Pro práci i odpočinek

Typický panelákový byt na jednom z pražských sídlišť… Jen jeho interiér nepůsobí ani trochu typicky, jak by se dalo čekat. Stísněná tmavá dispozice 3+kk se po zásahu zkušeného architektonického ateliéru proměnila ve veselý byt s originálními prvky – to vše za doprovodu velkého množství denního světla. Dostal jméno Houm Ofis…

Majitelé si rekonstrukci panelákového bytu „objednali“ a nechali navrhnout během svého pobytu v Barceloně, snad proto je jejich nový pražský domov plný světla a barev. Jedním z požadavků bylo vtipně a prakticky zkombinovat prostor pro práci i odpočinek do jednoho harmonického celku, což se na 55 m2 nakonec skvěle povedlo. Práce se chopili architekti z ateliéru No Architects – Jakub Filip Novák a Daniela Baráčková a byt kromě rekonstrukce protkali modrými akcenty.

„Když máte nějakou prioritu, je nutné jí vše podřídit. V tomto případě jí byla téměř neviditelná, ale zásadní úprava dispozice bytu. Nejdříve bylo nutné světlo a slunce pustit dovnitř a teprve pak s ním začít pracovat,“ říká Jakub Filip Novák.

JAK NA SVĚTLO?

To zde hraje hlavní roli – byt se nenachází v takové výšce, aby nabízel výhledy do dálky. Zato umožňuje pohledy do korun stromů. Proto architekti chtěli zobytnit do té doby neobývané lodžie a „proklestit“ průhledy do korun stromů. V interiéru bylo zásadní zvýšení všech dveřních otvorů až do stropu, čímž se při jejich otevření vpustí více světla do celého bytu a dokonce i do chodby, která je zcela bez oken. Svůj podíl na přísunu denního světla mají i okna, která jsou bez jakéhokoli zbytečného členění, které by světlo jen ubíralo, zejména ze strany lodžie.
Podstatné pro světlé vyznění bytu jsou zde i barvy a materiály – světlá stěrka na podlaze, repasované parkety, jemné odstíny a přírodní dřevo. K tomu čisté linie topných těles, trubek a stoupaček topení…

SKUTEČNÁ PRACOVNA

Jedinou místností zcela prostou modrých detailů je domácí kancelář, home office (houm ofis). Majitel bytu pracuje z domova, k práci mu stačí počítač a internet. Architekti navrhli i pracovní místo na stání přesně podle jeho výšky, ke střídání se sezením, jako kompenzaci faktu, že při absenci pohybu a dalších společenských podnětů může být dlouhodobá sedavá práce velmi nezdravá.
Za zmínku stoji i to, že pracovna je koncipována skutečně pouze jako místnost, kde se pracuje – není to žádný kompromis mezi hostinským pokojem a šatnou, jak tomu často bývá. Když práce skončí, není důvod se zde zdržovat, což přispívá k duševní hygieně.

„Klienti za námi přišli s tmavším panelákovým bytem v jednom z nižších podlaží. Jejich představa bylo čisté veselé bydlení, zalitém sluncem, tedy naprostý kontrast,“ říká Daniela Baráčková.

MALÉ VELKÉ LODŽIE

K bytu náleží dvojice lodžií. Nejsou příliš prostorné, ale své kouzlo rozhodně mají – jak přes den, tak za setmění… Na tu větší se dokonce vešla venkovní čalouněná lavice, kde si majitelé mohou vypít ranní nebo odpolední kávu a pod lavicí je navíc ještě praktický úložný prostor. Architekti u obou lodžií přišli s nápadem obložit je dřevem, což se klientům líbilo. Zakomponovali sem i praktické detaily, jako například elektrické a datové zásuvky včetně stropních pro vánoční výzdobu a vodovodní kohoutek na zalévání bylinek a rostlin, které majitelé na lodžii pěstují.

VĚCI PRO RADOST

Architekti dodali bytu originalitu v podobě milých drobných věcí zpříjemňujících běžný denní život. „Chtěli jsme byt doplnit praktickými drobnostmi pro radost, jako je například vytápěné zrcadlo v koupelně, které se nerosí, výklopná toaletka se zrcátkem, poklop na teakové desce, pod nímž se skrývá špinavé prádlo, v pracovně pak stůl na programování ve stoje a „díra“ na zahozené papíry, či nika na sušák nebo nezámrzný vodovodní kohoutek na lodžii… Z těchto detailů máme velkou radost, a věříme, že stejně tak i majitelé.“

VIZITKA STUDIA

No Architects / Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Studio No Architects je vystavěno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Tato spolupráce zahrnuje kolektiv interních i externích spolupracovníků schopných pokrýt celou škálu specializovaných profesí, kterou vydařená architektura vyžaduje.
„Zajímají nás citlivá řešení dotažená do detailu, která odrážejí jedinečný příběh každého záměru a každého klienta. Zaměřujeme se na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, a to ve všech projekčních stupních – od studie až po prováděcí projekty včetně autorských dozorů.“
noarchitects.cz

 

Interiér se zúčastnil prestižní soutěže Interiér roku 2018, kde se každoročně prezentují soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů i interiérových designérů.

Průmyslová modrá

Celým bytem kromě pracovny prolínají kovové detaily v barvě průmyslové modři – jemná reminiscence na slavný Le Corbusierův výrok, že dům je stroj na bydlení – pokud vnímáte stroj jako průmyslový výrobek a modrou jakou typickou průmyslovou barvu… Interiér je modrými detaily jemně protkán od věšáků, přes knihovnu, němé sluhy v ložnici nebo zásobník toaletního papíru až po topení v koupelně.

 

Text: Mirka Vernerová
Foto: Studio Flusser

Datum vydání: 5. 9. 2019

Edit: