Práce z pohodlí domova

Práce z domova není žádná novinka. Vědí o ní i výrobci nábytku a bytového vybavení, a tak vedle strohých stolů, skříněk a židlí najdete už i mnohem útulnější a pohlednější modely určené právě do domácích podmínek.

Chystáte se vyměnit práci v rušné kanceláři za klidnější variantu v pracovním koutě u vás doma? Pak možná právě teď stojíte před otázkou, jak si účelně a přitom pohodlně své nové pracovní místo zařídit, abyste se tu cítili pohodlně a zároveň byli stále plni pracovního elánu a inspirace.

Knihovna Mega se skládá z několika policových regálů v dekoru dub Bardolino, 55 nebo 72 x 194,4 x 36 cm, od 1299 Kč. asko.cz

Dobře zvolený základ

Už teď víte, že budete ve své pracovně či pracovním koutku trávit regulérní pracovní dobu? Pak rozhodně stojí za to věnovat výběru nábytku náležitou pozornost.
Základ každé pracovny tvoří stůl a pohodlná polohovatelná židle nebo křeslo. V případě stolu vás budou zajímat zejména jeho rozměry, které jsou také rozhodujícím měřítkem při jeho výběru. Dbejte zejména na to, aby byl přiměřeně vysoký k vaší postavě – už proto je dobré vybírat jej spolu s židlí. Jen tak se totiž ujistíte, že budete mít při sezení za stolem také dostatečné místo na nohy.
Rozměry desky pak přizpůsobte nejen tomu, jak velký prostor máte doma k dispozici, ale také vaší práci, tedy přesněji řečeno prostoru, jenž při své práci potřebujete například k odkládání nejrůznějších věcí. Pokud byste časem dospěli do stádia, že by se vám na stole kolem notebooku hromadily dokumenty a složky a za chvíli byste si neměli ani kam položit šálek s kávou, rozhodně vám nebude stačit jen samostatný stůl. Vsaďte na modely s úložným prostorem pod deskou, či se zásuvkami na boku, nebo si ke stolu pořiďte mobilní kontejner s několika výsuvy, který snadno zasunete pod stůl či kamkoli jinam.

Nízké komody fungující jako příruční knihovny v domácí pracovně, matně lakovaná nábytková dvířka T.lacq. trachea.cz

Posaďte se pohodlně

Při výběru pracovní židle či křesla je důležité neřídit se pouze cenou nebo designem. Každý kousek sedacího nábytku, který se dostane do vašeho úzkého výběru, si předem pořádně vyzkoušejte, abyste pak doma nebyli rozčarovaní hned po prvním dni sezení. Správná pracovní židle by neměla být příliš tvrdá a naopak by měla mít možnost polohování opěrek pro záda i pro ruce, dále výškově nastavitelný sedák, hodí se i otočný mechanismus sedáku či kolečka pro snazší manipulaci. Pokud si chcete dopřát trochu více pohodlí, pak by měla být vybavena také houpacím mechanismem, který vám poskytne příjemné uvolnění během náročných pracovních povinností.

Pracovní kout lze z obývací části opticky vydělit třeba také pomocí tapety – světlá vliesová tapeta s jemným vzorem navíc vytvoří inspirující prostředí.

Osvětlení na prvním místě

Další důležitou součást vašeho pracovního místa představuje osvětlení. Ovlivňuje naši náladu i schopnost soustředění a na jeho kvalitě závisí také míra namáhání našich očí. Kromě centrálního osvětlení místnosti musíte počítat také s menším zdrojem, který bude nasvěcovat vaši pracovní plochu. Neméně důležitý je i přístup přirozeného denního světla, které by mělo na váš stůl dopadat ze správného úhlu (u praváků z levé strany a u leváků naopak) a také v přiměřené intenzitě, abyste nemžourali do šera ani nebyli oslňováni.

Kam s nimi

Pokud k práci potřebujete celou řadu šanonů, dokumentů a dalších věcí, pravděpodobně vám pro jejich skladování pouze kontejner s několika zásuvkami stačit nebude. Máte-li doma možnost vybudovat si pracovnu v samostatné místnosti, pak je řešení jednoduché. Kromě stolu a židle si místnost vybavíte také dostatečným počtem různě velkých skříněk, které spolehlivě pojmou všechny potřebné věci a vy budete mít rázem uklizeno. Jste-li odkázáni pouze na pracovní kout v rámci některé z vašich obytných místností, pak budou vítaným řešením pro ukládání nezbytností nižší skříňka, komoda nebo poličky na stěně nad stolem. I těchto pár menších kousků nábytku vám pomůže prostor uklidit a uspořádat tak, aby váš pracovní kout nepůsobil chaoticky, zmateně a nepřehledně.

Šedý pracovní stůl Vox Balanc, 8239 Kč, prodává Bonami. favi.cz

Pořiďte si podstavec pod monitor

Možná se zeptáte, zda je to důležité, když jste se dosud bez tohoto vybavení obešli. A navíc si bude nárokovat prostor na vašem pracovním stole, kde ho rozhodně není nazbyt.
Hlavním přínosem ergonomického podstavce pod monitor je, že vám umožní umístit obrazovku monitoru do výšky přesně tam, kam potřebujete. Nemusíte tedy celý den sedět s krkem nakloněným kupředu, což dlouhodobě přetěžuje svaly na zádech a vzpřimovače hlavy. Horní hrana obrazovky by správně měla být v úrovni očí, abyste předešli jejich únavě a také eliminovali bolesti zad, krku a hlavy z výše zmíněných příčin.
Podstavec pod monitor Stell SOS 5000 vám pomůže tuto situaci vyřešit. Nosnost podstavce je 20 kg, je tedy vhodný jak pro monitory k počítačům, tak pro notebooky.

Sólo pro knihovnu

K samostatné pracovně samozřejmě patří také dostatečně velká knihovna. Pokud však máte k dispozici pouze pracovní kout, učiňte knihovnu součástí vašeho obývacího pokoje. Kromě klasických skříní vysokých až do stropu se dnes vyrábí celá řada menších komod a nízkých skříněk. Mezi nimi najdete i mnohé designové kousky, které se díky svému zajímavému vzhledu mohou snadno stát dominantou místnosti.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 4. 9. 2018

Edit: