Vše v jednom stylu

Místnost o výměře 60 m 2 naše hostitele natolik okouzlila, že jiný byt už nechtěli. Ve velkém otevřeném prostoru, v němž se prolíná část kuchyňská s jídelnou a obývacím pokojem, jsou zóny rozdílného zaměření přehlédnutelné jediným pohledem. Majitelé svěřili návrh a výrobu jednotného nábytku odborníkům.

Foto: Pavel Rydl

Mladí manželé se do nového bytu nastěhovali nedávno. Předchozí byt v cihlovém domě ze šedesátých let jim sám o sobě vyhovoval, s výbornou dostupností do centra města byli velmi spokojeni. Poloha na rušné hlavní třídě však přinášela mnohé zápory, obzvlášť s ohledem na plánovanou rodinu. Téměř neustávající dopravní ruch pod okny vytvářel obtížný hluk a otravoval ovzduší. Dispozice bytu byla taková, že právě dětský pokoj měl okna do hlavní ulice. Denně vláčet dětský kočárek do třetího patra bez výtahu, to také nebyla lákavá vidina. A se zákazem zastavení před domem se vyrovnají jen silné nátury.

 

OKOUZLENÍ PROSTOREM

Manželé se začali poohlížet po jiném bydlení. Představovali si čtyřpokojový byt v domě s výtahem a parkovacím místem. Důležité bylo klidnější místo, ne však na periferii, aby nesloužili rodině jako taxíkáři a nemuseli vše zdaleka dovážet. Hledali dům v dosahu hromadné dopravy, aby mohli využívat výhod, které město poskytuje. Při prohlídce nabízeného bytu v nově postaveném domě je oba uchvátil obývací prostor s kuchyní velký 60 m 2 . „Takovou místnost má v domě jen tento jeden byt o celkové ploše 120 m 2 , ostatní byty jsou celkově menší,“ vysvětluje naše hostitelka. „Náš byt je dvoupodlažní, schody jsme si původně nepředstavovali, ale ostatní parametry nás nadchly natolik, že jsme se smířili s tím, že máme o pokoj méně, než jsme plánovali. Navíc má byt dvě terasy, kterých si velmi ceníme.“ Výhled do zalesněného svahu je opravdu kouzelný a přitom není daleko ke stanici metra.

 

DROBNÉ STAVEBNÍ ÚPRAVY

Pro koupi bytu se naši hostitelé rozhodli ve fázi hrubé stavby, kdy ještě zbývala krátká doba na uplatnění klientských změn. Požádali své známé, architekty Jana Adámka a Štěpána Malého, o několik menších úprav dispozice a návrh interiérů. Posunutí dveří v dětském pokoji umožnilo lepší využití prostoru i výhodnější rozmístění nábytku a zároveň vzniklo v chodbě místo pro prostornější skříňovou stěnu. V kuchyňském koutu byla původně dvě okna přes roh. Zrušení jednoho okna usnadnilo optimální uspořádání kuchyně, hlavně umístění chladničky a dalších spotřebičů. Od ložnice architekti oddělili šatnu a komoru pro pračku se sušičkou. Záleželo jim na originálním řešení osvětlení, v bytě se změnily rozvody elektřiny, aby odpovídaly navrženému interiéru včetně nábytku a spotřebičů. Všechny úpravy v projektu uskutečnila developerská fi rma v rámci klientských změn. Do bytu se vstupuje ve spodním podlaží, kde je dětský pokoj s koupelnou. Schody vedou do velkého společenského prostoru, kterým se prochází do zóny rodičů, která zahrnuje ložnici, šatnu, koupelnu, prádelnu a záchod.

 

RYCHLÉ ROZHODOVÁNÍ

Na výběr povrchových materiálů, podlah, dveří, sanity a obkladů měli klienti čtrnáct dnů. „Nakonec jsme se shodli, že to tak možná bylo dobře. Skoro všechno jsme si vždycky vybrali během dvou hodin. Dali jsme na první dojem a pořád se nám to líbí,“ spokojeně hodnotí majitelka. „V časové tísni jsme nemohli stále měnit názor. Podlahu jsme chtěli tmavší než standardní dubovou nebo bukovou, zvolili jsme americký ořech a ve stejné dýze také dveře.“ V koupelnách nezůstalo ze standardu nic. Majitelé si vybrali jinou sanitu, dlažbu, obklad i baterie.

 

KOMPLEXNÍ NÁVRH

Architekti navrhli vzhled interiérů včetně nábytku a osvětlení. „Přáli jsme si, aby nábytek byl sjednocený materiálem, barevností, celkovým stylem. Na míru vyrobený nábytek vyjadřující jednotný názor sedí naprosto přesně rozměrově, funkčně i vzhledem, dokonale využívá prostor. Preferuje me moderní hladké tvary v teplé kombinaci slonové kosti a tmavě hnědé.“ Světlý lesklý lak a tmavě mořená dubová dýha vytvářejí na skříňkách příjemný kontrast barvy i textury povrchu. Jídelní stůl a konferenční stolek jsou vyrobeny z běleného dubu. Židle pomohli architekti vybrat od švýcarské fi rmy Vitra. Sedák s opěradlem z jednoho kusu pěnového plastu je pevný, ale měkce pružný. „Pohovku jsme chtěli bytelnou a rozkládací, aby na ní mohla eventuálně přespat návštěva, protože nemáme mnoho pokojů. Pěkná rozkládací sedačka se těžko hledá, ale vybrali jsme si šedou a nemůžeme si vynachválit potah z materiálu Alcantara na bázi mikrovlákna. Je bezkonkurenčně příjemný, měkký, teplý, odolný a zcela snadno čistitelný vlhkým hadříkem.“ Z nového a krásně zařízeného bytu jsou majitelé nadšeni. „Velmi si ceníme práce architektů. Každému bych poradila přizvat si architekta. I když máte nějakou představu, architekt ji dovede k dokonalosti. Nechat si udělat nábytek na míru je obrovská výhoda. Výrobce FK Systém odvedl perfektní práci. Teď se těšíme, až bude teplo a budeme moci sedět na terase, takovou možnost jsme dříve neměli.“

 

Karla Mafková
Foto: Pavel Rydl


Autoři projektu

Ing. Arch. Jan Adámek
(1972)
1991 – 1992 FS ČVUT Praha
1992 – 1998 FA ČVUT Praha
1991 – 2007 spolupráce s Ing. Arch.Janem Adámkem st., projekty RD, rekonstrukce, interiéry
1998 – 2000 spolupráce s archeologickým ústavem ČAV Praha
2000 – 2007 AI Design Praha

Spolupráce – novostavby:
◗ Hotel Josef, Praha
◗ Dům 28. října, Praha

Spolupráce – rekonstrukce:
◗ kostel sv. Anny, Praha
◗ sál Zlínské fi lharmonie
◗ rektorát Univerzity Tomáše Bati, Zlín
◗ Hotel Maxmilián, Praha
◗ Vila Sekyra, Praha
◗ RD Hodkovičky

Ocenění:
◗ Grand Prix České obce architektů, 2003
◗ Čestné uznání České obce architektů, 2005
◗ nominace na Stavbu roku, 2002

Ing. Arch. Štěpán Malý
(1975)

1995 – 2001 FA ČVUT Praha
1999 – 2001 Šafer Hájek architekti, projekty zaměřené na bydlení a administrativu
2002 – architektonická kancelář Collins and Turner architects and designers, Sydney

Spolupráce – projekty rezidenčního bydlení:
Lees House, Sydney
Davies Flint House, New South Wales
Hannan Lisson House
Hawkesbury River House
2003 – 2007 AI Design Praha

Spolupráce:
rektorát Univerzity Tomáše Bati, Zlín
sál Zlínské filharmonie
Hotel Maxmilián, Praha
rekonstrukce Domu U tří čápů, Praha
Ateliér Adámek Malý architekti založený v roce 2007 je nezávislou fi rmou nabízející komplexní služby v oblasti architektury staveb, interiérů, rekonstrukcí a designu. Způsob práce zaručuje tvůrčí charakter s vysokým stupněm individuálního autorského přístupu ke každé zakázce. Ateliér zajišťuje vedení zakázky od návrhu po realizaci. Mezi hlavní činnosti fi rmy patří návrh a studie stavby a interiéru, vypracování projektové dokumentace od základních koncepcí a návrhů po výrobní detail, spolupráce při výběru zhotovitele stavby a interiéru, odborná spolupráce při provádění stavby / autorský dozor, zajištění realizace interiérů, výběr a zprostředkování dodávek volného nábytku.

Kontakt:
adámekmalýarchitekti
Dubečská 59, Praha 10
tel.: 274 778 940, 604 543 063
www.adamekmaly.cz

 

Edit: