Zámky, dveře, mříže

Jak vybrat vstupní dveře do rodinného domu nebo bytu, aby byly vkusné, pevné a splnily všechny zákonné bezpečnostní požadavky? Vítejte na procházce před dobře zavřené dveře.

Minimálním požadavkem mechanické ochrany rodinného domu před vloupáním jsou vstupní dveře certifikované ve 3. bezpečnostní třídě, jejichž vložka i kování dosahují nejméně stejné bezpečnostní třídy jako dveře samotné.

Bezpečnostní dveře Next SD 101 (RC 3): 17 jisticích bodů, integrovaný mnohabodový bezpečnostní zámek krytý ocelovým plechem, tuhá ocelová kostra s oboustranným pancéřováním. Foto Next

 

Šest tříd dveří

Abyste měli reálnou představu: Vstupní dveře se dnes dělí do šesti bezpečnostních tříd, které prozrazují odolnost jednotlivých bezpečnostních prvků dveří při pokusu o násilné vniknutí. Třídy se značí písmeny RC (Resistance Class) a příslušným číselným údajem. Dvě nejnižší třídy (RC 1, RC 2) překoná pachatel trestné činnosti poměrně jednoduše – stačí mu k tomu trocha hrubé síly a lehkého nářadí. Se dvěma středními třídami (RC 3, RC 4) už bude mít co dělat. Právě tyto dvě bezpečnostní třídy se jeví jako nejvýhodnější pro rodinné a bytové domy. Třídy RC 5 a RC 6 už jsou určeny pro skutečně profesionální zabezpečení strategických objektů. Jde v podstatě o trezorové dveře, které jsou výrazně dražší a u domů určených k bydlení se prakticky nepoužívají. Pokud dnes chcete investovat statisíce do zajištění svého kvalitního bydlení pro budoucí léta, zaměřte se spíše na energetickou oblast (viz článek o tepelných čerpadlech). V oblasti mechanického zabezpečení domácnosti vám budou stačit desetitisíce.

Oboustranná cylindrická vložka TOKOZ TECH s olivou (RC 3) odolá destruktivním i nedestruktivním metodám vniknutí, patentovaná technologie. Od 1 079 Kč, Foto Tokoz

 

Seznamte se s kvalitou

Minimum, které by měly splňovat vstupní dveře do bytové jednotky i do rodinného domu, je 3. bezpečnostní třída. Nejprodávanější vchodové bezpečnostní dveře do bytu v České republice jsou certifikovány právě v této třídě a za velmi přijatelnou cenu (přibližně od 35 tisíc korun) nabízejí ocelovou konstrukci s oboustranným pancéřováním, která zajistí kvalitní a spolehlivou ochranu domácnosti. Vyšší počet jisticích bodů (nejméně 15, většinou v podobě zdvojených ocelových čepů) maximálně eliminuje síly při napadení dveří a chrání je proti vypáčení. Se stoupajícím počtem jisticích bodů a bezpečnostních vychytávek stoupá i cena, takže by vás nemělo překvapit ani 70 000 Kč. Srdcem kvalitních dveří by každopádně měl být bezpečnostní vícebodový zámek, který je chráněn zesíleným ocelovým plechem. Integrované seřizovací panty jsou pevně spojeny se skeletem dveří a umožňují precizní seřízení. Aby dveře splnily zákonnou povinnost použití certifikovaných požárních dveří, která je vyžadována u vchodových dveří do bytu v panelovém nebo činžovním domě, musí bezpečnostní dveře mít požární odolnost minimálně 30 minut (certifikát EI 30, případně více). Další podstatnou vlastností, kterou ocení zejména obyvatelé panelových domů, je zvuková izolace pomocí minerální vaty. Útlum hluku se může pohybovat od 33 dB až do 43 dB, ale hodnota 37 dB (doporučená hodnota útlumu pro panelový dům s hlučným provozem na chodbě) by měla rozhodně stačit i pro běžný rodinný dům.

Prodloužené nerezové madlo pro vchodové dveře je elegantní a praktické. Podstatný je ovšem bezpečnostní zámek. Foto Vekra

 

Rozhoduje celek

V okamžiku, kdy si pořizujete kvalitní bezpečnostní dveře, musíte ovšem logicky investovat také do stejně kvalitního bezpečnostního zámku s cylindrickou vložkou. Tato investice už nebude zásadní, takže vůbec neuškodí, když zvolíte bezpečnostní třídu o stupínek vyšší (RC 4 do dveří RC 3). Bezpečnostní zámky jsou nejen odolné, ale mají jednu zásadní výhodu: Nelze je zkopírovat! Pokud si chcete nechat vytvořit nový klíč, musíte mít certifikát. Aby dveře neměly žádnou slabinu, je žádoucí chránit samotný zámek ještě bezpečnostním kováním. To může mít buď podobu tradičního masivního štítu, nebo moderní rozety, která navzdory svému odlehčenému vzhledu dokáže stejně spolehlivě chránit zámek i vložku proti odvrtání, rozlomení či vytržení. Čím se liší bezpečnostní kování od toho klasického? Především kvalitou použité oceli a tím, že jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř. Tato skutečnost bude podstatnou překážkou při jakémkoli pokusu o násilné vniknutí z vnější strany.

Okenní klika s bezpečnostní pojistkou tvoří rovněž důležitý prvek ochrany domácnosti. Foto Vekra

 

Pro větší komfort

Vstupní dveře do rodinného domu dnes často využívají prosklení nebo horních či bočních skleněných světlíků, které zajišťují příjemné a praktické prosvětlení zádveří. Prosklení by v takových případech mělo být řešeno ve variantě s bezpečnostní fólií. Vchodovým dveřím dodává bezpečnost také pevný a tuhý rám dveřního kompletu a výše zmíněné kování. „Vstupní dveře by měly být vždy osazené tříbodovým hákovým zámkem a bezpečnostní cylindrickou vložkou. Všechny tři body hákového zámku jsou automaticky aktivovány již při zavření dveřního křídla. Tato funkce dokonale utěsní dveřní křídlo a rám současně ve třech bodech a je prevencí proti násilnému otevření dveří,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky Vekra. Pro odemčení může kromě klíče sloužit i karta, čip, PIN kód, otisk prstu nebo mobil.

Cylindrická vložka TOKOZ PRO 400 (RC 4) má otočná stavítka a ocelové těleso zámku s vnitřními částmi z nerezu. Odolá bumpingu i planžetování. Od 1 695 Kč, foto Tokoz

 

Slabým bodem jsou okna

Podle statistik se vchodovými dveřmi vloupá do domu jen 10 % pachatelů, zatímco plných 40 % jich vnikne dovnitř hůře zajištěnými posuvnými dveřmi a dalších 40 % okny. Nač si tedy dát pozor při výběru oken? Základem je bezpečnostní sklo Connex, které je vždy z vnější strany vrstvené. Vrstvené sklo tvoří dvě stlačená skla, mezi nimiž je bezpečnostní fólie. Ta slouží k tomu, aby vnější sklo ještě více zpevňovala, a především k tomu, aby v případě mechanického poškození skla nedošlo k jeho vysypání. Standardní tloušťky vrstvených skel nesou označení 3.3.1 (obě skla tloušťky 3 mm, mezi nimi jedna vrstva fólie tl. 0,38 mm) nebo 4.4.2 (obě skla tloušťky 4 mm, mezi nimi fólie tl. 0,76 mm), v zájmu bezpečnosti to může být i více. Zloděj však dokáže otevřít okno také přes kování – dokonce tak činí podle statistik častěji, protože jde o variantu bezhlučnou. Proto by mělo mít okno celoobvodové bezpečnostní kování s vyšším počtem uzavíracích a zejména uzamykacích bodů. „Zatímco v uzavíracích bodech čep na křídle jen dosedne k protikusu na rámu, uzamykací body jsou propracovanější a okenní křídlo je v tomto místě s rámem pevně spojené. Naše okna jsou standardně vybavena třemi těmito body,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková. Třetí důležitý prvek okna představuje klika. Ta klasická vám bezpečí nezajistí: Jednak se snadno otevře, jednak při otvírání neslyšíte její zvuk. Chtějte kliku, která v sobě má zabudovaný blokovací mechanismus Secustik (zvenčí pomocí šroubováku ji nedokážete otevřít, navíc při otvírání cvaká). Na přání je možné osadit kování oken i elektromagnetickými spínači a magnety. A jestliže máte malé děti, přijde vám možná ze všeho nejvíc vhod speciální zámek s dětskou pojistkou proti otevření.

Ručně kované bezpečnostní kování Cobra Vienna Black Smith je designová lahůdka, která ochrání váš domov. Foto Cobra

Venkovní žaluzie Vekra Komfort sice násilnému vniknutí neodolají, ale mohou odradit zloděje díky přednastavenému automatickému pohybu. Foto Vekra

 

Rolety a mříže

Za další prvek ochrany majetku lze považovat venkovní rolety, které v případě vloupání vytváří díky své celistvé ploše obtížně zdolatelnou překážku. Lze je dodat a namontovat dokonce přímo v bezpečnostní variantě. Nikdy se však neosazují na vstupní dveře nebo únikové místo. „Venkovní žaluzie či rolety mohou plnit také sekundární bezpečnostní funkci díky možnosti jejich automatického pohybu pomocí čidel nebo napojení na systém chytré domácnosti. Tím dochází k simulaci stavu, že dům či byt je aktivně obývaný i v okamžiku, kdy jsou jeho obyvatelé například na dovolené. Pro dokonalou iluzi se automatické pohyby žaluzií či rolet dají nastavit v různých dnech na rozdílné časy,“ líčí David Šejvl, manažer divize stínění značky Vekra. V přízemí a na špatně viditelných místech vám relativně spolehlivou ochranu zajistí mříže. V případě obytných prostor ovšem jde jen málokdy o esteticky vyhovující řešení.

Kulatá bezpečnostní rozeta o průměru 54 mm je odolná proti odvrtání, rozlomení i vytržení, a splňuje tak nároky třetí bezpečnostní třídy. Foto M&T

 


Bez certifikátu nebrat!
• Při koupi bezpečnostních dveří si vždy vyžádejte certifikát shody. Odolnost dveří proti vloupání totiž podléhá náročnému testování v akreditovaných zkušebnách, jehož výsledkem je certifikace.
• Certifikát musí obsahovat minimálně následující údaje: označení certifikačního orgánu, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, uvedení bezpečnostní třídy podle evropské normy EN 1627, razítko a podpis certifikačního orgánu, datum vystavení dokumentu a jeho platnost.
• Jestliže testování probíhalo v zahraničí, měl by vám seriózní prodejce k originálu certifikátu vždy nabídnout ověřený český překlad.


Malý chytrý pomocník
– Společnost Hörmann dnes nejsou jen interiérové dveře, vrata a pohony špičkové evropské kvality, ale také nejmodernější flexibilní centrála Homee Brain, kterou lze integrovat do systému Smart Home. Ta zvládá nejen dálkové ovládání dveří a bran z libovolného místa naší planety, ale lze ji rozšířit o celou řadu dalších užitečných kompatibilních zařízení.
– Velkou předností centrály Homee Brain je jednoduchá a intuitivní obsluha celého systému. Všechny funkce, které řídíte pomocí dálkových ovladačů, lze obsluhovat i s pomocí příslušné aplikace. S tou máte kdykoliv přesný přehled o stavu garážových vrat a vjezdové brány, dveřních zámků a dalších připojených zařízení. Jednoduché symboly ukazují, jsou-li například vrata zavřená či otevřená nebo jestli máte zamčené vchodové dveře.

foto Hörmann

– Jednotlivé funkce je možné kombinovat do scénářů – tzv. Homeegramů. Jediným stisknutím tlačítka tak lze současně otevřít garážová vrata i příjezdovou bránu nebo ovládat domovní dveře v souhře s venkovním osvětlením. Nejrůznější typy Homeegramů, včetně časového diagramu, si vytvoříte přímo na míru podle svých potřeb.
– S pomocí chytrého systému máte naprostou kontrolu nad všemi připojenými zařízeními a na požádání dostanete zpětně do aplikace informaci o tom, v jakém stavu se dané zařízení nachází.
– Centrálu Hörmann Homee Brain systému Smart Home lze jednoduše integrovat do domácí sítě přes vnitřní síť Wi-Fi. Snadnou obsluhu systému zajišťuje bezplatná aplikace pro chytré telefony a tablety s operačními systémy Android a iOS nebo lze použít webové rozhraní pro PC. Je možno rozšířit i o hlasové ovládání připojením jazykových asistentů (Alexa, Siri nebo Google Asistent). Aplikace disponuje i možností hlášení předpovědi počasí.
– Základní kostka Homee Brain je primárně určena pro všechna zařízení s funkcí BiSecur včetně možnosti připojení technologií od výrobců AVM FRITZ!, Netatmo, Belkin, Nuki, HomeMatic, myStrom a Wolf Haustechnik. Následně lze doplnit i kostky pracující na platformách ZigBee, Z-Wave, EnOcean či Warema, ty ovšem v sortimentu společnosti Hörmann nejsou. V případě zájmu o rozšíření je musíte koupit externě a mít tak všechna zařízení uložená a ovládaná přehledně pomocí jedné aplikace.
– Více o Hörmann Homee Brain systému Smart Home a celém sortimentu společnosti najdete na www.hormann.cz.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Next, Tokoz, Vekra, Cobra, M&T, Hörmann

Datum vydání: 2. 8. 2022

Edit: