Využijte naplno energii ze slunce

Je s podivem, že české právo v souvislosti s obnovitelnými zdroji energie dosud nezakotvilo pojem „akumulace energie“. Naštěstí je však u nás dána jednoznačně alespoň podpora fotovoltaiky na rodinných a bytových domech – a dost možná se v budoucnu ještě rozšíří.


V rámci programu Nová zelená úsporám dnes mohou o státní dotaci požádat vlastníci stávajících rodinných domů, stavebníci nebo nabyvatelé nových rodinných domů, vlastníci řadových domků, vlastníci nebo SVJ stávajících bytových domů, pověření vlastníci bytových jednotek (kromě novostaveb) i příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Dotace až do výše 50 % prokazatelných nákladů se poskytuje na domácí solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přitom přednostně využívá v domě. Výše podpory pro rodinné domy se pohybuje podle výkonu instalace od 40 000 Kč až do 200 000 Kč. Žádosti se podávají výhradně přes internet. Kompletní informace včetně žádosti najdete na novazelenausporam.cz.


Správný výběr panelů přesně pro dané místo a precizní odborná montáž – to je základ úspěchu. foto MDK Energy

 

Zásadní volba

Fotovoltaická elektrárna může být propojená s veřejnou distribuční soustavou, nebo může být na dodávkách energie ze sítě zcela nezávislá (tzv. ostrovní systém). Propojení s veřejnou distribuční sítí by vám jednak mělo zajistit státní dotaci instalovaného systému, jednak podstatnou provozní výhodu: Kdykoli vaše instalace vyrábí přebytek energie, dodává jej do sítě. V době nedostatku vlastního výkonu může připojený solární systém naopak odebírat energii z rozvodné sítě, takže nemáte nejmenší důvod k obavám, že by váš rodinný dům trpěl energetickou nouzí. Opakem této provozní jistoty je ostrovní fotovoltaický systém: Představuje ideální řešení tam, kde nemáte možnost levného připojení k rozvodné elektrické síti. Typickými příklady jsou chatové oblasti, obytné automobily nebo lodě. Součást ostrovních systémů tvoří bateriové úložiště, které uchovává vyrobenou energii „na horší časy“. V době, kdy není dostupné dostatečné množství slunečního záření, jednoduše využijete energii nashromážděnou v baterii.

Instalace monokrystalických panelů na střeše rodinného domu v Kosmonosích. Realizace v červnu 2022, výkon 9,75 kW p . Deset let zkušeností firmy znamená víc než záruka. Foto Tri energo

 

Kompromis pro jistotu

Naštěstí se nemusíte rozhodovat buď, anebo. Fotovoltaickou elektrárnu totiž můžete instalovat také jako hybridní. Zjednodušeně řečeno jde o solární elektrárnu s akumulací energie, která je zálohována veřejnou sítí. Součástí takové elektrárny je vždy baterie, která sice instalaci poměrně citelně prodraží, ale nezbaví vás možnosti dotace od státu. Hybridní systém vám nabídne vysokou míru nezávislosti, protože umožňuje okamžitý přechod na ostrovní provoz v případě výpadku vnější distribuční sítě. Zároveň však nabízí takřka stoprocentní využití vyrobené energie a relativně rychlou návratnost finančních prostředků vložených do fotovoltaické instalace.

Solární střešní tašky
Proměnu sluneční energie v elektřinu zajistí i solární střešní tašky. Solární články jsou v nich integrovány tak, aby se jejich vzhled a instalace téměř shodovaly s tradiční střešní krytinou. Původní ochranná funkce střechy zůstává plně zajištěna. V rodinném domě v Jeseníku jde o ucelené řešení, jež energii ukládá do domácí bateriové stanice HES. Foto Fenix group

 

Tři typy panelů

Připojení k síti ovšem není jediným kritériem, podle něhož byste měli vybírat solární instalaci na střechu vlastního domu. Fotovoltaické panely se totiž skládají z křemíkových článků, které lze rozdělit na tři základní typy. Ty se liší nejen vzhledem a barvou, ale především svými vlastnostmi, výkonem i schopností proměňovat energii z rozptýleného světla. Nejčastější využití nacházejí v našich podmínkách monokrystalické a polykrystalické panely, jež za rok vyrobí srovnatelné množství elektrické energie. Pokud máte k dispozici ideální sklon střechy a orientaci ke slunci, pak neváhejte a využijte naplno účinnost monokrystalických článků (působí jednolitým dojmem a jsou téměř černé). Jejich účinnost je objektivně nejvyšší – pohybuje se v rozmezí 14–22 %. Jestliže ideální polohu střechy nemáte, musíte zvážit, jak moc se od ideálu odchyluje. Tam, kde je spíše mírná odchylka od ideální orientace (světlo přichází z boku a je více rozptýlené), využijete solární soustavu s polykrystalickými články (jejich vzhled připomíná tmavě modrou oblohu s nepravidelnými obrazci). Ty mají sice o několik procent nižší účinnost (12–17 %), ale vše doženou rovnoměrnějším výkonem. Že má orientace vaší střechy k ideálu daleko? Nevadí! Na řadu přichází třetí vzadu – instalace s amorfními čili tenkostěnnými panely. Jejich výhodou je nízká hmotnost a elegantní vzhled, mají ovšem jen poloviční účinnost ve srovnání s monokrystalickými panely (7–10 %). Při nevhodné orientaci byste proto měli mít k dispozici velkou plochu, která bude vyvažovat minusy polohy. Na druhou stranu jsou amorfní panely velmi citlivé na rozptýlené sluneční záření a nabízejí ještě jednu specifickou přednost: Netrpí tolik na letní přehřívání, takže za extrémního vedra dokážou dosahovat lepší výtěžnosti než krystalický křemík.

V roce 2022 lámala fotovoltaika rekordy: Úspěšných žádostí o dotace bylo 52 958, celkem stát proplatil 3 845 536 434 Kč. Volte firmu, která zajistí komplexní realizaci. Foto Schlieger

 

Budoucnost v bateriích

Lámete si hlavu, kam uložit letní přebytky energie? Buď do reálné bateriové stanice (příkladem budiž modulární systémy od české společnosti AERS), nebo formou tzv. virtuální baterie (k akumulaci energie zde slouží samotná distribuční síť). Pořízení fyzického úložiště sice znamená vstupní investici v řádu statisíců, ale s možností dotace z Nové zelené úsporám. Samotný provoz baterie je již zcela bez poplatků, nabízí vám vysokou míru svobody a díky inteligentnímu systému řízení také možnost výhodného obchodování s energií na spotovém trhu. Virtuální baterie představuje jistotu bez rizika: Můžete ji uvést do provozu rychle a bez vysokých vstupních investic, jen za minimální měsíční poplatek pro distributora. Není třeba nic zapojovat ani instalovat. Přehled o výrobě a množství své uskladněné elektřiny najdete kdykoli v aplikaci na webu. Obě varianty akumulace energie můžete klidně kombinovat.

 


PIT STOP nejen pro elektrokola

foto eBIKE PIT STOP

Víte, co je eBIKE PIT STOP? Moderní dobíjecí stanice pro elektrokola. PIT STOP je energeticky plně soběstačný – je poháněn fotovoltaickými panely ve střeše a v prostoru pro odpočinek nabízí zařízení, kde si cyklisté nebo pěší turisté mohou dobít zdarma elektrokolo, chytré hodinky, mobil či jiné zařízení. Dobíječka obsahuje rovněž základní sadu na opravu kol a kompresor k dohuštění pneumatik.
Společnost Alukov, která eBIKE PIT STOP vyrábí, poskytla tuto moderní dobíjecí stanici k užívání veřejnosti v rámci své volně přístupné části areálu u Slatiňan, která sousedí s turistickou cyklistickou trasou. V praxi tak můžete ověřit, jak a k čemu je to dobré. PIT STOP dokáže sloužit také jako multifunkční autobusová zastávka nebo úschovna kol například u vlakového nádraží. Ambasadorem stanice eBIKE PIT STOP se stal olympijský vítěz Aleš Valenta.
Vše o tomto zařízení najdete na www.ebike-pitstop.com.


 

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem MDK Energy, eBIKE PIT STOP, GreenCzech Energy, ARPEG,  Schlieger, Fenix group, Tri energo

Datum vydání: 20. 6. 2023

Edit: