Sálavé teplo ze zásuvky

Elektrické vytápění nejsou jen radiátory, nástěnné či podlahové konvektory nebo akumulační kamna. Stále větší zájem vzbuzují topné infrasystémy. Tak se s nimi seznamte!

Jejich velkou výhodou je, že teplo sálají – podobně jako sluneční záření. Infračervené tepelné sálání neohřívá vzduch (volně jím prochází), zářivý tok se po dopadu na předměty (stěny, podlahu, nábytek) z malé části odrazí, ale až 85 % záření je pohlcováno předměty, na které dopadá. Sálavá energie tak přímo ohřívá předměty, stěny i lidi v blízkosti panelu.

Elektrické sálavé panely francouzské firmy Campa se dvěma sálavými tělesy, digitálním ovládáním a LCD displejem termostatu dodává na český trh společnost Sefen.

 

Zdroj sálání

Infračervené záření představuje část vlnového spektra tepelného sálání. Tepelná energie se formou elektromagnetického záření přenáší na všechna tělesa, na něž dopadne, a po dopadu se její podstatná část přeměňuje na teplo. Nejsilnějším infračerveným zdrojem tepla je Slunce, které dokáže povrch předmětů ohřát na obrovskou vzdálenost i v zimě, kdy je teplota vzduchu pod bodem mrazu. Také pro umělé zdroje tepla platí, že ty sálavé přinášejí pocit tepelné pohody při nižší reálné teplotě vzduchu. Navíc prohřívají také zdivo, které pak uvolňuje do vzduchu přebytečnou vlhkost, brání tvorbě plísní a lépe izoluje. Prostor díky tomu nemusíte přetápět, což je ekonomické a zdravé. Důležité však je, aby tepelný zdroj obsáhl celý prostor – jinak by vám totiž mohla být zima na záda či nohy (odvrácenou část těla).

Vzpomínka zahřeje u srdce, sálavý panel s fotografií zase na těle. Panely Ecosun G si totiž můžete nechat potisknout vlastním motivem. Panel s vlastním potiskem a příkonem 300 W stojí 7 391 Kč. FENIX.

 

Vliv teploty a umístění

Intenzitu sálání ovlivňuje především povrchová teplota a umístění sálavého panelu. S rostoucí teplotou panelu nestačí proudící vzduch plochu ochlazovat a zvyšuje se sálavá složka. To hraje podstatnou roli hlavně v místech, kam dosahuje proudění vzduchu zvenčí (terasa, veranda, zimní zahrada). Velký význam má rovněž montážní poloha topidla: Panel umístěný ve vodorovné poloze pod stropem předá většinu energie sáláním, protože vzduch nemůže cirkulovat. Ale stejný panel ve svislé poloze na stěně předá již zhruba polovinu své energie konvekcí, protože vzduch ohřívaný od povrchu topidla začne stoupat a vzniká přirozená cirkulace.

Designové infrapanely Wellina od rakouského výrobce Redwell mají kompletní certifikaci včetně IGEF (bez elektrosmogu). Od roku 2005 je v ČR prodává firma Usby.

 

Světlé a tmavé záření

Systém sálavého vytápění může mít dvě podoby – světlé nebo tmavé zářiče. Světlé zářiče, obvykle s halogenovými trubicemi, mají vysokou povrchovou teplotu 1 500 až 2 000 °C, jsou proto relativně malé a i při teplotách pod bodem mrazu poskytují dostatečný tepelný komfort na vzdálenost až pět metrů. Nevýhodou je ovšem jejich světelný efekt: tmavěčervené až oranžové světlo, které může působit rušivě. Naopak tmavé zářiče pracují s výrazně nižší mi teplotami 300 až 400 °C, jejich používání je proto efektivní pouze tam, kde nepotřebujete prohřívat předměty na vzdálenost větší než tři metry a kde teploty neklesají pod +10 °C. Toto omezení však vyvažuje absence nepříjemně intenzivního světelného záření. Funkčnost tmavých zářičů ovšem limituje také vítr, který ochlazuje povrchovou teplotu topných lamel a tím snižuje jejich sálání.

Skleněným sálavým panelům GR to na stěně sluší. Ale díky podpěrám je můžete postavit i na podlahu a užívat si sálavé teplo tam, kde právě jste. Červený GR panel o příkonu 300 W stojí 5 372 Kč. FENIX.

 

Je to věda

V nejobecnější rovině platí: Vytápění infračerveným zářením je komfortní, zpravidla ekonomické i ekologické, pro člověka příjemné a zdravé. Má však spoustu podob podle toho, na jakých vlnových délkách elektromagnetického záření probíhá. Například halogenové zářiče se vyznačují vysokou povrchovou teplotou topidla a nehodí se pro trvalé vytápění obytných prostor. Na proti tomu karbonové zářiče využívají moderní technologii s větší plochou sálání, nižší povrchovou teplotou a podstatně vyšší tepelnou účinností než quartzové a křemíkové zářiče. Klasiku pro obytný interiér představují účinné sálavé infrapanely, které mohou i zdobit. Podstatné rozdíly jsou i u velkoplošných sálavých systémů: Podlahové topení je sice ekonomičtější (pracuje s nižší povrchovou teplotou), ale má nižší podíl sálavé složky. Stěnový systém je příjemný a zdravý, jenže jeho dodatečná realizace znamená citelný zásah do interiéru. Stropní vysokoteplotní infrapanely přetápějí horní polovinu místnosti, ale nohy vás zebou… Poradí vám jen nezávislý odborník.

Karbonové zářiče využívají větší plochu sálání s nižší povrchovou teplotou a vysokou tepelnou účinností. Stojací zářič Simfer S1860WTB UK má příkon 1 800 W a cenu 4 586 Kč, horizontální zářič Simfer S3260WTB UK (příkon 2 500 W) stojí 5 070 Kč. Empisan.

 

 

Pro věčné léto

Na krytou terasu, zastřešený balkon, verandu nebo běžnou zimní zahradu se podle odborníků hodí spíše tmavý zářič. Nejen proto, že nesvítí, ale standardní instalační výška zde nepřesahuje 3 metry, spíše se pohybuje kolem 2,5 metru. Sálání světlého zářiče by v této výšce bylo intenzivní, až nepříjemné. Nevýhody tmavých zářičů – citlivost na ochlazování větrem nebo nutnost ochrany před deštěm či sněhem – se v případě krytých prostor neprojeví. Lze je však použít pouze za předpokladu, že teplota vytápěných prostor neklesne pod +5 °C. Při nižší teplotě už by výkon tmavého zářiče ke komfortnímu vyhřátí prostoru nestačil.

Na terase či lodžii vás ohřejí elektrické sálavé panely Ecosun TH. Dobře vypadají, mají nízkou povrchovou teplotu a při posezení vás neruší světelné záření. Panel s příkonem 1 000 W stojí 3 256 Kč. FENIX.

 

 


Pádné argumenty pro infratopení

  • Infratopení můžete zvolit jako hlavní zdroj tepla pro celý dům či byt, ale také jen jako doplněk stávajícího ústředního nebo plynového vytápění. To vám umožní instalovat sálavá topidla cíleně do konkrétních prostor a topit s minimálními náklady tam, kde to právě potřebujete.
  • Celý regulační systém infratopení i každé topidlo jednotlivě lze připojit na termostat, který hlídá přesně nastavenou teplotu.
  • V případě zásadní rekonstrukce otopné soustavy vás vyjdou pořizovací náklady na infratopení opravdu levně.
  • Nespornou předností je snadná montáž. Instalace nevyžaduje projekt, speciální znalosti ani stavební úpravy v bytě. Pokud instalovaný příkon nepřekročí 3 000 W, stačí topidlo připojit do běžné zásuvky s jističem 16 A.
  • Sálavá topidla nevyžadují revize, měření emisí, vymetání komínů ani údržbu. Jsou bezpečná i pro děti, bezhlučná a nevíří prach.

Sálavá jistota

  • Pro infratopení platí přísná pravidla: Aby se topidlo smělo nazývat sálavým, musí sálavé teplo produkovat nadpoloviční většinou svého tepelného výkonu. V praxi totiž dochází při umístění topných panelů na zdi k vedlejší konvekci, která sálavou složku snižuje.
  • Infrapanely lze umístit i na strop, kde je vedlejší konvekce minimální a skoro 100 % dodaného příkonu se uvolňuje v podobě sálání. Na strop se však umisťují vysokoteplotní infrapanely, jež přehřívají horní část místnosti a jsou neekonomické.
  • Pro dostatečný výkon potřebuje systém infratopení poměrně velké rozměry. Proto je ideální do nízkoenergetických objektů. Zpravidla má pomalejší náběh tepla, proto se nehodí pro nárazové a nepravidelné vytápění chat či chalup.
  • Trh dnes nabízí nepřeberné množstvích infratopidel velmi rozdílných kvalit. Při výběru si nechte poradit od nezávislého odborníka a vsaďte raději na produkt zavedeného výrobce.

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 12. 2. 2021

Edit: