Tepelná izolace, čerstvý vzduch a světlo

Kvůli koronavirové pandemii, hrozí, že budeme trávit opět více času doma. Již nyní studie uvádějí, že tam strávíme polovinu života.

Na významu tak nabývá nejen snadná, rychlá a kvalitní systémová výstavba (broušené zdivo, minimalizace mokrých procesů, ucelený sortiment keramických materiálů od jednoho výrobce), ale také důraz na energetickou úsporu a zdravé vnitřní prostředí s dostatkem světla i čerstvého vzduchu.

LIDÉ, ZDĚTE!

Stavební materiál, který nezpůsobuje alergie, astma ani jiné zdravotní komplikace a lze jím docílit optimálních vnitřních parametrů z hlediska komfortu i zdraví, představují tradiční pálené cihly a keramické tvárnice, které se primárně vyrábějí ze směsi jílu a vody. Neobsahují žádné látky škodlivé, dráždivé nebo znečišťující ovzduší. Navíc má cihelné zdivo prokazatelný vliv na ionizaci vzduchu uvnitř budov, tedy na počet atmosférických iontů, který je v určitém množství nezbytný. Citliví jedinci vnímají měnící se koncentrace vzdušných iontů a reagují např. bolestmi hlavy, kloubů, změnami nálady a poruchami spánku. Nová generace cihelných bloků však beze zbytku splňuje také požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby, a to dokonce bez potřeby dodatečného zateplení. Moderní keramické tvárnice, vyplněné minerální vatou nebo kuličkami polystyrenu, se stávají téměř ideálem nejen pro vyznavače přírodního životního stylu, ale i zdravého bydlení.

Jedním z trendů dneška je systémové zdění. Z tvárnic kompletního systému HELUZ dnes skutečně postavíte celý dům. Nabízí rychlou výstavbu a tepelný i akustický komfort, navíc se neustále rozšiřuje. Firemní novinkou je těžká šikmá střecha z keramobetonových panelů. HELUZ

MATERIÁL DÝCHÁ

Keramické tvárnice rovněž výrazně omezují riziko vzniku plísní, hniloby a různých mikroorganismů. Je to dáno tím, že keramika má vysokou schopnost propouštět vodní páry, a v interiéru tak nezůstává nadměrná vlhkost. Hovoříme o difuzi (prodyšnosti látky při prostupu vodních par), která napomáhá regulovat vlhkost v interiéru a vytvářet optimální zdravé mikroklima (obdobnou schopnost má také dřevo). Vedle toho dokáže nabídnout nejen minimální tepelný prostup a výbornou schopnost akumulace tepla, ale i akustický komfort (dutinkové zdivo bez výplně). Jednovrstvé zdivo představuje konstrukčně jednoduché řešení: Veškeré úkoly zdiva přebírá pouze cihelný blok (s výplní či bez ní) doplněný o omítky. Dům tak může pohodlně a spolehlivě sloužit řadě generací.

Rychleji postavíte dům s chytrou maltou HELUZ SIDI pro tenkou spáru. Dodává se v ceně zdiva. HELUZ

Typová řada Porotherm T Profi je k dispozici v tloušťce zdiva 30, 38, 44 nebo 50 cm a obejde se bez dodatečného zateplení. Broušené tvárnice pro přesné zdění, uvnitř minerální vlna. Wienerberger.

PEVNÉ BÍLÉ TICHO

Většina výše uvedeného platí také pro pórobetonový stavební systém Ytong a vápenopískové tvárnice Silka, které mají stejného výrobce, velmi podobné přírodní složení a jsou s ním plně kompatibilní. Materiál má minimum stavebního odpadu a nabízí systémové řešení s vynikající tepelnou izolací. V čem je Silka nepřekonatelná? V akustice, statice a únosnosti. To umožňuje stavět velmi štíhlé konstrukce. Navíc byl sortiment nedávno rozšířen o všechny nejžádanější rozměry tvárnic a překladů a doplněn o U-profily. Svou únosností až 20 MPa se Silka podobá betonu, proto je oproti Ytongu mnohem pevnější. Má také vyšší hmotnost (2 000 kg/m3), čemuž jsou však přizpůsobeny její rozměry, takže manipulace i výstavba zůstává snadná. Trumfem je protihluková ochrana: Již tvárnice o tloušťce 24 cm splňují normu, příčka tloušťky 10 cm odpovídá útlumu pro akusticky chráněnou místnost. Protipožární odolností se řadí se mezi materiály A1 – nehořlavé. Má výbornou akumulaci tepla. Opracování je o něco náročnější než u Ytongu, což výrobce řeší předem připravenými kanálky pro snadné vedení elektroinstalace a dalších kabelů.

Klid a štíhlé stěny nabízí realizace rodinného domu v Nové Dubnici. Příčky z vápenopískových tvárnic Silka jsou plně kompatibilní s nosnými stěnami z pórobetonu. Projekt Neture Bau. Ytong.

Sortiment betonových skořepinových tvárnic Betong z dolomitického vápence, které se zdí plným dnem vzhůru a jejich dutina působí jako tepelná izolace. Be-Tong.

KORUNA DOMU

Jak známo, korunou domu, která stavbu zdobí a chrání, je střecha. Odpusťme si zjednodušené a nepřesné dělení střešních krytin podle hmotnosti. Daleko věrohodnější kritéria představuje dělení podle technologie pokládky a životnosti materiálu i střechy jako celku. Jako vysoce spolehlivé se z tohoto pohledu jeví skládané krytiny „klasického střihu“ – pálené či betonové. Není však důvod zatracovat ani kvalitní kovové krytiny (například falcované z hliníku nebo oceli), které se osvědčily také v horském prostředí. U betonových tašek vyzdvihněme speciální technologie výroby, které krytinu posouvají do jiné dimenze. Příkladem budiž jedinečná technologie Protector PLUS. Zatímco povrch standardních tašek tvoří pouze několik vrstev barvy, u tašek s technologií Protector PLUS je navíc aplikována vrstva vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu. Výsledkem je velmi hladký povrch, odolný vůči extrémním vlivům počasí. Proto si výrobce může dovolit nadstandardní záruky: 30 let na kvalitu a mrazuvzdornost tašek + 10 nebo 15 let na funkčnost celého střešního systému.

Nová generace difuzně otevřené pojistné hydroizolace pro šikmé střechy DELTA-MAXX PLUS se díky dvěma samolepicím okrajům na rubu fólie pokládá v obou směrech – na konci fólii jednoduše otočíte a pokládáte zpět. Úspora času i materiálu, záruka funkčnosti 25 let. Dörken.

Hladký povrch a odolnost betonové tašky Classic Protector PLUS zaručuje jedinečná technologie výroby: Na povrch tašky je aplikována vrstva vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Toto vše zvyšuje ochrannou schopnost krytiny před usazováním mechů, nečistot a řas a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti. BRAMAC.

Moderní krytina Zenit Terran se vyrábí z probarveného betonu s vysokou mechanickou odolností a je ošetřena speciální povrchovou úpravou s přídavkem silikátu. Mediterran CZ.

VÍCE SVĚTLA!

Můžete mít krásný dům z moderních materiálů, a přesto bude mít zásadní nedostatky, pokud v něm nezajistíte dostatečný přísun přirozeného denního světla. Vaše tělo i duše budou strádat… Ale co s tím, jestliže vaše domácnost nedisponuje velkým prosklením ani vhodnou dispozicí? Základní kroky k slunnému bytu jsou poměrně jednoduché. Nejprve si umyjte okna a odstraňte z nich všechny nečistoty, případně těžké závěsy. Poté se zbavte přebytečných doplňků a dekorací na zdech, aby se sluneční svit mohl lépe, a pokud možno i rovnoměrně, odrážet do jednotlivých místností. Podobně vám poslouží světlé vybavení a bílé zdi, které můžete doplnit přírodní podlahou ze světlého dřeva. Pokud si potřebujete vypomoci umělým osvětlením, volte kvalitní a plnospektrální. To působí přirozeně jako denní světlo a má pozitivní vliv na lidské zdraví. Dokáže dokonce napodobit sluneční světlo i v tom, že zvládne měnit barevný tón a intenzitu v závislosti na denní době. Přesto je však denní světlo stále nejlepším řešením, které zatím ani vyspělé technologie plnohodnotně nahradit neumí! Hledejte tedy přednostně stavební varianty. Zpravidla je nabízí právě vaše „koruna domu“ – střecha. Podívejte se na naše fotografické příklady.

Pochozí střešní okno DXW DW6 v rozměru 60 x 60 cm. Nabízí zcela nové možnosti využití plochých střech. Okno bylo oceněno v soutěži Archiproducts Design Award 2016 v kategorii „Building Shell“. FAKRO.

Věrné podání barev denního světla poskytuje střešní světlovod Solatube 290 DS o průměru 350 mm. Speciální polymerický povrch zachová i na velkou vzdálenost přes 90 % světelného toku zachyceného do trubice. WT-Windows Tomorrow

Panoramatické okno v koupelně: Lze si představit větší luxus? Hliníkovým oknům VEKRA Futura standard zvýšená vlhkost neublíží, ale přesto nezapomínejte větrat. Předejdete tím rosení a tvorbě plísní. VEKRA

Text: VÍT STRAŇÁK
Foto: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 9. 10. 2020

Edit: