Jako útulný intimní butikový hotel

Manželé Jenny a Marios Forslundovi dostavěli svůj vysněný dům v kopcích Villastad ve švédském Mölndalu v roce 2018. Protože už byli unavení z módní umírněné barevnosti, rozhodli se dát interiéru daleko výraznější podobu. Vzniklo tak odvážné osobní dílo inspirované designovými hotely, ve kterých na společných cestách pobývali.

Nástěnná malba obývacího pokoje dává místu pocit harmonie. Modrá sametová pohovka, křeslo i konferenční stolek jsou značky Homeline. Na měkké pohovce tráví rodina nejeden filmový večer. Závěsná svítidla vybrali od britské designové ikony Toma Dixona.

NOVÝ ZAČÁTEK

Manželé dříve bydleli v dvojdomku v okrese Krokslätt, tedy mezi Göteborgem a Mölndalem. Neměli v úmyslu se odstěhovat, ale když dcera Alice (nyní 14 let) začala hrát golf v klubu Hills Golf & Sports přímo v Mölndalu, objevili tuto oblast. Oslovila je, a tak se rozhodli koupit tento třípodlažní dům (o ploše 201 m2) v rámci tehdy právě vznikajícího developerského projektu Hills Villastad. V první etapě bylo postaveno 76 podobných vil, nyní je třífázový projekt ve své druhé etapě.

DŮM MÁ HNED DVĚ TERASY

Dolní, menší terasu nad garáží doplňuje ta větší na střeše, navazující na ložnici rodičů. Obě mají skleněné zábradlí, aby nebyl rušen výhled na golfový resort. Rozsáhlost projektu znamenala, že prostor pro prosazování zákaznických změn byl velmi omezený. „Vyjednávalo se obtížně, přesto se nám podařilo dosáhnout některých úprav: změnu keramických podlah teras na dřevoplastové, odstranění některých vnitřních příček nebo výměnu dveří. Asi jsme měli nejdelší seznam změn, jaký stavitel kdy zažil,“ směje se Jenny.

JÍDELNA A PRVKY V ORANŽOVÉ

Polokřesla se sametovými potahy z Homeline barevně ladí s výrazným závěsným svítidlem věhlasné značky Tom Dixon. „Lampy mění charakter místa v závislosti na tom, zda jsou rozsvícené nebo zhasnuté. Jsou jednou z mých nejoblíbenějších věcí v domácnosti,“ přiznává Jenny. Stůl nechali manželé vyrobit na zakázku. Schody vedou do nejvyššího patra.

Manželé se přiklonili k odvážnějšímu stylu. Zvolili syté barvy, výrazné dekorace i svítidla.

VSTUPNÍ HALA

Už tady, v přízemí domu, vás přivítají barevné stěny, při vstupu modré. Z haly se dostanete na chodbu a z ní do menší koupelny, pokoje pro hosty, do prádelny a dál na schody do horních pater. Hnědou dřevěnou podlahu tu hezky doplňuje nábytek z tmavého dřeva. Nešetří se zrcadly ani prosklením nábytku a dveří.

KUCHYNĚ V TMAVÉM LADĚNÍ

Kuchyňská sestava výrobce Marbodal šikovně ukrývá vše potřebné. Například dveřmi za pracovním ostrůvkem, ve kterém je zabudovaná vinotéka, se dostanete do praktické spíže. Barové židle se sametovými potahy od AYTM využívá hojně celá rodina. Rozsvícené zlaté lampy Melt z polykarbonátu (opět Tom Dixon) vypadají jako čtyři zářící zapadající slunce.

V SEPĚTÍ SE ZAHRADOU

Dcera Alice obývá velkou místnost s vlastní pracovnou alias toaletním stolkem, šatnou a výstupem na zahradu. Křesla, taburet a stoleček jsou z Homeline, osvětlené zrcadlo pořídili na stránkách magasin11.se, květinovou tapetu na elliecashmandesign.com. „Máme slabost pro květiny; není náhoda, že tři pokoje u nás zdobí stropy potažené květinovými vzory. Myšlenka tapetovaných stropů vznikla během výletu v Barceloně před několika lety,“ vzpomíná Jenny.

RŮŽOVÝ SEN

Knihovničku se zrcadlovým sklem a postel s úložnými zásuvkami vyrobil na míru truhlář. Sametové textilie a lesklé lůžkoviny společně s květinovou tapetou dávají pokoji podobu tzv. butique hotelu. (Dvaadvacetiletý bratr Elliot už bydlí mimo domov.)

Nápis „ALICE“ z mosazi je objednaný na zakázku. Dodává pokoji dcery osobní ráz.

FIALOVÁ LOŽNICE

Ač se říká, že fialová barva je barvou neklidnou a do ložnice se nehodí, v tomto domě funguje dobře. Pro čelo postele, pohovku i závěsy zvolili manželé její světlý odstín, který tolik neruší. Tapeta s dramatickým květinovým vzorem je protažená ze stěny až na strop. Velký nábytek pořizovali opět u Homeline, noční lampičky, zrcadlo a stolky nesou značku Eichholtz, mosazné doplňky jsou od H&M Home.

PRAKTICKÁ ŠATNA

Ložnice obsahuje vestavěnou šatnu, kterou si Jenny podle svých potřeb sama navrhla. „Je absolutně úžasná, nedám na ni dopustit. Předěl mezi ní a ložnicí tvoří dvě kredence, jak jim říkám, kam se vejde spousta důležitých drobností,“ vysvětluje.

KOUPELNA S KVĚTINOVÝM STROPEM

Tři stěny koupelny ve druhém podlaží pokrývá mozaika ve tvaru šestiúhelníků se třpytivým a měděným povrchem. Osvětlené koupelnové zrcadlo od Eichholtz se zase skládá z nepravidelných pětiúhelníků. Koupelna vyhlíží soudržně a promyšleně i díky tmavému nábytku, bílé sanitě a jednoduchému prosklenému sprchovému koutu. Složené ručníky opět navozují atmosféru, i když luxusního, přesto útulného hotelu.

Jenny Kempe Forslund
spolumajitelka domu

„S manželem provozujeme reklamní agenturu Change v Göteborgu. Před pár lety jsme si najali studio Spik, které se zaměřuje na vytváření prostředí hotelů a restaurací, aby nám navrhlo kanceláře pro naše kreativce. Protože jsme byli z výsledku nadšení, objednali jsme si tu samou firmu i na zařízení vlastního domu. Řešili jsme všechno společně, od barev a materiálů přes nábytek a předělání dispozice. Studio nám také poskytlo neocenitelné kontakty na dodavatele nábytku a řemeslníky. Zařizovali jsme absolutně odlišně od podoby našeho předchozího bydlení, kdy byl interiér strohý, vyplněný bílým nábytkem s vysokým leskem a podlahami ze světlého dubu.“

TEXT: JENNILIE ISAKSSON/VANDA JESENSKÁ
FOTO: CAMILLA ISAKSSON/LIVING4MEDIA

Datum vydání: 7. 7. 2020

Edit: