Bodyguard na hranici pozemku

Ochrana soukromí a bezpečí, ale také dotvoření půvabu rodinného bydlení – to jsou hlavní funkce plotu, vstupní branky a vjezdové brány.

Má to ovšem háček: Čím důsledněji bude plot střežit vaše soukromí, tím více pozornosti k vašemu pozemku přitáhne… Proto bývá obtížné vytvořit originální plot, který bude kvalitně chránt a záriveň zdobit.

ČLEN RODINY

Plot může být ze dřeva, kovu (drátěné pletivo, ocel, hliník), různých druhů kamene, z lícových cihel či betonu, ale také z moderních bezúdržbových materiálů jako dřevoplast WPC (Wood-Plastic Composite), gabiony nebo treláž. Můžete mít i živý plot, ale v tom případě výběr rostlin konzultujte se zahradníkem (záleží na kvalitě půdy, vlhkosti prostředí či orientaci ke světovým stranám). Chcete-li mít originál, musíte podobu plotu buď vymyslet a realizovat svépomocí, nebo si za ni připlatit. A pokud nezvolíte bezúdržbový plot, musíte mu průběžně věnovat péči. Tím se vlastně stává členem vaší rodiny…

STARÉ DOBRÉ GABIONY

Gabionový předěl je stavební prvek starý zhruba 9 000 let. Ve starověkém Egyptě a Číně se ovšem používal převážně jako vojenská bariéra. A nešlo o kovovou konstrukci vyplněnou kamením a zeminou, nýbrž o mohutné rákosové koše plněné pískem. Gabiony dneška mají konstrukční základ koše z pevného antikorozního drátu a jeho přední stěna bývá speciálně vyztužena, aby dosáhla vyšší pevnosti a odolnosti v tahu i proti vyboulení. Podstatnou roli ovšem hraje také druh a kvalita zvoleného kamene. Ideální je tvrdý a pevný kámen (lomový či z přírodních oblázků), který dlouhodobě odolá rozmarům počasí. Gabion vám zajistí soukromí a účinně chrání také před hlukem z ulice. Jestliže netrváte na zachování důsledného soukromí, může vám realizaci plotu usnadnit, a především zlevnit treláž – gabionový koš bez výplně. Anebo lze využít zelený gabion: Treláž se nechá porůst vhodnými rostlinami, které vám soukromí zajistí způsobem maximálně šetrným vůči přírodě.

Různou barvu mohou mít plotovky z WPC. Tato speciální směs dřevní moučky a polymeru HDPE v poměru 60 : 40 je stálobarevná, odolná, nemusí se natírat ani brousit a dá se recyklovat. WPC-Woodplastic

PLAST A DŘEVOPLAST

Plastový plot sice nemůže poskytnout přírodní útulnost, ale zato vám nabídne bezúdržbový provoz a přijatelnou cenu. Na výběr máte dva základní typy: levnější z recyklátu, dražší z dutého plastu. Recyklovaný plast se tvaruje ve formě a probarvuje přímo v hmotě. Tím získává stálou a ve všech částech stejnou barevnost. Tato zdánlivá výhoda však v sobě skrývá zásadní omezení: Lze použít jen několik barev, které dokážou překrýt barvy recyklovaných plastů (hnědá, zelená, červená, černá). Dutý plast na plotě vám může dokonale ladit s bílými plastovými okny, ale zaplatíte za něj zhruba dvojnásobek. Povrch lze – stejně jako u oken – opatřit fólií s dekorem, který věrně imituje dřevo nebo kov. Dřevoplast neboli WPC (Wood-Plastic Composite) je praktický materiál pro terasové podlahy, plotovky, zástěny či fasádní obklady. Tato speciální směs se skládá z dřevní moučky a polymeru HDPE. Ideální poměr, který výrobci doporučují, je 60 % dřevní moučky a 40 % polymeru: Pak vyniknou pozitivní vlastnosti obou materiálů. Ploty z WPC není nutné natírat ani brousit, jsou stálobarevné a vysoce odolné vůči UV záření, dešti, mrazu i sněhu. Odolají také dřevokazným houbám, hnilobě a hmyzu. Materiál je navíc 100% recyklovatelný.

Detail plotové ohrady ze štípaného akátu, vázané dohromady pevným zdvojeným drátem. Jan Tyle

Efektní dřevěný plot Klasik tvoří ručně štípané borové plotovky výšky 120 cm, které jsou navíc ještě opálené. Přírodní způsob zpracování dřevo chrání a dodává mu půvab. Jan Tyle.

PŘÍRODNÍ DŘEVO

Volíte kouzlo pravého dřeva? Z hlediska estetiky děláte jistě dobře, ale plot si pak musíte průběžně ošetřovat. Dřevěné plotovky se vyrábějí v naprosté většině z tuzemských dřevin, zpravidla ze smrku či borovice. Dřevo listnatých stromů je dražší, ale například přírodní plot ze štípaného akátu hodně vydrží a není vůbec k zahození. Pokud nechcete pracně instalovat jednotlivé laťky, můžete zakoupit plotový balík ručně vázaný drátem. Běžně dostupné a cenově výhodné jsou prefabrikáty – předem připravené dílce plotových polí. Rozhodně se však vyplatí kupovat dřevo již naimpregnované od výrobce. Vyjde vás to sice dráž, ale firmy zpravidla používají tlakovou impregnaci, která se dostane hluboko do struktury dřeva a výrazně tím prodlouží jeho životnost. Budoucí údržbě se sice nevyhnete, ale oddálíte ji.

Účelná kombinace: masivní betonové sloupy vytvořily základ pro upevnění kovové nosné konstrukce brány, kterou zvenčí „zlidšťují“ dřevěné plotovky. Vladeko.

Klasika: Základ plotové zídky tvoří ražené lícové cihly Terca Koraalrood. Žaluziové výplně vytvářejí vzdušný dojem a chrání soukromí. Cena zdiva 1 333 Kč/m2. West Brick

Neomítnuté cihlové zdivo dodá vašemu plotu jedinečný architektonický výraz. Lícové cihly Terca Pastorale stojí 1 614 Kč/m2. Wienerberger.

CIHLA A BETON

Klasiku představuje cihlový základ plotu. Protože je cihla pohledově příjemným materiálem, bývá proveden téměř vždy z lícových cihel. Pokud nechcete chránit své soukromí neprostupnou cihelnou zídkou, nabízí se obvyklá a hezká kombinace se dřevem. Kdybyste ovšem chtěli bytelný plot s minimálními nároky na údržbu a dlouhou životností, stojí za úvahu beton. Plot z betonu vytvoří dokonalou bariéru pro ochranu vašeho soukromí, nevyjde vás příliš draho – a přitom se nemusíte bát, že by váš dům hyzdil. Plotové tvárnice z betonu totiž dovedou věrně imitovat cihlu nebo přírodní kámen. A chcete-li trochu extravagance, nabízí tuzemský trh nátěrových hmot i speciální barvy na beton.

Beton a kov – osvědčená a vděčná kombinace. Plot působí masivním dojmem, a přitom zůstává vzdušný. CS Blok

Cihly? Ne! Téměř dokonalou iluzi ohradní zdi z lícových cihel zde vytvářejí betonové bloky ze série Obr. Magicrete

Moderní kovaná brána ze stylizovaných pavučin je vzdušná, ale bezpečně chrání soukromý vjezd. Umělecky kované brány i ploty dodává Interierkov Handlová.

HLINÍK A OCEL

Stavbám strohého a technického stylu sluší ploty z hliníku. Oblibu si získaly zvláště ploty z prolamovaného hliníkového plechu. Důvod je zřejmý: působí esteticky a zároveň skvěle chrání vaše soukromí. Povrch zpravidla nevyžaduje údržbu, protože je ošetřen polyesterovými práškovými barvami. To u ocelových plotů, kterých najdete na českém trhu opravdu pestrou škálu, je zásadní otázka, jak jsou od výrobce ošetřeny. Aby měly dlouhou životnost a obešly se bez údržby, musí být celá konstrukce ještě před nástřikem finální barvy opatřena zinkováním. Tato úprava totiž účinně brání korozi kovu.

Betonové sloupky a výplň z pečlivě ošetřených dřevěných prken – to je útulnost a pevnost v jednom. Ploty Kokino.

Masivní křídlová brána s pohonem Twist 200 by při ručním otvírání prověřila vaši sílu. Naštěstí se dá pohodlně ovládat přímo z auta. Trido.

Pohony pro vjezdové brány otočné i posuvné lze ovládat pomocí aplikace BiSecur Gateway, která je kompatibilní s operačními systémy iOs a Android. Hörmann.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT, NEŽ ZAČNETE STAVĚT PLOT

 • Plot u domu mít nemusíte: žádná norma vám to neukládá!
 • Důležité je ověřit předem, kudy probíhá hranice pozemku.
 • Pokud plot bude sousedit s veřejným chodníkem nebo bude vyšší než dva metry, potřebujete k jeho stavbě územní rozhodnutí nebo územní souhlas.
 • Výška plotu souvisí s jeho účelem. Jestli má jen vyznačovat území, stačí i výška 100 cm. Má-li chránit soukromí, může být i 180 cm málo.
 • Plot můžete mít s podezdívkou nebo se záhrabovou deskou (rychlejší a levnější varianta).
 • U dřevěných plotů doporučují odborníci podezdívku do výše nejméně 60 cm, na horách i více. Jde o to, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku, když napadne sníh.
 • Cena za běžný metr plotu může být v řádu stovek i tisíců, záleží na materiálu a výšce plotu.
 • Chcete rozumný kompromis mezi estetikou a cenou? Směrem do ulice dejte klasický plot, směrem do zahrad pletivo (jeho cena se počítá na desetikoruny).

JAK CHRÁNIT DŘEVO V EXTERIÉRU

 • Silnovrstvá lazura se zvýšeným obsahem vosku. Stachema

  Nové dřevo natírejte vždy včas, aby ještě před nátěrem nebylo napadeno dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem. Chemické prostředky na ochranu dřeva používejte jen v krajním případě a nepřekračujte množství určené výrobcem.

 • Venkovní barvy natírejte nejméně ve třech vrstvách, raději tenčích. Tím překryjete póry a zlepšíte vzhled i životnost nátěru.
 • Zvláštní pozornost věnujte kvalitě penetrace. Teprve po řádném ošetření dřeva vhodným napouštědlem může následovat konečný nátěr ochranným prostředkem proti vlivům povětrnosti.
 • Ani tam, kde barva překryje povrch dřeva, ji nenanášejte na zašedlé, zdegenerované dřevo. Nejprve je musíte pečlivě vybrousit.
 • Zvlášť pečlivě natírejte vodorovné plochy: Po dešti na nich zůstává voda, takže jsou namáhány mnohem více.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 24. 11. 2020

Edit: