Venkovní sezení nemusí být nuda

1

Křeslo Chaos, autor Antonín Košek

 

Zatímco interiéry se běžně vybavují vkusným sedacím nábytkem, který navrhli profesionálové, exteriéry jsou v tomto směru do značné míry stále popelkou. Jak často se setkáte například s lavičkou, která nejenže nabídne pohodlné posezení, ale zaujme i svým vzhledem?

Většina měst i obcí za poslední čtvrtstoletí výrazně změnila image. Domy mají nové fasády, ošoupané betonové chodníky leckde nahradila dlažba, nově vysazená zeleň už pěkně povyrostla. Ale… Pokud si vůbec máte na co sednout, až na výjimky se málokde zmohli na pohodlné a přitom designově vydařené sezení. To, že venkovní lavičky a křesla nemusí být nudné a že není třeba, aby se podobaly jako vejce vejci, dokazuje několik laviček a křesel, které navrhli a vyrobili studenti z Liberce.

2

Lavice Echinus, autor Lukáš Tandler

 

SPOLEČNÝ JMENOVATEL
Proč ale věnujeme pozornost sezení na veřejných prostranstvích? Důvod je jednoduchý: Soukromé zahrady na tom totiž nejsou o nic lépe. A to se týká jak nádherných starých zahrad v anglickém stylu, tak venkovských dvorků a babiččiných zahrádek a zahrad u moderních rodinných domů. Současný trh sice již nabízí dostatečný výběr velkých stolů s lavicemi či židlemi rozmanitého designu, ke kterým může zasednout větší počet lidí, něco ale ve většině zahrad přece jen stále postrádáme. V koutě, který v té naší máme nejraději, kam občas utíkáme před světem, v místě, kde voní levandule, růže nebo třeba zimolez, prostě kde je nám dobře, si často nemáme kam sednout nebo se zde spokojíme s něčím, co je po ruce. A právě přece tohle místečko, protože je jen jedno na světě, by si zasloužilo originální posezení.

3

Venkovní sezení Nekonečno, autorka Karolína Čechová

 

Příběh křesel
„Obor architektura a design interiéru je umělecký obor na Střední škole tvorby a designu nábytku v Liberci, kde studenti navrhují nábytek a interiéry, ale také se učí jednodušší nábytek vyrábět. Asi před pěti lety zadal Ing. arch. Vojtěch Šrut, který v té době na škole učil, žákům navrhnout a vyrobit originální dvojkřeslo: výhradně ze smrkových latí a určené do exteriéru. Vznikl z toho velice povedený soubor prací, který byl s velkým úspěchem vystaven nejprve jako součást výstavy Bydlení & Design v libereckém Severočeském muzeu a později v liberecké Oblastní galerii. Od té doby se z exteriérových křesel a lavic stala tradice a jedno z témat klauzurních prací studentů 3. ročníku. Každoročně je o vystavená křesla mimořádný zájem a v letošním roce je mohli návštěvníci zhlédnout ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR i na prestižní výstavě Prague Design Week v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí,“ přibližuje ředitel školy Mgr. Václav Tichý, jak v Liberci začaly vznikat křesla a lavičky, které by slušely nejen veřejným prostorám, ale i vaší zahradě.

4

Dvojkřeslo Sezení pro neposedné, autorka Magdaléna Spanilá

 

5

Lavice Magic Stripes, autorka Kristína Horváthová

 

RADY NEJEN PRO STUDENTY
Rádi byste si pořídili do zahrady originální křeslo či lavičku? Kdo má nedostatek času nebo si přizná, že mu chybí představivost, výtvarný talent, nápad, a v neposlední řadě i potřebný řemeslný fortel, měl by se obrátit na profesionály – designéry, architekty. Oni navrhnou a truhlář vyrobí. Pokud jste se zakoukali do některého z prezentovaných kousků, výroby se zhostí studenti v dílně školy. V případě, že byste si to přece jen rádi zkusili sami, máme pro vás radu. Je opsaná ze školního časopisu liberecké střední školy, v němž ji v době svého působení dával studentům Ing. arch. Vojtěch Šrut: „… Neřiďte se módou, řiďte ji! Vykašlete se na krásu a pracujte! Nemusí to být návrhářství, je to spíše výzkum. Dělejte varianty. Jednu za druhou. Stavte je vedle sebe. Žádná není tak špatná, aby se vyhodila. Pak se uvidí. Nevíte, kam to vede, jen zkoumáte. Na začátku cesty nevidíte na konec. Ani z prostředka. Ale něco tam je, cíl, který neznáte. A potom možná přijde krása. Nečekaná. Neobvyklá. Překvapí i vás, neplánovali jste ji. Nepracovali jste na kráse, a ona se nakonec dostavila. Ale pozor, většinou to trvá o dost déle, než jste plánovali :-).“

6

Lavice Trucovna, autorka Zuzana Mužáková

 

 

7

Lavice Hexapod Banco, autor Albert Prade

 

Uložit

Datum vydání: 3. 5. 2015

Edit: