Aby se střecha povedla

Střecha je nejvíce namáhanou částí domu, která musí odolat všem vnějším vlivům i působení vnitřní vlhkosti, udržet v domě teplo a naopak nedovolit, aby pod ní bylo v zimě příliš horko. Při plnění těchto náročných úkolů musí domu i slušet. Na co je třeba při rozhodování o realizaci nové střechy pamatovat?

Pokud se chystáte ke stavbě nového domu či k rekonstrukci střechy doporučujeme navštívit začátkem února veletrh Střechy Praha 2019. A jistě nebude na škodu, vyzbrojíte-li se před cestou na výstaviště v pražských Letňanech trochou teorie.
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že pod pojmem střecha se neskrývá jen střešní krytina a krov, ale tvoří ji více vrstev. Převážná většina střech současných rodinných domů je zateplená, kromě krytiny tedy tvoří střešní plášť i tepelná izolace, dále hydroizolace, fólie chránící střechu před vnitřní vlhkostí… Všechny tyto vrstvy spolu musejí perfektně spolupracovat, aby střecha mohla plnit svou funkci jako celek.
Střecha, jak nová, tak rekonstruovaná proto vyžaduje odborný návrh – projekt, který řeší skladbu střechy, i její provedení. Ideální je realizovat střechu podle podrobného projektu se specifikacemi materiálů a vypracováním detailů. Další podmínkou úspěchu je kvalitní realizace. Podrobný projekt je nejlepším podkladem pro výběr dodavatelské firmy a při pečlivé realizaci pak i zárukou dobrého fungování střechy. Druhou možností je realizace střechy na klíč – tedy i s vypracováním projektu, pokud najdete opravdu spolehlivou a prověřenou firmu.

Velkoplošná posuvná taška Figaro Deluxe vytváří klidnou rovnou hladkou strukturu, díky možnosti posunu až o 35 mm dovoluje při rekonstrukci zachovat původní laťování. www.tondach.cz

Tvar a náklady

Volba tvaru střechy záleží v prvé řadě na osobním vkusu v souvislosti s návrhem celého domu. Nejde však jen o vzhled, zvolený tvar má vliv na řadu dalších skutečností. Zcela logicky na velikost užitné plochy v podkroví, ale možná si již tolik neuvědomujeme vliv tvaru střechy na výši nákladů, a to jak na realizaci, tak i provoz domu.
Náklady na realizaci rostou zejména se složitostí střechy, ale také s jejím sklonem. S vyšším sklonem se zvyšuje velikost plochy, kterou je potřeba zateplit, opatřit střešní krytinou, tepelnou izolací a dalšími prvky střešního pláště. A jak ovlivňuje tvar střechy provozní náklady? Logicky, je-li větší plocha střechy, bude i větší plocha střechy ochlazována, respektive bude propouštět teplo. Neznamená to samozřejmě, že je proto potřeba zavrhovat šikmé střechy, které mají své nesporné kvality, ale opatrní bychom měli být při rozhodování o jejich členitosti, zejména při volbě vikýřů. Nejenže jimi zvyšujeme ochlazovanou plochu střechy, ale i množství konstrukčních detailů, a tím i riziko chyb při realizaci.

Betonová střešní taška BRAMAC Classic AERLOX zaujme svou nízkou hmotností. Díky kombinaci optimalizovaného designu a upravené výrobní receptuře váží o 30 % méně než srovnatelné modely. www.bramac.cz

Zateplení střechy

Teplo stoupá vzhůru, střecha je tedy místem, kudy má snahu uniknout tepla nejvíce, a musí být proto zateplena nejdůkladněji z celého domu. Kvalitní zateplení ochrání nejen před úniky tepla, ale také před letním přehříváním a ušetří náklady na provoz klimatizace. Skladbu střechy je potřeba navrhnout tak, aby se v její konstrukci nemohla hromadit vlhkost vznikající provozem domácnosti. Střechy rodinných domů jsou proto většinou navrhovány jako dvouplášťové, které jsou schopné se díky vzduchové mezeře, obvykle umístěné mezi střešní krytinou a pojistnou hydroizolací, vyrovnat s vlhkostí, která pronikne do skladby střechy.

Střešní krytina SATJAM Grande připomínající klasickou románskou tašku je nově vyráběna ze slitiny hliníku, manganu a hořčíku, která se vyznačuje extrémní odolností a dlouhou životností, záruka až 60 let. www.satjam.cz

Výběr krytiny

O druhu střešní krytiny musí být rozhodnuto již ve fázi projektu, musí jí odpovídat jak tvarové řešení střechy, tak konstrukce. Pro výběr krytiny je totiž nejdůležitější sklon střechy a její členitost. Je třeba dbát i na ráz krajiny a obce. U rekonstrukcí může být limitujícím faktorem stav krovu, respektive tíha krytiny.
Při porovnávání cen se nezaměřujte jen na základní cenu krytiny, protože cenu výrazně ovlivní doplňkové tvary tašek, hřebenáče, krajové, větrací a prostupové prvky a podobně. Ty jsou samozřejmě dražší než základní tvary. Čím je tvar složitější, tím více bude těchto dražších prvků potřeba. Nechte si proto vypracovat cenovou nabídku na konkrétní řešení, můžete využít i cenové kalkulátory, které většina výrobců nabízí na svých webových stránkách.
A hlavně vybírejte certifikované výrobky u prověřených dodavatelů. U střechy, která má sloužit desítky let se snaha ušetřit na kvalitě materiálu určitě nevyplatí.

Co je nového?

Vývoj v oblasti střešních krytin tak trochu smazává rozdíly v jednotlivých druzích krytin, například plechové krytiny nabízejí vzhled téměř nerozeznatelný od skládané taškové krytiny, těžké skládané krytiny snižují svou hmotnost, nabízejí moderní hladké tvary, je možné je použít i na velmi nízké sklony.
Trend spěje k úpravě povrchů tak, aby střecha po celou dobu životnosti nevyžadovala kromě běžných úkonů speciální údržbu. Plechové krytiny není třeba natírat, na taškách s hladkým povrchem neulpívají nečistoty ani se neuchycuje mech, speciální povrchy dokáží snižovat riziko přehřívání odrazem slunečních paprsků. Výrobci také rozšiřují své výrobní programy tak, aby bylo možné střechu sestavit z ucelené řady kompatibilních prvků. A to nejen z jednotlivých prvků krytiny, ale i střešních fólií, izolace, okapového systému. Vsadit na ucelený program jednoho výrobce se určitě vyplatí, je tak mnohem vyšší záruka správné realizace.

I v roce 2019 budou trendem tmavší odstíny krytin, včetně černých. Obavu před zvýšeným přehříváním tmavé střechy rozptýlí speciální technologie STAR s reflexním povrchem, který odráží část infračerveného záření. Krytina Tegalit STAR se vyznačuje hladkým povrchem se zvýšenou ochranou před povětrnostními vlivy, usazováním nečistot a lišejníků. www.bramac.cz

Volba uceleného programu od jednoho výrobce usnadní návrh i provedení střechy.

Veletrh Střechy Praha

21. ročník se koná 7. – 9. 2. 2019 v PVA EXPO PRAHA Letňany.
Je největší akcí v oboru střech v České republice a střední Evropě, přehlídkou střešních materiálů, střešních oken, okapových systémů, nosných konstrukcí, izolací, fasádních systémů, solárních systémů, nářadí i strojů.
Souběžně se koná veletrh obnovitelných zdrojů a úspor energií Solar Praha, veletrh pro řemeslo, vybavení a bezpečnost práce řemeslníků Řemeslo Praha.

Vlnitá vláknocementová krytina menších formátů CEMBRIT B7 je oblíbená pro použití na rodinných domech, a to především díky kombinaci výborných vlastností skládané vláknocementové krytiny a snadnější montáže krytiny vlnité. www.cembrit.cz

Pálené tašky

Tradiční a dosud u nás nejpoužívanější krytina, vyznačující se dlouhou životností, dobrými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi, prodyšností či schopností akumulovat teplo.
Kromě pálených tašek, které jsou náchylnější k ulpívání nečistot, se používají odolnější úpravy.

Engoba

Matný až pololesklý povrch vznikající natavením speciální povrchové vrstvy.

Glazura

Lesklý povrch vznikající vyšším podílem sklovitých příměsí v povrchové vrstvě. Je nejhladší a nejodolnější vůči všem druhům nečistot či růstu lišejníků a mechu. A také nejdražší.

Betonové tašky

Mladší sestry pálené krytiny, váhově srovnatelné. Nabízejí obdobné použití jako tašky pálené, minimální nasákavost a vysokou odolnost, snadnější pokládku a možnost použití i u nižších sklonů, dokonce až 7°. Moderní povrchy odstraňují původní nevýhodu betonových tašek – nestálou barevnost.

Plechové krytiny

Lehké krytiny, jejichž výhodou je tvárnost a možnost pokrývat střechy o extrémně nízkých sklonech a v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách. Dovolují použití i na fasádu.
Pokládají se buď plošně, nebo ve formě šablon imitujících tvarem i povrchovou úpravou klasické tašky či šindele.
Nejpoužívanějším materiálem je ocel upravovaná tak, aby se zamezilo korozi a prodloužila se její životnost, nejčastěji žárovým pozinkováním, nebo lakováním či nanesením vrstvy plastu již ve výrobě.
Nejlehčí plechovou krytinou je hliník, který navíc nevyžaduje žádnou údržbu, stejně jako cenově náročnější měď a titanzinek.

Vláknocementové krytiny

Lehčí krytiny s hmotností mezi 12 až 21 kg/m2 najdou uplatnění u rekonstrukcí i novostaveb.
Na rozdíl od svých předchůdkyň – azbestocementových krytin a eternitu jsou zdravotně zcela nezávadné. Výhodou je možnost použití i k obkladu štítů a fasád.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 14. 2. 2019

Edit: