Ideální bydlení?

Dům na parcele dostatečně velké, aby zajistila soukromí, s městem i přírodou na dosah, to jsou asi přání každého, kdo hledá nový domov. A když se nachází v multifunkčním areálu, který nabízí rozmanité služby, kulturní i sportovní vyžití, není k ideálu příliš daleko.

Řeč je o rezidenčním souboru Jižní stráň v Předboji severně od Prahy – developerského projektu Viladomy Yard Resort. Tvoří jej šestnáct unikátních vil řešených s ohledem na maximální uživatelský komfort. Záměrem projektu bylo zachovat autenticitu lokality, a proto bylo při realizaci minimálně zasahováno do původního prostředí. Autory řešení jsou renomovaní architekti z ateliéru Cigler Marani Architects, kteří navrhli dvoupodlažní vily s vysokým standardem vybavení i provedení ve třech velikostech o rozloze podlahové plochy od 125 m2 do 193 m2. Nahlédněme nyní do jedné z nich.

2

1

NENÁROČNÝ PROVOZ
Minimalistická stavba s plochou střechou ztrácí svou strohost díky dřevěnému obkladu z červeného cedru, balkonu probíhajícím po dvou stěnách domu a slunolamem, který balkon kopíruje, nejen tvarem, ale i použitým materiálem, tropickým dřevem. Je postavena z cihelných bloků kombinovaných s železobetonovými monolitickými stropy. Provětrávané fasády jsou zatepleny vrstvou minerální izolace, nadstandardně je zateplena i střecha. Dům tak splňuje parametry třídy energetické náročnosti A – mimořádně úsporných domů. K tomu přispívá vytápění pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda a řízené větrání s rekuperací tepla. Tyto technologie zaručují nejen nízké provozní náklady, ale i uživatelský komfort, tepelné čerpadlo je napojeno na podlahové topení a stará se i o ohřev užitkové vody, řízené větrání se stará o kvalitu vzduchu v domě.

3

4

DUBOVÝ INTERIÉR NA MÍRU
Majitelé domu využili možnosti řešit interiéry individuálně s interiérovou designérkou společnosti Yard – Petrou Nicolasovou. Protože jsou sami profesně spjati se zařizováním interiérů, měli na řešení svého domova vysoké nároky. Jejich hlavním požadavkem byl čistý designový, ale zároveň přívětivý interiér na míru potřebám čtyřčlenné rodiny. Byly provedeny i drobné úpravy projektové dispozice, například koupelna v přízemí byla doplněna sprchou, aby plnohodnotně sloužila návštěvám v hostinském pokoji. Horní patro díky tomu slouží jen potřebám rodiny, promyšleně se měnila i dispozice dětských pokojů.
Společenskou část domu tvoří velkorysý prostor – 80 m2, v němž jsou jednotlivé části částečně odděleny – kuchyň od jídelny nábytkovou stěnou, odpočinková část je vyčleněna zděným blokem potaženým betonovou stěrkou, v němž je zabudován krb i úložiště dřeva.
Sjednocujícím a zútulňujícím prvkem celého prostoru je dub, který najdeme jak na podlaze, tak na obkladu kuchyňské stěny s oknem, tak na bezúchytkových skříních. Pro kontrast je v obývacím pokoji namořen do tmavého odstínu wenge. V minimalisticky řešené kuchyni převládá bílá barva skříněk, které nad kuchyňskou linkou vybíhají až ke stropu. Bílá je zde zdůrazněna černými akcenty – žulovou pracovní deskou, zabudovanými spotřebiči a pracovním pultem.

SVĚTLO SOUČÁST ARCHITEKTURY
Minimalistický interiér je velmi citlivý na správné osvětlení. Zde se o dostatek denního
světla starají francouzská okna, vedoucí na rohovou terasu. Vyjít na ni je možné jak z kuchyňské, tak obývací části. Vnitřní žaluzie v barvě dubu na celou šířku okna se starají o potřebné stínění. Promyšleně variabilní je i umělé osvětlení. Do sádrokartonových podhledů jsou integrována svítidla bez rámečků, která dokáží díky LED technologii měnit intenzitu osvětlení a vytvářet rozdílné nálady. Interiéru vévodí dvě dvojice designových lustrů nad kuchyňským pultem a jídelním stolem.

5

6

ASTEN PROPERTY

Datum vydání: 4. 2. 2016

Edit: