Keramika ze Španělska

španělská keramika v koupelně

Jemné neutrální tóny se vyskytují na podlaze, stěnách i sanitární keramice. Vlevo na stěně je použit jemný reliéfní vzor. Foto: Peronda

Veletrh Cevisama ve Valencii slavil letos 40 let. Vyznamenal designéry a architekty, kteří s obklady i dlažbami pracují, a také představil čtyři současné trendy. Pro inspiraci uvádíme jejich zdařilé příklady.

1. Minimal

Minimalistické styly se posunuly směrem k uklidňujícím designům. Obkladům a dlažbám vévodí nadčasové klidné neutrální úpravy povrchů, často hmatově přitažlivé. Trend minimal je založen na minimalistické filozofii, podle níž se v celku snoubí jednoduchost a elegance. Monochromatická keramika nese občas drobný reliéf nebo je sama tvarována.

2. Cultural

Tento trend nostalgicky pohlíží do minulosti, která vedla k vývoji dlaždic. Spojen je tedy s kořeny historie a různých kultur, přebírá z nich zejména bohaté vzory. Ale pozor, většinou je přenáší do jednoduššího městského kontextu. Typické je propojení minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Bohaté jsou vzory dlaždic i jejich tvary.

3. Natural

Trend natural charakterizuje přirozený vzhled přírodních materiálů. Keramické obklady jsou inspirovány matkou přírodou a navrženy tak, aby napodobily nerovnoměrné textury i póry. Vyznačují se i drsnými, nerovnými, popraskanými, nebo dokonce vypálenými povrchy. Převažující barevnost vzniká kombinací hnědé, béžové a šedé, tedy barev hlíny a dřeva.

4. Lux versal

Zrcadlově leštěné dlaždice s kovovými efekty pomáhají vytvořit elegantní sofistikované prostředí, někdy s až futuristickou atmosférou. Zajímavá je kombinace lesku a na dotek příjemných obkladů třeba i s drobným reliéfem. Mimořádná pozornost je věnována žilkování typickému pro mramor a vůbec texturám obkladů s efektem nejrůznějších druhů kamene.

Text: Vanda Jesenská
Foto: ASCER a se svolením firem Vives, Fanal, Arcana, Aparici, Harmony, Peronda

Datum vydání: 8. 5. 2024

Edit: