Sehraná dvojka

Nejen sporák, ale také praktický dřez a kvalitní baterii by neměla postrádat ani ta nejmenší kuchyňka v miniaturní garsonce.

Blanco Unit je důmyslně promyšlený systém, který zahrnuje mycí centrum tvořené dřezem, baterií a tříděním odpadu. Foto Ancor

Ač mytí nádobí dnes ve většině kuchyní zastane myčka, dřez nepřestává být důležitou součástí linky. Denně je třeba omýt ovoce, zeleninu nebo maso a čas od času i cenné kousky nápojového skla či porcelánu, které by se v myčce mohly poškodit. Na výběr dřezu má vliv jeho design, velikost a funkčnost, pochopitelně s ohledem na finanční možnosti. Je lepší si raději připlatit, protože vhodně zvolený dřez vám může každý den ulehčovat práci. Rozměry dřezu se odvíjejí od velikosti a tvaru linky. Optimální je, pokud je na něj místo, dvojitý dřez s odkapávací plochou. Malým domácnostem, kde se moc nevaří, může stačit jednodřez, případně jeden a půl dřez s hlubší a mělčí částí. Běžná hloubka dřezů je 14–15 cm a jejich rozměry by měly umožňovat pohodlně umýt větší kusy nádobí, jako jsou plechy, pekáče nebo zapékací mísy.

Granitový dřez značky Novaservis má průměr 51 a hloubku 17,9 cm. 3 994 Kč, foto Koupelny Ptáček

 

Hlavní druhy materiálů

Převládajícím materiálem používaným k výrobě dřezů je kromě nerezové oceli také umělý kámen, obvykle nazývaný granit. Granitové dřezy se vyrábějí z nadrceného kamene, pojiva a barviva. Někdy se k této směsi přidávají také ionty stříbra, které zajišťují antibakteriální vlastnosti. Výhodou granitových dřezů je jejich odolnost a probarvenost v celé tloušťce, nevýhodou poněkud vyšší cena. Vyrábějí se v různých, obvykle přírodních odstínech a můžete je tak jednoduše sladit s barvou pracovní desky nebo celkovým pojetím linky. Zvolíteli dřez z nerezu, vyberte si kvalitnější typ z chromniklové nerezové oceli nejlépe o tloušťce plechu 1 až 1,2 mm. Do stylových kuchyní lidé často vybírají keramické dřezy, které jsou hygienické a dobře se udržují.

Kuchyňská baterie Active Twist umožňuje ovládat výpusť dřezu pomocí ovladače na těle baterie. 11 652 Kč, foto Franke

 

Dřezové baterie

Baterie u kuchyňských dřezů mívají vyšší, často otočné ramínko, usnadňující mytí velké mísy nebo hrnce. Praktická je i výsuvná sprška, která umožňuje naplnit kbelík nebo zalít pokojové květiny. Ke dřezu pod oknem se hodí sklopná baterie ke snadnému otevření okna.

 

Možnosti instalace

Foto: Franke

 

Foto: Franke

 

Foto: Franke

Dřez lze instalovat shora zapuštěním do výřezu v pracovní desce, v jedné rovině s ní nebo pod desku (např. u kamenných desek). Umístění záleží na druhu desky i typu dřezu. Při instalaci je vždy nutné dbát na co nejdokonalejší zatěsnění.

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Sanitino, Dřez CZ, EshopSchock, Hornbach, Sapho, VidaXL, Ancor, Franke, Koupelny Ptáček, IKEA

Datum vydání: 4. 3. 2023

Edit: