Jaké vybrat dveře do interiéru

Kompletní rekonstrukce bytu musí kromě podlah zahrnout také výměnu dveří. Jaké vybírat?

Dveře na míru interiéru

Rovněž při výběru interiérových dveří se neřiďte jen jejich cenou, nýbrž hlavně tím, jestli se vám do bytu budou hodit. Myslete však i na jejich praktické vlastnosti a kvalitu provedení. „Interiérové dveře byste měli vybírat v prvé řadě s ohledem na to, jakou roli v interiéru mají plnit. Například do klidových místností, jakými jsou ložnice či pracovny, je vhodnější plné dveřní křídlo, které hluk v bytě izoluje lépe než to prosklené. Do tmavých místností jsou naopak ideální prosklené nebo celoskleněné interiérové dveře, které propustí dostatek slunečního světla,“ radí Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA.

skleněné interiérové dveře se dřevěným rámem

Sklo se dřevem kombinují dveře SLIM 01 SKLO: rám tvoří masivní borovice, výplň bezpečnostní sklo. Posuvné provedení s dělenou obložkovou zárubní, foto: Sepos

Těžké dveře – dobré dveře

Důležité je také to, jak bude estetika dveří vypadat po zatěžkávací zkoušce času a opotřebení. „Obvodový vnitřní rám z masivního dřeva, který kompenzuje málo kvalitní výplň z tvrzeného papíru – voštiny. Tak mnozí výrobci řeší výrobu levných dveří,“ upozorňuje Tomáš Pilský. „Masivní dřevo však stále pracuje, je živé, a proto časem může dojít k průhybu dveřního křídla, které nemá v tomto případě potřebnou pevnou oporu. Voština coby hlavní vnitřní výplň pevnosti dveří nijak nepomáhá, jde totiž v podstatě o tvrzený papír.“ Dveře proto vybírejte i podle toho, co není vidět. Ve zpracování dveří se totiž skrývají poměrně výrazné rozdíly, které mají zásadní vliv na to, jak dlouho jejich krása vydrží při dennodenním používání. Kvalitní dveře by měly mít výplň z nejtvrdší plné dřevotřískové desky vsazené do obvodového rámu z MDF desky. „Takové dveře jsou pak mechanicky odolné, tvarově stálé a zároveň pružné. Ani po čase tak nedojde k jejich prohnutí nebo poškození, a to ani při silném nárazu. Rozdíl v materiálu je přitom poznat již na první potěžkání,“ uvádí Tomáš Pilský z VEKRY.

Vlastnosti kvalitních dveří

Kvalitní dveře by také měly mít odolný povrch s dobrou rezistencí vůči poškození, opotřebení i nečistotám. Důležité jsou také vícedílné panty s patřičnou nosností a oblé hrany, které zajišťují nejen bezespárové napojení ploch. Jsou i více chráněné před poničením a snižují také riziko případných úrazů. Nedílnou součástí kvality dveří je kromě dveřního křídla také zárubeň, která by měla být vyrobená ideálně ze zátěžové dřevotřísky a v rozích by měla být pevně spojená větším množstvím spojovacího materiálu, aby měla potřebnou pevnost a nosnost. Důležitý je pak i postup při její montáži. „Při instalaci zárubně vzniká mezi ní a stěnou mezera, která se vyplňuje montážní pěnou. Ta se ale často nanáší jen na několika bodech a těmito volnými mezerami se později přenáší hluk. Zárubeň by proto měla být zapěněna po celém obvodu,“ vysvětluje Tomáš Pilský. Takové dveře pak dokážou tlumit hluk mezi místnostmi, i když nejsou ve vyloženě zvukoizolačním provedení. V neposlední řadě je třeba si ověřit i samotného dodavatele. Zvolte takového, který klade důraz na kvalitu produktů, šíři nabídky, montáž, dlouholetou záruku a komplexní služby na klíč.

instalace dveří do interiéru

Při instalaci dveří do interiéru se vyplatí zkontrolovat plné zapěnění zárubně. Foto: VEKRA

(Nejen) zvuková pohoda

Stejně důležitou roli jako atmosféra domova, pocit soukromí a možnost psychické i fyzické regenerace hraje zvuková izolace. Požadavky, které jsou kladeny na vnitřní dveře, jsou v porovnání s požadavky na exteriérové dveře minimální. Interiérové dveře musejí hlavně izolovat hluk, což voštinové dveře splní jen stěží,“ připomíná Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB). „Kromě designu a zvukové izolace nezapomínejte ani na funkci oddělení teplých a studených částí bytu, což vám dnes, v době drahých energií, pomůže šetřit i finance. Například vstupní chodbu v zimním období určitě není třeba vytápět na 25 stupňů. Takže i u interiérových dveří hraje roli tepelná izolace.“

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem VEKRA, Sepos, Hörmann

Datum vydání: 14. 12. 2023

Edit: