Vezměte si léto domů

1

Proužky se v letošním létě uplatnily snad všude. Vrátila se nejen pruhovaná trička a šaty, ale také lehátka jako vystřižená ze starého katalogu. Dřevo, které už leccos pamatuje, patří nejen ven, ale také do interiéru a připomene letní dny u vody.

 

Průzračný vzduch, létající pavučinky, to je předzvěst toho, že léto nás brzy opustí. Nemusí se nám ale stýskat po všech myslitelných odstínech modré, kterou umí vykouzlit hory či moře, po veselých barvách pestré louky. Můžeme si léto trochu zakonzervovat a dát si ho do pokoje.

Sklo v sobě skrývá tu chvějivost horského vzduchu i mořské mělčiny, a když zvolíme jemné zelenkavé tóny vody, něžných květin či sytější tyrkys nebo modř oblohy, stačí se občas podívat, abychom měli před očima letní obrázek. Pěkná modrá za bílým umyvadlem vás povznese při ranním vstávání a modrobílé pruhy, to je jasné léto a vzpomínka na koupání a vodu. Snad to tak cítíme kvůli námořníkům a jejich pruhovaným trikům, i když oni asi zrovna v létě moc nelenoší. Ovšem modrá v kombinaci s bílou vždycky spolehlivě navozuje odpočinek a pomalé tempo. Nezapomeňte přimíchat nějakou tu památku na moře. Když neseženete zrovna sklo či keramiku s motivy mořského života, dejte aspoň na misku pár oblázků a mušliček. Ty kamínky mohou být i z horských kopců, které jste v létě poctivě slezli.

2

3

4

Vzdušnost skla je pro letní vzpomínky naprosto nenahraditelná. Zvlášť když pak značka Leonardo vsadí na mořské tvory, které do skla uvězní. Pro jídelní set zase zvolí jemné tóny vody a oblohy. Karim Rashid si pro svoji vázu Purho naopak vybral z nebe tu nejintenzivnější modř

 

Léto nejsou jen ostré barvy, je to rovněž písek na pláži, kámen na horách, dřevo, přírodní materiály, do kterých se víc oblékáme. Portugalské polštáře Rossio zachycují základní tóny přírody dost věrně a barvy jsou vložené nenuceně. Dobrý příklad, hodný následování. Podle polštářové barevnice můžete rovnou ladit byt a dopadne to určitě velmi dobře. Len, to je esence léta a pro byt jako doplněk ideální materiál, který nejen připomíná prázdniny, ale také usadí neposedné barvy. Vzor připomínající plážové osušky také není k zahození, o motýlech nemluvě.

5

Pěkná modrá za bílým umyvadlem vás povznese při ranním vstávání. Foto: ex.t

 

6

Schlafgut

 

7

Až dny pokročí a noci budou chladné, vsaďte na pestrost. Až budete z terasy uklízet letní polštáře, aby nenavlhly, nechte je ještě chvíli uvnitř, na vaší decentní nebarevné pohovce. K chladivým tónům přidejte něco žluté a oranžové, něco motýlů a hlavně hodně květů, které vás budou hýčkat. V květovaném povlečení se designéři zřejmě na delší dobu zhlédli. Někdy máte pocit, že květiny na ložní prádlo přenesli rovnou z malířského plátna. Jsou krásné, ale nesmí jich být moc. Přidejte k nim něco režného nebo si do pestrého světa ložnic pořiďte jednoduché svítidlo, upomínající na letní plody či na chmýří odkvetlých pampelišek.

8

 

9

 

10

Dny se zkracují, světla ubývá, přidávejte barevné polštářky… Foto: ex.t

 

Uložit

Datum vydání: 21. 8. 2017

Edit: