Jaro je ve vzduchu!

S prvními jarními slunečními paprsky se do našich interiérů vkrádá zvláštní atmosféra, kterou lze zažít právě jen na jaře. Je to tím, že kolem se všechno probouzí, pomalu rozkvétá a začíná vonět. Když víte, jak a kam umístit jarní květiny, bude váš domov ještě příjemnější a útulnější.

Nejlepší a nejrychlejší způsob, jak si přenést jaro domů, je pořídit si rychlené cibuloviny, v květináčích nebo řezané. Nabídka obchodů je přepestrá, na vás je si jen vybrat oblíbenou barvu a druh. Kvetoucí cibuloviny vytvoří v interiéru neskutečně optimistickou atmosféru za každého počasí – zatímco venku padají trakaře nebo kvílí meluzína, ony si za okny pěkně kvetou a ještě nádherně voní. Navíc domov rozjasní krásnými barvami – mezi nejoblíbenější druhy patří tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus), modřence (Muscari) a Hyacinty (Hyacinthus).

Věděli jste, že cibulky v květináčích můžete už během února umístit ven – třeba na balkon nebo na terasu? Díky nízkým teplotám, které venku jsou, budou cibulky kvést celé týdny. Pozor jen na dlouhotrvající mrazy.

Pět kroků, jak si doma zařídit jaro:

1. Předem si rozmyslete, jaké barvy a druhy rychlených cibulovin byste chtěli. Uvědomte si, že rychlené cibuloviny se prodávají dříve, než začnou kvést, takže ještě nějakou dobu budou vypadat poměrně obyčejně a nezajímavě.
2. Vyberte si hezké květináče, truhlíky nebo košíčky a ujistěte se, že voda snadno proteče otvorem ve dnu nádobky. Cibuloviny by neměly stát ve vodě.
3. Pro ještě větší efekt zkuste k sobě sesadit cibuloviny různých druhů – vytvoříte tak interiérový „záhon“ plný jarních květin.
4. Pak už jen stačí dát květináče na místo, kde nejlépe vyniknou. Není na škodu postavit pár nádob s květinami na okenní parapet, kde budou hezky zářit.
5. Nezapomeňte všechny cibuloviny pravidelně, ale mírně zalévat, vodu nikdy nelijte přímo na cibulky. Hnojit cibulky není třeba, vše, co potřebují, mají již uloženo v sobě. Při dobré péči vám pokvetou až několik týdnů…

Když začne hyacint v květináči bohatě kvést a květů je několik, začnou se někdy ohýbat. Není na škodu některé květy i se stonky jednoduše uříznout a dát do vázy s vodou. Takhle vydrží mnohem déle a bude i krásně vypadat.

Cibulky hyacintu rostou i na vodě – cibulku co nejdříve po zakoupení umístěte na vrchol speciální vázy na hyacinty a tu naplňte vodou tak, aby se hladina nedotýkala cibulky. Vázu s cibulkou dejte do potemnělé místnosti s přibližně 10 až 12 °C, například do sklepa. Brzy se dočkáte pěkného shluku kořenů a také pupenu. Jakmile pupen dosáhne délky přibližně 4 cm, dejte vázu s hyacintem na světlo, ale stále do chladnější místnosti. Do obývacího pokoje ho můžete umístit až ve chvíli, kdy pupen zcela vyroste. Přibližně po třech týdnech vás hyacint odmění prvními květy.

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: iBulb a archiv redakce

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 3. 4. 2018

Edit: