Textil pro děti je fajn

Děti by se měly ve svém pokojíku cítit příjemně a pohodlně, mělo by to být inspirativní místo s dostatečným prostorem k hrám i odpočinku. A v tom může hodně pomoci textil v nejrůznější podobě.

Děti se učí a rozvíjejí svoje schopnosti hlavně pomocí her a čtení. Proto bychom jim měli vytvořit takové prostředí, které bude podněcovat představivost a fantazii a pomáhat jim objevovat svět kolem nich. Například díky příjemným, krásně barevným a originálně pojatým textiliím se pro ně jejich pokojík stane milovaným doupětem, kde budou trávit téměř všechen volný čas. Většinu kousků asi pořídíte v obchodě, ale můžete zkusit koupit i metráž a ušít něco podle vlastní představy a přání dětí. Někdy stačí třeba jen zavěsit ručně šitý kapsář nebo uháčkovat polštářek a pokoj rázem získá punc domácí atmosféry.

 

4

3

Ručně ušité kapsáře na zeď z kvalitní a pevné bavlny mají tři velké kapsy k ukládání drobností a malých hraček nebo i oblečení. 990 Kč. www.kuskusdecor.cz

2

1

Koberce Galaxy Kids 13AVA a 14RCR pro holky i kluky – rozměry 120 x 170 cm, materiál polypropylen Heatset, výška vlasu 8 mm, 1219 Kč/kus. www.breno.cz

KOMBINUJTE BARVY

Zásadním rozhodnutím bývá výběr barev – zapojte do něho děti, protože si pak budou ve svém pokoji připadat důležitější a budou mít pocit, že o jeho vzhledu rozhodovaly společně s vámi. Možná je to trochu donutí i k častějšímu úklidu, i když asi ne… Barevné ladění pokoje by se mělo líbit především dítěti, nemělo by podléhat pouze aktuálním trendům. Vy znáte své dítě nejlépe a ono si zase nejlépe rozumí s vámi. Společně může vzniknout povedené dílo, na které budete všichni pyšní. Vyberte jednu barvu, která bude dominantní, a k ní přidejte dvě, maximálně tři doplňující, které s ní budou ladit. Například určujícím barevným tónem může být pruhovaný koberec a k němu polštáře barevně sladěné k některému z pruhů nebo naopak. Závěsy si nachystejte minimálně dvoje, můžete je pak měnit podle ročního období – třeba s motivem sněhových vloček v zimě a rozkvetlou loukou v létě. Děti proměnu pokoje rozhodně ocení a interiér se vždy i díky jen malému detailu celý rozzáří. Pokud jde o volbu barev, vždy je lepší uvažovat střídměji, s ohledem na univerzální použití a celkové vyznění interiéru – například jemnější odstíny snesou výrazné akcentní prvky a snadněji se kombinují. Počítejte také s tím, že dítě si pokoj postupem času samo barevně „doladí“, ať už spoustou hraček, obrázků a podobně.

5

Puntíkovaný kobereček Color Drops, 70 x 140 cm, cena od 2795 Kč, Esprit, nabízí HOME_OFFICE, www.indickekoberce.cz.

6

Kolekce španělských autorských tapet a metrového textilu s dětskými motivy, který se hodí na závěsy, rolety, polštáře a podobně. Látka koresponduje s tapetami. 2460 Kč/m v šíři 300 cm. ENTRADA

7

Paraván pro děti My Space – rám je z PVC, základna z polyetylenu a polyesterové látky (120 x 67 cm), cena od 3921 Kč, výrobce MAGIS, nabízí HOME_OFFICE.

8

Dekorativní koberec VANDRING SPÅR s nízkým vlasem a motivem lesa podpoří u dětí představivost, mohou třeba sledovat pěšinku zvířátek. Lze ho prát v pračce na 40 °C, 133 x 133 cm, 499 Kč, IKEA.

9

Kobereček Sova, 130 x 130 cm, 3800 Kč, Arte Espina, HOME_OFFICE, www.indickekoberce.cz.

KOBERCE, POLŠTÁŘKY, KAPSÁŘE

Děti je milují. A čím víc jich mají, tím lépe. Například koberec by podle nich měl být co největší a co nejchlupatější, pokud možno hodně barevný. Rodiče by naopak volili raději nižší vlas, který se snadno udržuje. Polštáře a polštářky změkčí interiér opticky i doslova, jen byste měli volit variantu s pracími povlaky, které se lehce vyperou a rychle usuší. Drobné textilní doplňky vybírejte podle věku a zájmů dítěte a vezměte v úvahu i jejich praktickou využitelnost; aby jen neležely ladem nebo nevisely na zdi bez užitku. Pokud textilní kapsář, tak takový, do kterého dítě zvládne samo uložit hračky, když látkové kalíšky na tužky, tak takové, které opravdu samy stojí a podobně. A s množstvím textilních pomocníků to nepřehánějte, pamatujte si, že jsou výbornými lapači prachu, a snažte se pořídit vše v pracím a snadno udržovatelném provedení.

10

Textilní květinová hora (průměr 135 cm, výška 210 cm) z organzy, bavlny a polyesteru se závojem zdobeným kytičkami, na kterém jsou zevnitř kapsičky na drobnosti. 4600 Kč. LOKKI

11

Ozdobit si pokojík podle svého mohou děti s vtipnou látkou TIDNY – vybarvením předlohy permanentními barvami na textil. Šířka 150 cm, 100% bavlna, lze prát na 60 °C. 129 Kč/m, IKEA.

12

13

Oboustranný polštář LAPPLJUNG FÅGEL (40 x 40 cm) má různé vzory na každé straně, materiál potahu 100% bavlna, výplň 100% polyester, 199 Kč. IKEA

14

MĚKKÉ A NADÝCHANÉ

Ložní prádlo by mělo být především na dotek příjemné a hebké, rozhodně ze 100% bavlny a s praktickým zapínáním. Důležité jsou samozřejmě barva a vzor, neměli byste ale zapomenout ani na již zmíněný materiál a snadnou údržbu (praní a žehlení). Kromě bavlny se setkáte třeba s takzvaným perkálem, což je jemná hustě tkaná bavlněná látka, jejíž předností je neuvěřitelná měkkost. Podle výrobců ani po mnohonásobném praní nežmolkuje a vypadá stále jako nová. Maminky mají v oblibě krepové povlečení (protože se nemusí žehlit), což je materiál sice také ze 100% bavlny, ale strojově tvarovaný, což bohužel způsobuje, že na dotek není příliš jemný, spíše drsný. Pro děti se příliš nedoporučuje (pro kojence už rozhodně ne), což ale někteří výrobci vůbec nezohledňují. Vyzkoušet můžete i satén, který je chladivý a vhodný pro letní období, na rozdíl od flanelu, který je zase hřejivý a ideální na chladnější noci. Na dětská prostěradla se nejčastěji používá materiál žerzej (100% čistá bavlna, velmi jemná) nebo froté, ale setkáte se i se lnem, bambusem či hedvábím, které v zimě hřeje a v létě chladí.

16

Vytkávaná látka Sára se vzorem rybiček je z jedné strany světlá a z druhé tmavá, lze ji tedy využít z obou stran. 245 Kč/m, šířka 150 cm. TEXTIL ZÍTKA

17

Mazlicí polštář je nejen příjemným společníkem v postýlce, ale zároveň umožňuje dětem poznávat zvuky, materiály i tvary; možno použít také jako hrací podložku (58 x 38 cm), 2199 Kč. Moulin Roty, GIRAFA.

18

Čtvercový polštářek Láska mezi květy (40 x 40 cm), 900 Kč (včetně výplně), SPACE4KIDS.

19

Textilní kolekce Beautiful – 100% bavlněný přehoz Pretty s barevnými kolečky (2209 Kč/bm, š. 280 cm), přehoz Beautiful (2209 Kč/bm, š. 280 cm, 50 % PES, 50 % viskóza), povlaky na velké a menší polštáře jsou ze 100% bavlny, cena od 2203 Kč/bm, š. 280 cm, povlak na malý červený polštářek – 2000 Kč/bm, š. 280 cm (70 % PES, 30 % bavlna) a malý růžový – 1490 Kč/bm, š. 140 cm (92 % PES, 8 % NYL). Všechny látky nabízí OPTIMAL INTERIER DESIGN.

JAK A ZA KOLIK?

Výběru povlečení věnujte velkou pozornost, stejně tak pracímu a avivážnímu prostředku, které používáte, obzvláště je-li dítě alergické. K dostání jsou dnes již i biopovlečení v prvotřídní kvalitě. Při nákupu povlečení si zkontrolujte zemi původu – pořiďte pouze takové, které bylo vyrobeno například v EU, jedině tak máte jistotu, že na jeho výrobu nebyla použita žádná závadná barviva nebo nekvalitní materiál. Povlečení dovážená z Asie většinou nemívají certifikát původu, tudíž se o dodržení přísných norem nedá vůbec mluvit.

20

Bavlněný přehoz Hello Kitty (červený odstín), cena od 795 Kč. MATĚJOVSKÝ POVLEČENÍ

21

Příjemná hřejivá deka Ibena (100 x 150 cm), materiál bavlna 60 % a polyakryl 40 %, 914 Kč. ABITARE

22

Ručně šité dekorativní polštáře z kvalitní pevné bavlny – jsou odolné a vhodné pro hraní, 550 Kč (povlak bez výplně). www.kuskusdecor.cz

Datum vydání: 6. 11. 2015

Edit: