VÍNOVÁ NOBLESA

Tmavě červený odstín navozuje slavnostní náladu a pocit vznešenosti. Ne náhodou sluší vínová barva od pradávna královským plášťům, divadelním oponám nebo čalounění stylových křesel a pohovek.

Červená barva s podílem fialové (podle typických tónů vína z jihozápadní Francie někdy nazývaná bordó nebo také purpurová či nachová) vyzařuje důstojnost, majestátnost a eleganci. Jeli čalouněný nábytek v tomto odstínu doplněn zlatou konstrukcí nebo detaily, působí luxusně a často ho najdete ve stylu glamour. Vyskytuje se v celé škále tónů od tmavě červené až téměř k fialové a obzvlášť vynikne také na drobném nábytku nebo interiérových doplňcích sloužících jako akcenty – například na taburetech, odkládacích stolcích, mísách, vázách nebo lampách s látkovými stínidly. Nezřídka se používá také jako decentní podkladová barva u textilu s vánočními motivy – zejména na ubrusech, prostírání či běhounech.


V DECENTNÍM VÍNOVÉM ODSTÍNU INTERÉRU PROSPĚJE I KUSOVÝ KOBEREC ČI TABURET


  • K výmalbě je vhodné použít tmavě červený odstín raději na menší ploše – například na jedné ze stěn nebo na dělicí příčce. Na větších plochách, případně na dlouhých závěsech, se doporučuje především do dobře osvětlených interiérů s vysokými stropy a velkorysými rozměry. V malých nebo méně osvětlených místnostech by totiž tato barva mohla působit ponuře a stísněně.
  • S úspěchem lze vínovou také kombinovat se světlými odstíny růžové a fi alové. Zajímavě vypadá i v kombinaci s šedou či šedomodrou. Zde však platí výše zmíněné pravidlo, a sice zvolit ji do prostor s notnou dávkou přirozeného denního světla.
  • Tato elegantní barva se uplatní jak v moderních, tak ve stylových interiérech, zejména v těch, které jsou inspirovány duchem staré Anglie. Sluší jí květinové i kostkované vzory.

 

Originální knihovna od fi rmy Homitis je vysoká 168,5 a široká 96 cm. Cena 4 399 Kč. Bonami.

Odkládací stolek Miami Red s kulatou deskou a kovovou konstrukcí má průměr 42 cm. Cena 2 569 Kč. Kareshop.

Trojmístná pohovka Jade Velvet od firmy Micadoni má šířku sedáku 195 cm. Cena 25 186 Kč. www.muzza.cz

Keramický květináč PT Living Skittle na koženém závěsu má průměr 13,5 cm. Cena 479 Kč. Bonami.

 

Text: Dita Fingerlandová, foto: archiv firem

Datum vydání: 1. 1. 2021

Edit: