Potomci hrázděných domů

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.

Současné dřevostavby společnosti OKAL se diametrálně liší od stejnojmenných montovaných domů, jaké se stavěly v dobách předlistopadové ho Československa, a to konstrukčními metoda mi, technologií i stavebním materiálem, který se dováží většinou ze Spolkové republiky Německo a splňuje nejpřísnější normy Evropské unie. Zásluhu na této proměně mají především získané stavební zkušenosti a systematická spolupráce s významnými německými univerzitami.

PŘESNĚ A RYCHLE

Za dobu své existence OKAL podstatně zdokonalil výrobu stěnových a stropních prefabrikátů. Přesnost stavebních postupů nyní odpovídá průmyslovým normám a zaručuje konstantně vysokou kvalitu. Dům se nestaví, ale skládá z již hotových dílů vyrobených v továrně, kde se do stěn zakomponovávají sanitární instalace a všechna okna i s roletami. To zvyšuje nejen kvalitu a přesnost celé stavby, ale i rychlost její výstavby. Hrubá stavba domu postaveného tímto způsobem vyroste na předem připravené základové desce za jeden jediný den, k nastěhování je pak objekt připraven za pouhé dva měsíce.

Kuchyň je možno od jídelny oddělit například příčkou s posuvnými dveřmi nebo obě místnosti nechat propojené. V tomto případě byla část věnovaná v původním projektu obyváku využita jako pracovna.

 

TEPELNÁ NÁROČNOST

Vzhledem k neustále rostoucím cenám energií a stoupajícím životním nákladům hraje při výběru nového domova významnou roli otázka energetických úspor. OKAL v rámci svého výzkumu v oblasti dřevostaveb, jejichž dřevěná konstrukce vychází ze staletími ověřeného principu hrázděných stěn charakterizovaných vysoce účinnou tepelnou izolací, nepřetržitě spolupracuje s váženými německými univerzitami. Výsledkem jsou právě nízkoenergetické a pasivní domy s minimální tepelnou ztrátou. Pro představu: Th ermo – OKAL pasivní stěna o tloušťce 30,5 cm má součinitel prostupu tepla U pouhých 0,14 W/m 2 K. Stejný trend lze postřehnout i u stropních a střešních izolací. Další snížení nákladů na energii směřuje společnost OKAL u rodinných domů, typové nevyjímaje, na využití zemního tepla a solární energie. To je důvod, proč solární panely a tepelná čerpadla stále častěji zapojuje do vytápění svých domů i k ohřevu teplé užitkové vody.

Také vzhled domu do značné míry ovlivňuje investora. I fasáda může mít nejrůznější podoby. Může ji tvořit omítka nebo její kombinace s keramickými obklady, dřevem a podobně.

ZÁKLADNÍ NABÍDKA

Pro potenciální investory bude zajímavé, že v domech OKAL patří do kategorie standardu některé materiály a prvky, na které se běžně doplácí. Jedná se například o dvojvrstvé vnitřní opláštění stěn bez formaldehydů, interiérové bukové schodiště nebo masivní konstrukci o tloušťce 160 mm. Standardní cena se týká i titanzinkových okapů a svodů, předokenních žaluzií a trojskla s šestikomorovým rámem.

 

DISPOZICE NA PŘÁNÍ

Typový dům OKAL, který vám představujeme, vychází dispozicí maximálně vstříc potřebám klasické čtyřčlenné rodiny. Do domu se vstupu je přímo nebo přes kryté závětří, záleží na požadavcích investorů. Za vchodovými dveřmi se nachází zádveří s dostatečným prostorem k odkládání či naopak oblékání svršků. Přízemí je rozděleno na dvě části – první představu je chodba, z níž je přístup na WC a na protější straně do místnosti s technickým zázemím domu. Do této komunikační zóny rovněž ústí dřevěné schodiště. Větší část přízemních prostor zabírá obytná část. Tvoří ji prostorný obývací pokoj s jídelnou, z níž je přístup do samostatné kuchyně. Jak z kuchyně, tak z jídelny s obývacím pokojem je francouzskými okny zajištěn přístup na zahradu.

Patro rodinného domu slouží jako klidová zóna. Nachází se zde pracovna a dva dětské pokoje, z nichž je přístup do koupelny s WC. Také rodičovská ložnice je vybavena koupelnou s WC. Dispozici každého typového domu lze však na přání investora upravit. Také volba podlahové a střešní krytiny záleží na budoucím majiteli domu.

Technické údaje:

  • Realizace: typový dům
  • OKAL AF 80140BV4
  • Užitná plocha: 187 m 2
  • Stavební technologie: dřevostavba OKAL
  • Střešní krytina: betonová střešní krytina Nelskamp
  • Okna: plastová, fóliovaná – trojsklo
  • Podlahové krytiny: dlažba, laminátová nebo dřevěná podlaha
  • Způsob vytápění: ústřední plynové
  • Cena domu postaveného na klíč: od 3 600 000 Kč

Domy OKAL disponují stále lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.


 

Alena Vondráková
Foto: archiv fi rmy

 

Datum vydání: 9. 1. 2021

Edit: