Mladý dům velikosti S

Mezi typovými projekty se výborně daří dřevostavbám. Prohlédněme si jednoduchý dům, který na malé zastavěné ploše nabízí kvalitní bydlení vyhovující současnému životnímu stylu.

Projekční kancelář ARCHTEAM označuje své modelové domy S, M a L. Dům S 170, který vám chceme představit, patří mezi ty nejmenší. Na zastavěné ploše necelých šedesáti metrů čtverečních však poskytne téměř 100 metrů kvalitního bydlení.

 

ÚSPORA NEJSOU JEN MATERIÁLY

Nízkoenergetická výstavba neznamená jen dobré zateplení a utěsnění budovy s vyloučením tepelných mostů, jak se často zjednodušeně chápe. Záleží na celkovém konceptu, ve kterém hraje velkou roli i tvar domu. Dnes bohužel stále nadužívané arkýře, členité střechy a složité půdorysy odporují trendu energeticky úsporného bydlení. Každá členitost zvyšuje nebezpečí vzniku tepelných mostů a zvyšuje podíl ochlazovaných stěn. Kompaktní kultivovaný tvar domu S 170 ozvláštněný kompozicí oken naopak tomuto směřování vyhovuje. Výborné tepelně izolační vlastnosti dřevěných sendvičových panelů KKONTROL® a dřevěná konstrukce zajišťují nízké náklady na vytápění domu. Velké prosklené plochy oken umožňují pasivní zisky tepla ze sluneční energie v zimním období. Dům splňuje parametry nízkoenergetické ho domu. Energetický štítek ukazuje na zařazení domu do kategorie A – mimořádně úsporná budova.

 

POHODLNÁ DISPOZICE

Vzhledem k malým půdorysným rozměrům domu je dispozice stavby maximálně úsporná, spojením obytného prostoru s jídelnou a kuchyňským koutem je dosaženo velké vzdušnosti přízemí. Denní světlo sem přichází ze tří stran a pocit volného prostoru je tím umocněn. Do patra vedou přímé dřevěné schody. Majitelé tohoto domu se rozhodli ponechat zde dva pokoje, z nichž větší je možné později podle potřeby rozdělit na dvě místnosti. V řešení interiéru se rozhodli pro zajímavou kombinaci neomítnutých OSB desek a omítky s šedou výmalbou včetně stropu.

 

MODELOVĚ I INDIVIDUÁLNĚ

Dům je možné již v projektu přizpůsobit konkrétním potřebám majitelů. K modelu domu lze volit libovolné přídavné moduly, například stínění oken, terasu, přístřešek pro auta či garáž. Například majitelé navštíveného domu zvolili nerezový komín, aby mohli přitápět krbovými kamny. V základním návrhu je počítáno pouze s elektrickými přímotopy, které díky dobrým tepelně izolačním vlastnostem domu postačí při přijatelných provozních nákladech. Majitelé si však pochvalují krbová kamna, která stačí dům po velkou část topného období vyhřát sama. Milan Rak ze společnosti ARCHTEAM říká, že jejich domy nabízené v internetovém katalogu jsou modelové, nikoliv typové. Bývá jich totiž podle stejného projektu postaveno jen několik kusů, nejsou používány k hromadné výstavbě. S ohledem na konkrétního investora přistupu je ARCHTEAM i k umístění domu na pozemku. Situace pozemku většinou přinese dispoziční nebo estetické změny projektu.

 


K modelu domu lze volit libovolné přídavné moduly, například stínění oken, terasu, přístřešek pro auta či garáž.


SYSTÉM KKONTROL ®

Stavební systém KKONTROL ® je univerzální stavební systém, který je možno použít pro různé druhy dřevostaveb, střešní nástavby, novostavby i rekonstrukce. Hlavním prvkem je nosný konstrukční panel skládající se ze dvou základních komponentů – statického pláště z desek OSB a izolačního jádra ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu. Základní rozměry panelů vycházejí z rozměrové řady desek OSB. Tloušťka desky OSB je obvykle 15 mm, jádra od 90 do 300 mm. Tomu odpovídá součinitel prostupu tepla od 0,377 do 0,126 W/m 2 K. V současnosti je k dispozici i varianta tohoto materiálu s obchodním názvem KKONTROL ® neo, která nabízí o asi 20 % lepší tepelně izolační vlastnosti díky použití nové generace izolantu EPS NEO. Pro stejné konstrukční tloušťky je součinitel prostupu tepla od 0,305 do 0,101 W/m 2 K.

 


Typový dům S170

Autor projektu: ARCHTEAM

Zastavěná plocha: 58,8 m 2

Obestavěný prostor: 352 m 3

Celková užitková plocha: 96,8 m 2

Terasy a zpevněné plochy: 19,8 m 2

Cena realizace: 2 mil. Kč

TECHNICKÉ ÚDAJE

Dřevostavba na železobetonové základové desce

Konstrukce: sendvičové panely KKONTROL ® , výrobce CZECH PAN, s.r.o.

Střecha: rovná, střešní fóliová krytina

Fasáda: dřevěná větraná

Okna: dřevěná eurookna, izolační dvojsklo U = 1,1 W/m 2 K

Vnitřní příčky, předstěny, podhledy: sádrokarton

Vnitřní dveře: SAPELI

Podlahy: plovoucí laminátové a keramickádlažba

Vytápění: elektrické nástěnné přímotopy

Tepelná ztráta domu: 5,2 kW

Spotřeba tepla na vytápění: 4294 kWh/rok

Měrná spotřeba tepla: 44,36 kWh/rok

 

 

 

Miloslava PERGLOVÁ, Foto: Ester Havlová

Datum vydání: 6. 3. 2021

Edit: