V hlavní roli pódium

Stísněné žižkovské bydlení potřebovalo zvýšit své obytné kvality jako sůl. Materiálově něžné a zároveň prostorově nekompromisní řešení pro tento přízemní byt o ploše 44,5 m² navrhlo studio Neuhäusl Hunal.

Základní princip kompletní rekonstrukce, která přišla na milion a sto tisíc korun, spočíval ve vytvoření velkorysého obytného prostoru, jenž vznikl na půdorysu původní jídelny a ložnice. Sjednocení dispozice umožnilo přístup světla ze dvou směrů a zesílilo vizuální kontakt se zelení na dvoře. Hygienické zázemí a vstupní chodba prošly také kompletní rekonstrukcí, ale jejich půdorys se až na zrušení dveří do bývalé ložnice nijak nezměnil.

multifunkční pódium v interiéru

Pódium z březové překližky je multifunkční, slouží ke spaní, sezení i ukládání věcí. Všechny truhlářské prvky vyráběl podle autorského návrhu Jan Fürst. Foto: Radek Úlehla

Kuchyně a pódium

Hlavnímu a jedinému pokoji dominují dva klíčové prvky reprezentující dvě základní funkce: kuchyně a multifunkční pódium, které slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatna i lavice. Dřevěný blok je určený na spaní, růžový blok pak na vaření. Bývalá ložnice se plošně transformovala do platformy a tím si s lehkou nadsázkou zachovala svoji funkci. Orientace postele a její vyšší poloha přináší příjemný a uklidňující výhled do zeleně. Platforma tvoří kompoziční základ prostoru a její kompaktnost podporuje vzdušnost i neformální atmosféru.

růžová kuchyně

Kuchyně z lakovaných MDF desek má růžovou barvu nejen nábytku, ale i keramické dlažby a obkladu. Pracovní deska je z HPL laminátu. Závěsné svítidlo Piso (Nordlux). Foto: Radek Úlehla

Tento projekt byl specifická a zároveň srdcová záležitost, jedná se totiž o byt pro našeho kamaráda a shodou okolností také zakladatele studia U/U, které kultivuje veřejný prostor českých obcí, a to zejména výbornými skateparky. Vzájemná důvěra tak byla významným aspektem návrhu i realizace. V návrzích usilujeme vždy o přirozenost, racionalitu, pravdivost a střídmou krásu.”

Překližka a růžová barva

Dialog obytné a obsluhující sekce bytu je podtržen použitými materiály a jejich jednoznačnou barevností. Koupelna, kuchyně, toaleta a chodba (vše v potenciálním kontaktu s vodou) jsou definovány růžovou barvou nábytku, dlažby i obkladu, zatímco úložné prostory a především multifunkční platforma jsou vyrobeny z březové překližky. Pro jemnější vyznění bytu byla záměrně vybrána kruhová svítidla i zrcadla.

Text: Vanda Jesenská
Foto: Radek Úlehla

Datum vydání: 25. 1. 2024

Edit: