Podlahy se vzhledem dřeva

Uvažujete o koupi podlahy, líbí se vám dřevo, ale nemůžete si ho z nejrůznějších důvodů dovolit? Pak se poohlédněte po materiálech, které jeho vzhled věrně kopírují.

Dlažba v imitaci dřeva Tarima Roble. V interiéru dokáže navodit příjemný hřejivý pocit. Keramika Soukup

Dřevo jste si určitě oblíbili pro jeho vůni, krásu a příjemný pocit při dotyku či došlapu bosou nohou. Moderní technologie dovolují, aby jako dřevěná vypadala podlaha vinylová, laminátová, z keramiky, PVC, přírodního linolea nebo korku. Při výběru uvažujte hlavně nad tím, jaké má mít vaše konkrétní podlaha vlastnosti a jak bude namáhaná.

1. DLAŽBA

Design dřeva na sebe dobře bere dlažba, která překvapuje autentickým vzhledem i strukturou. Je odolná, a co se vlhkosti týká, nenahraditelná. Do koupelny volte povrch s protiskluzovou úpravou, v kuchyních by měla vydržet možný pád těžkých předmětů i působení potravinových chemikálií a čistidel. Zádveří a chodba vyžadují zase vyšší otěruvzdornost. Ptejte se také na vhodné čističe, na každý povrch totiž nestačí pouhá voda se saponátem. Dlažba je ohnivzdorná a hodí se i pro položení na podlahové vytápění. Bez něj je ovšem pro dlouhodobou chůzi chladná a tvrdá. Náročná (i finančně) je její pokládka.

2. VINYL

Měkčený vinyl (PVC) je v současnosti velmi oblíbenou krytinou. Absorbuje hluk, poskytuje pocit tepla pod nohama a dobře se pokládá. Existuje v rolích, dílcích i v lamelách. Celoplošně lepený vinyl (dílce a role) vykazuje tloušťku 2 až 3 mm. Má vyšší nároky na rovnost podkladu. Lamely se zámkovým (click) systémem do sebe jednoduše zaklapnou. Pro snížení kročejové hlučnosti i vyrovnání drobných nerovností v podkladu slouží speciální podložky. Tuto krytinu lze použít i na podlahové topení. Vinylovou podlahu vysávejte a stírejte z ní prach a nečistoty navlhčeným mopem. Vhodný čisticí prostředek si nechte doporučit konkrétním prodejcem.

Vinylová podlaha Rigid Livyn Balance obsahuje kombinaci pružných a pevných vrstev. Výhodami jsou odolnost proti otlakům a jednoduchost instalace i na nerovném podkladu. Dekor sametový dub béžový, v „zaklikávací“ variantě. Quick Step.

Samolepicí vinylová podlaha Senso Classic Oak. Lamela Landhaus má rozměr 15,2 x 91,4 cm a tloušťku 2 mm. Hornbach

3. LAMINÁT

Laminátové podlahy vynikají tvrdostí a díky ní jsou vysoce odolné proti poškrábání. Snadno se udržují, stačí je vysát a otřít lehce navlhčeným mopem. Také spoje lamel působí přirozeně. Na první pohled jsou od dřevěných krytin k nerozeznání. Nedají se ale renovovat, při poškození se musí vyměnit, k dalším nevýhodám patří vysoká kročejová hlučnost. Povrch laminátových krytin je na povrchu vůči vodě odolný, riziko představují spoje mezi lamelami, kudy dokáže vlhkost či voda proniknout a poškodit vnitřní nosnou HDF desku, která nabobtná. „Laminát“ lze použít i na podlahové topení.

Laminátová podlaha 1Floor Grande s XXL formátem lamel (2 175 x 243 x 12 mm). Dekor Dub Barreiras se vzhledem dřevěného prkna se zkosenými hranami (tzv. V-drážkou). Hrany a spojovací zámky jsou impregnované speciálním voskem. KPP

Od letoška jsou kolekce laminátových krytin Wineo standardně ošetřené povrchovým nátěrem Aqua-Stop, který chrání spoje lamel před průnikem vody a vlhkosti. Kpp.cz

4. KOREK

Dekor dřeva nesou i korkové podlahy. Například Hydrocork je první Corktech plovoucí systém se slabou tloušťkou a odolností vůči vodě. Skládá se z vrchní vrstvy dekorativního materiálu s ochrannou vrstvou proti opotřebení, z kompozitového jádra z aglomerovaného korku a ze spodní protitažné podložky.

Korková podlaha Egger 8.0 smrk sonnenberg EHC010 se jednoduše pokládá díky click spojům. Hornbach.

Hydrocork nabízí 12 dekorů dřeva a díky tloušťce 6 mm a voděodolnosti je vhodný pro všechny místnosti v bytě. Zámkový systém Pressfit. likor.cz

5. PŘÍRODNÍ LINOLEUM

Přírodní linoleum (obchodní značka Marmoleum) sestává z přírodních surovin, jako je dřevitá a korková moučka, lněný olej, vápenec, přírodní pryskyřice a barevné pigmenty. Nosným materiálem je jutová textilie, na niž je pod vysokým tlakem lisována tato probarvená směs. Tloušťka se pohybuje od dvou do tří milimetrů. Přírodní linoleum existuje také v podobě čtvercových a obdélníkových dílců s jednoduchou pokládkou. Moderní technologie umožňují dát mu vzhled dřeva. Marmoleum přirozeně potlačuje množení bakterií a mikroorganismů, je tedy ideální pro alergiky a astmatiky. Protože vede dobře teplo, je vhodné pro podlahové vytápění.

Přírodní linoleum Marmoleum Modular Textura v dílcích o rozměru 100 x 25 cm s reliéfní strukturou katrovaného dřeva nebo letokruhů. Na snímku dekory te5217, t3717 a t3718. forbo-flooring.cz

VÍTE, ŽE…

  • U renomovaných producentů PVC (polyvinylchloridových) podlah se nemusíte obávat plastifikátorů (změkčovadel) v podobě zdravotně škodlivých ftalátů, protože používají pouze netoxická změkčovadla.
  • Riziko představují krytiny neznámého původu, obvykle vyráběné v Asii.
  • Při nákupu požadujte po prodejci certifikát o zdravotní nezávadnosti.

TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 17. 11. 2020

Edit: