Svislým oknům vládne plast

Táhne vám do bytu starými okny a chcete je vyměnit? Správné rozhodnutí! Musíte si však zvolit, z čeho budou mít nová okna rám.

Zatímco u střešních oken je nejběžnější rám ze dřeva, v případě oken na fasádě domu se máte nad čím zamýšlet. Na výběr máte plast, dřevo nebo hliník, případně jejich kombinaci. Ale ať už zvolíte jaký koli materiál, budou pro kvalitu svislých oken podstatné některé detaily v jejich konstrukci. Výjimku tvoří jen okna bezrámová, o nichž píšeme na konci článku.

Plastový profil Schüco LivIng Alu Inside z PVCU získal certifikát pro pasivní výstavbu od Institutu pasivních domů v Darmstadtu. Stabilitu mu dodává patentovaná technologie hliníkových pásků. Schüco.

 

NA POČÁTKU BYLO DŘEVO…

… ale dnes už stojí na druhém místě. Jde o velmi kvalitní materiál, který přináší do obytného interiéru nenahraditelné prvky: příjemné teplo na dotek, pocit útulnosti a ušlechtilou přírodní kresbu. I v době strojové velkovýroby zůstává každý kus dřevěného okna originálem! Aby mohla odolávat konkurenci, zlepšili na nich výrobci, co se dalo: Lepené profily eurooken mají dnes zvýšenou odolnost a prodlouženou životnost (záruka až 10 let), vyžadují jen minimální údržbu a při zasklení izolačním trojsklem dovedou snížit tepelný prostup na hranici pasivního domu. Bezrámová dřevěná okna nabízejí eleganci a maximální propustnost světla. Běžnými dřevinami pro výrobu jsou jehličnany (smrk, borovice, modřín). Modřínové dřevo je dražší, ale má zajímavou kresbu a hodně vydrží. Ještě víc zaplatíte za dub (oproti smrku až 4x), odměnou vám však bude pevnost hustého dřeva.

Dřevěná okna ve vysoké kvalitě provedení (včetně možnosti pasivního standardu) nabízí tradiční český výrobce ze Slavonic. Slavona.

 

VEDOUCÍ ÚLOHA PLASTU

Plast drží klíčové pozice na trhu už přes deset let. Plastová okna totiž úspěšně kombinují relativně nízkou cenu, perfektní tepelnou i zvukovou izolaci, téměř neomezenou barevnou škálu a také kvalitní řízenou ventilaci. V tomto případě ovšem nejde jen o bonus, nýbrž o nutnou podmínku pro zdravé bydlení: Kdyby plastovým oknům chyběla účinná mikroventilace, v nevětraném prostoru by rychle začaly bujet plísně! Škála odstínů, které plast nabízí, je už jednoznačnou předností. Celkem si můžete vybírat z více než 220 variant: kompletní škála podle vzorníku RAL, strukturované povrchy, věrné imitace nejméně 20 různých dřevin, hliníku i několika módních metalických povrchů… Plast umožňuje i výrobu rozměr ných oken, pak je ovšem nutné zpevnit okno ocelovými výztuhami, které trochu zhorší jeho tepelnou izolaci. Podrobnosti k výběru prozrazuje rozsáhlý rámeček odborníka na následující stránce.

V zajetí barev: Příjemný sytě žlutý odstín je jednou z mnoha barev RAL, které nabízejí profily plastových oken. DafePlast.

 

HLINÍKOVÁ REVOLUCE

Hliník působí na pohled trochu chladně, ale v moderních domech boduje díky subtilnímu profilu s vysokou odolností a pevností. To, co v případě plastu nejde bez ocelových výztuh (okna velkých či atypických rozměrů), to je pro hliníkové konstrukce hračka. Snadné je vytvářet pomocí hliníku i bezrámová okna nebo bezprahové dveře. Tento lehký materiál budoucnosti není citlivý na vlhkost ani teplotu, má skvělou statiku a téměř neomezenou životnost. Donedávna byla jeho slabinou tepelná izolace, ale díky využití moderních technologií se výrazně zlepšila. Nejlépe o tom svědčí skutečnost, že hliníkové posuvné systémy dnes lze využít i pro pasivní domy.

Okenní profil Schüco Alu Inside má plastový základ (7 komor) a elegantní krycí lišty Top Alu. Izolační trojsklo, tři úrovně těsnění, patentované spojení hliníkovou výztuhou, skryté panty. Ideální pro pasivní domy. Schüco.

 

BUDOUCNOST PATŘÍ KOMBINACÍM

Nevybrali jste si? Tak zkombinujte v okenním rámu dva různé materiály podle vlastního uvážení. Dřevohliníková okna mají dřevěný profil zevnitř (útulnost a originální kresba) a hliníkový zvenčí (zvýšená odolnost, bezúdržbový povrch, zabezpečení). Uvnitř okenního profilu přináší tato kombinace vynikající schopnost tepelné izolace. U dřevoplastových oken přebírá ochrannou roli hliníku na vnější straně levnější plast. Vnitřní strana zůstává útulná díky dřevu. Ovšem pokud chcete ušetřit a zachovat exkluzivní vnější vzhled, řešením jsou okna plastohliníková: vnější stranu chrání elegantní hliník, plast uvnitř může imitovat jakýkoli povrch.

Sklopněposuvné dveře zabudované v hliníkovém okenním profi lu Schüco AWS 90.SI+. Inovativní systém s maximální tepelnou izolací má certifi kaci pro pasivní výstavbu. Schüco.

 

JDE TO I BEZ RÁMU

Bezrámová okna se od těch klasických liší tím, že se nezasazují do pevně zabudovaného rámu, nýbrž přímo do otvoru stavby. Profil jejich křídla je natolik úzký, že může být zcela neviditelný (při pohledu zvenčí, případně i zevnitř). Výsledek působí vzdušným, až průzračným dojmem. Bezrámové okno lze vytvořit jak s dřevěným, tak i s hliníkovým okenním křídlem. Běžná výroba je možná do rozměru 6 x 3 m.

Širokoúhlá televize? Ne, tohle je reálný výhled bezrámovým oknem Janošík. Standardní šířka do 6 metrů, na zakázku až do 16 metrů. Janošík.

 

CO OHLÍDAT PŘI VÝBĚRU NOVÝCH OKEN

1. Těsnění funkční spáry (prostoru mezi okenním křídlem a rámem) má klíčový význam pro to, aby oknem neunikalo teplo. Běžné je dvouřadé těsnění z EPDM neboli syntetického kaučuku: Jedna řada je umístěna na vnějším okraji rámového profilu, druhá na vnitřním. Vyšší třída plastových oken však nabízí třířadé těsnění (třetí řada uprostřed), které může být vyrobeno z extrudované (vytlačované) gumy nové generace.

2. Tloušťka rámového profilu z interiéru směrem ven (stavební hloubka) má být 80 m a více, aby zajistila kvalitní izolaci. U dřevěných oken pro pasivní domy to může být až 115 mm.

3. Hloubka zapuštění skel do okenního křídla (zasklívací polodrážka) má být nejméně 20 mm, raději však až 30 mm, aby okraje skel nebyly slabým místem, které promrzá.

4. Teplý distanční rámeček po obvodu mezi skly (nejlépe z plastu, případně z nerezové oceli, rozhodně však ne z vodivého hliníku; v rozích musí být ohnutý – nikoli seříznutý). Tento detail souvisí s hloubkou zasklívací polodrážky.

5. Zasklení nejméně izolačním dvojsklem je už samozřejmostí, pro pasivní dům je však nutné trojsklo nebo čtyřsklo.

6. Vyplnění dutiny mezi skly vzácným plynem výrazně zlepší tepelnou izolaci oken. Běžně stačí argon, o něco lépe však izoluje dražší krypton.

7. Celoobvodové kování zajistí oknu nejen těsnost, ale také zvýšenou odolnost proti vloupání.

8. Účinná mikroventilace tvoří u dokonale těsnících oken (zejména plastových) nutnou ochranu proti plísním.


JAK POZNAT KVALITNÍ PLASTOVÁ OKNA?

RADÍ ROMAN KUBÁLEK ZE SPOLEČNOSTI VEKRA

Výměna oken je velká investice, jejíž výsledek budete denně pociťovat v komfortu bydlení. Proto by rozhodujícím faktorem výběru neměly být nabízené slevy. Spíše naopak: Pozor na to, aby se „zvýhodněný nákup“ již po první zimě nestal vaší noční můrou! Všímejte si následujících parametrů.

Výztuha: Aby plastová okna spolehlivě fungovala a těsnila, nesmí se kroutit. Problém s kroucením se může projevit zejména u velkých oken, těch s tmavým dekorem, anebo oken umístěných na jih, kde se vlivem slunečního záření povrch více zahřívá. Proto je nutné, aby plastová okna měla kvalitní kovovou výztuhu, která jim zajistí tvarovou stabilitu.

Třída profilu: Základ okna – plastový profi l – se dělí dle kvality na několik tříd. Vyberte ten z třídy A, tedy s největší tloušťkou plastu na pohledových stěnách. Silnější plastové stěny profi lu zajistí i větší plochu svařeného materiálu. Taková okna mají také větší pevnost svařovaných rohů a větší odolnost proti vytržení vrutů, kroucení a dalším defektům. Důležitá je i výroba z prvomateriálu, tedy bez příměsi plastu ze starých recyklovaných oken, který může obsahovat olovo, kadmium a jiné zdraví škodlivé látky.

Těsnění: Pro správnou tepelnou i zvukovou izolaci je těsnění oken naprosto zásadní. U plastových oken může být těsnění jako součást profi lu svařované přímo s oknem. Tento způsob je sice levnější na výrobu, avšak v rohu okna takové těsnění vlivem svařování tvrdne a ztrácí svou pružnost. Dražší variantou je ručně vkládané těsnění, které je pružné po celém svém obvodu a mnohem lépe těsní.

Kování: Kvalitní kování zajišťuje dlouhodobě snadnou a bezpečnou manipulaci při zavírání a otevírání, vyklápění nebo posouvání okna. Má také vliv na bezpečnost a odolnost proti případnému vypáčení. Jedním z ukazatelů kvalitního kování je počet uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu okna – čím více jich je, tím snadněji půjdou okna seřídit, tzn. nastavit optimální přítlak křídel k rámům. Uzamykací body se speciálním hříbkovým čepem na křídle a uzamykacím kamenem umístěným na rámu do sebe pevně zapadnou a ztěžují vypáčení. Při výběru u dodavatele si proto nechte ukázat umístění a typ uzamykacích bodů přímo na okně.

Výrobce: Nejčastější nedorozumění vzniká mezi dodavatelem a výrobcem okna. Pokud dodavatel okna přímo nevyrábí, žádejte od něj informaci o skutečném výrobci a nechte si ji spolu s kontaktem na servisní oddělení uvést přímo do smlouvy o dílo. Budete tak vědět, kam se obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis. Dávejte si pozor na fi rmy bez zkušeností a historie.

Montáž: Můžete vybrat to nejkvalitnější okno od tradičního výrobce, pokud ho ovšem montážníci osadí špatně, bude to k ničemu. Jde zejména o správné ošetření připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné termoizolační vlastnosti. Musí být také dostatečně zajištěna proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Nechte si proto okna namontovat odbornou fi rmou: získáte i prodlouženou záruku.


KOMBINOVANÁ OKNA

 

Plastohliníkové okno Progress Alu: plastový profi l Rehau Geneo, trojřadé těsnění funkční spáry, stavební hloubka 86 mm, výjimečná stabilita, tepelná i zvuková izolace. DafePlast.

 

Dřevohliníkové okno IV 96 Classic je elegantní a při stavbě rodinného domu najde široké univerzální uplatnění. Nabízí možnost tepelné izolace v hliníkovém opláštění. Vekra.

 

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

 

 

NÁŠ TIP – PANORAMA

Velkoplošná okna s úzkým rámem nebo zcela bez rámu nabízejí bezprostřední kontakt s přírodou.

Datum vydání: 18. 1. 2021

Edit: