovností základové desky v rámci první řady zdiva. Tvárnice navíc skvěle tepelně izolují a v základech stavby výrazně zmenšují tepelné mosty – zejména v kombinaci s vápenopískovými či keramickými cihlami.

Akustický blok HELUZ AKU Kompakt 21 broušená – dvě cihelné tvarovky spojené přes minerální vlnu. Izoluje i tepelně, zdí se na pěnu. Cena 1 954 Kč/m2 bez DPH. foto HELUZ.

VYCHYTÁVKY PRO STROPY

Technologie pokročila také u výstavby stropů. Příjemnou variantu představu je keramobetonový strop bez celoplošné nadbetonávky. Na českém trhu jde o inovaci (rozšíření stropního systému Porotherm s vložkami Miako), ale u našich západních sousedů se tento univerzální typ stropu realizuje už několik desetiletí. Ideální je pro stavby svépomocí a rekonstrukce. Dochází tu totiž ke zmenšení objemu betonové zálivky a vynechání betonářských sítí, což zjednoduší transport i zpracování betonu a ve výsledku strop také zlevní. Další výhodou je možnost pohybu rovnou po položených vložkách ještě před zabetonováním. Svépomocní stavebníci jistě ocení také skutečnost, že po vybetonování žebra nad trámem po celé délce mohou betonáž bez obav přerušit. Jednoduchou stavbu stropu bez nadbetonávky, kari sítě a použití jeřábu ovšem lze vytvořit i z pórobetonu (konstrukční řešení Ytong Ekonom). Pro stavebníky nízkoenergetických a pasivních domů stojí za zmínku, že do této odlehčené konstrukce lze snadno instalovat rozvody vzduchotechniky.

Zvukoizolační cihla Porotherm 25 AKU Z Profi má vzduchovou laboratorní neprůzvučnost R w = 54 dB. Tloušťka 25 cm. Cena 1 752 Kč/m2. foto Wienerberger.

JAK SE POZNÁ VELKÝ VÝROBCE

V poslední době jsme si zvykli měřit kvantitu. Kdo hodně vyrobí a hodně vydělá, ten je největší. Ale velký výrobce není jen ten, kdo něčeho vyrábí velké množství. Velký v plném významu toho slova je takový výrobce, který myslí na své zákazníky a snaží se jim nabídnout něco navíc. V případě stavebnictví jde především o jednoduchý ucelený systém, který investora zbaví komplikací a umožní mu postavit z jednoho materiálu celý dům. Proto se velcí výrobci cihel a pórobetonových tvárnic zabývají i prvky, jež by je zdánlivě nemusely příliš zajímat. Třeba interiérovými schody, detaily ostění, nadokenními překlady či stínicími prvky.

Pórobeton nabízí ucelený systém, snadnou manipulaci a opracovatelnost materiálu. Jednoduchou stavbu stropu bez nadbetonávky vytvoříte konstrukčním řešením Ytong Ekonom. foto YTONG.

VYLEPŠENÍ PRO OKNA

Vlastní nadokenní překlady nabízejí cihelné systémy Heluz i Porotherm – každý s řadou výhod pro jednoduchou výstavbu, kvalitní izolaci a osazení stínicích prvků. Podrobně jsme o nich psali již v době, kdy byly žhavou novinkou .Později přišel s novinkou Ytong. Žaluziový kastlík z Purenitu je plně kompatibilní s celým systémem a hodí se pro většinu venkovních žaluzií na našem trhu. Je voděodolný, trvanlivý a neobsahuje škodlivé chemické látky. Jeho vlastnosti oceníte u nízkoenergetické a pasivní výstavby – umožňuje provést detail bez tepelných mostů. Délka kastlíku se dá snadno upravit pilou na železo či dřevo nebo úhlovou bruskou. V případě světelných otvorů nestandardní délky (více než 3 metry) lze kastlík nastavit prodlužovacím dílem bez čel. U kastlíku můžete používat nejrůznější estetické povrchové úpravy stejně jako na fasádě.

Keramická stropní vložka Miako 25/50 BN (rozměr 25 x 40 x 25 cm) je určena pro systém bez nadbetonávky. Cena 709 Kč/m2. foto Wienerberger.

STŘEŠNÍ KRYTINY

Ke zděné stavbě patří také střešní krytina klasického střihu. A jejich výrobci opravdu nespí! O jedné z novinek jsme psali dříve (odlehčená betonová taška Classic AERLOX), další – ať už z betonu, nebo z pálené keramiky – vám obrazově představujeme dnes.

Žaluziový kastlík Ytong se hodí pro většinu venkovních žaluzií na našem trhu, jeho délku lze upravit. Je vyroben z Purenitu a umožňuje provést detaily bez tepelných mostů. foto YTONG.


Zdění má „pět P“

  • Dobře postavený dům z pálených cihel či pórobetonových tvárnic vykazuje dlouhou životnost, je masivní, odolný, mechanicky i tvarově stálý. Zděná konstrukce je bezpečná.
  • Hrubá stavba je rychlá: Díky broušeným cihlám, přesným tvarovkám, suchému zdění, tenkovrstvým spárám nebo zdění na pěnu a lepidlo se dá zkrátit na několik měsíců.
  • Cihelné zdivo velmi dobře izoluje, akumuluje teplo, má dobré akustické vlastnosti a stejně dobře zvládá i kolísání vlhkosti vzduchu.
  • Díky svému přírodnímu základu dokážou cihly i pórobeton „dýchat“ – podobně jako dřevo. Jejich schopnost regulace vlhkosti je zárukou zdravého mikroklima v interiéru.
  • Výroba cihel i tvárnic je šetrná vůči životnímu prostředí.

Betonová krytina Tegalit STAR: Vrstva vysoce probarveného mikrobetonu, která je přetažena i přes celou plochu předního řezu tašky, zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Ochrana i před extrémními vlivy počasí, stabilní barevnost (škála nahoře). Speciální, do povrchu integrované pigmenty odrážejí část infračerveného záření a omezují přehřívání. Cena od 462 Kč/m2 bez DPH. foto BRAMAC.

foto BRAMAC

 

 

Pálená velkoformátová posuvná taška Samba 11 s glazurou Amadeus červená. Vynikající ochrana proti povětrnostním vlivům, lze použít i na rekonstrukce. Cena od 565 Kč/m2 bez DPH. foto Tondach.

foto Tondach

Text: Vít Straňák, foto se souhlasem firem BRAMAC, Wienerberger, HELUZ, YTONG, Tondach

 

Datum vydání: 12. 5. 2021

Edit: