Setkání dvou světů

Navštivte s námi byt v centru Londýna, v němž se spolu rozhodli žít dva mladí lidé pocházející každý z opačného koutu světa. Dvojice designérek, která interiér navrhovala, dostala za úkol vytvořit interiér, kde se budou oba z páru cítit jako doma. Podařilo se…

Pro britskou metropoli, multikulturní město, není soužití rozdílných národností a kultur ničím výjimečným. Jak to ale vypadá, pokud se dva rozdílné světy spolu rozhodnou pokud možno spokojeně žít na necelých sto metrech čtverečních? Takové zadání dostaly designérky Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková, které tvoří interiéry pod značkou Studio Identity Design. „Návrh interiéru domu v Marylebone pro nás byl velmi zajímavým zadáním hlavně díky výrazně svéráznému charismatu majitelů, jejich životnímu stylu a názoru na design a umění. Mladý pár, ve kterém jeden z partnerů pochází z Jihoafrické republiky a druhý ze severu Evropy, se rozhodl usadit v centru Londýna a s naším studiem spolupracovat na realizaci svého prvního společného domova. Výsledný interiér je plný kontrastních spojení, nečekaných detailů, hravých prvků, které se navzájem doplňují a vyvažují v harmonickém celku,“ popisuje Ivana Linderová.

VELKORYSÝ MEZONET

Obytný prostor se rozprostírá přes dvě podlaží. Vstup je situován v prvním patře a navazuje na společenskou část bytu. Obývák je propojen s kuchyní a jídelním koutem prostřednictvím prosvětlené vstupní haly. Zde se návštěvníkům nabízí místo na „welcome drink“ – barový stůl se dvěma místy k sezení. Vpravo od vstupu se nachází kuchyň s jídelnou. Linka s dispozicí ve tvaru písmene L je velmi minimalistická s důrazem na dostatek úložných prostor a pracovních ploch. „Jídelní kout se nám podařilo opticky zvětšit pomocí tří velkých zrcadel, která reflektují rastr oken s mléčným sklem ve vstupní hale. Zrcadla zdvojnásobují prostor tím, že odrážejí jídelní stůl a světlo z okna na opačné straně místnosti. Zajímavý prvek tvoří ručně pletené koše zdobící tmavou stěnu za jídelním stolem, které pocházejí ze Zimbabwe,“ říká Dagmar Zvoníčková.

DVA V JEDNOM

Proti kuchyni s jídelnou je symetricky umístěný obývací pokoj, který plynule navazuje na vstupní halu. Propojení obou prostor je umocněno nábytkem navrženým a vyrobeným na míru, který zasahuje do vstupní haly ve formě lavice a v části obývacího pokoje pokračuje jako televizní stolek. Dominantou celého interiéru je výrazné abstraktní dílo, jehož autorkou je jihoafrická umělkyně Natasha Barnes. Na obraz se nabízí výhled z kuchyně, od vstupních dveří i z obývacího pokoje.

SOUKROMÍ O PATRO NÍŽ

Na spodním podlaží domu se nacházejí ložnice s en suite koupelnami (s ložnicemi propojenými) a velkorysými úložnými prostory. Stěny jsou laděny do tmavých tónů vytvářejících pocit intimity a relaxu. „V hlavní ložnici dominuje stěně nad postelí velkoformátová replika jednoho z nejznámějších děl vídeňského výtvarníka Gustava Klimta – Portrét Adele Bloch-Bauer ze začátku 20. století, která je doplněna naturálními makro fotografiemi listů od mladého londýnského fotografa. Kulaté lampy a lustr kontrastují s geometrickými vzory nočních stolků a čela postele. Atmosféru druhé ložnice určují vyřezávané a černě mořené dřevěné tabule s rostlinnými motivy,“ doplňuje Dagmar Zvoníčková a dodává: „Celé vyznění interiéru domu je velmi specifické, svou atmosférou a charismatem odráží osobnosti obou majitelů.“

V HLAVNÍ ROLI DŘEVO

Nosným materiálem projektu, který dominuje ve všech prostorách domu, je dřevo v různých podobách – od rustikální jídelní lavice či konferenčních stolků, přes minimalistické dřevěné dveře, vestavěné skříně na míru či známé designové jídelní židle od Hanse Wegnera až po dřevěné africké sošky vyráběné domorodými kmeny.

VIZITKA INTERIÉRU

Lokalita: Marylebone, Londýn
Realizace: srpen 2019
Plocha: interiér 94,6 m2
Exteriér: 4,5 m2
Podlahy: dřevěné dubové
Okna: dřevěná
Dveře: dýha, dub
Schodiště: dřevěné, dubové

Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková

Studio Identity Design

„Naše práce je odrazem naší filozofie. Ve Studiu Identity Design věříme, že existuje silné propojení mezi prostory, které obýváme, a našimi osobnostmi. Lidský zážitek z místa je proto jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují naše návrhy. Místa na nás působí mnoha způsoby – jejich materiály, textury a barvy jsou hlavní atributy, které utvářejí a mění naše emoce a nálady, a tím ovlivňují, jak pohodlně se v daném prostoru cítíme. Proto je pro nás vždy velmi důležité před začátkem projektu pochopit dané místo a poznat budoucí uživatele. Každý projekt je tak pro nás unikátním zadáním vyžadujícím unikátní přístup. Naše projekty vždy vypráví příběh, příběh postavený na vizi klienta.“

Text: Kateřina Nová
Foto: Studio Identity Design Ltd.

Datum vydání: 16. 1. 2020

Edit: