Prázdniny v Casa Pharus

Bale je malé pitoreskní městečko na Istrijském poloostrově, ležící kousek od Rovinje a vzdálené jen šest kilometrů od Jaderského moře. Život jako by se tu zastavil před mnoha lety – staré kamenné domy, dlážděné uličky a místní obyvatelé sedící před svými domky tuto iluzi jen dotvářejí…

Manželé Nataša a Saša jsou velcí milovníci designu a architektury, navíc mají pozitivní vztah k historickým stavbám a ještě raději mají výzvy, kdy mohou z něčeho starého vytvořit něco nového a krásného… A tak, když se jim naskytla příležitost ujmout se opuštěného domku v centru Bale, který dříve patřil jejich rodině, váhali jen chvilku. Žijí v Rovinji a do Bale to mají jen kousek, což byla velká výhoda během rekonstrukčních prací. Na stavbě byli v podstatě každý den a na vše pečlivě dohlíželi.

SOUKROMÍ POD PLATANY

Maják, jak dům majitelé nazvali, v originále Casa Pharus, je skutečně hoden svého jména – je opravdu úzký a tyčí se do výšky, z pokoje v posledním patře je v dálce vidět moře a Brijunské ostrovy. Před domem je malé náměstíčko, nebo spíše větší dvorek a na něm několik vzrostlých platanů, které poskytují příjemný stín a lákají k posezení. Kromě vůně středomořských bylinek, které tu visí svázané na oknech místních domků, atmosféru starého městečka dotvářejí i kostelní zvony, které se každou hodinu rozeznějí.
Dům starý více než dvě stě let se Saša s Natašou rozhodli zrekonstruovat tak, aby v něm zachovali maximum dobových prvků a doplnili je o moderní technologie, aby život v něm byl pohodlný a odpovídal současným nárokům. Na 100 metrech čtverečních vznikl doslova zázrak – kamenné stěny, dřevěné podlahy i okna precizně a s pomocí zručných místních řemeslníků zrenovovali, nechali jim však jejich originální charakter, původní stropy a trámy očistili a interiér vymalovali bílou barvou. Na některé stěny nanesli betonovou stěrku, která bílou barvu interiéru krásně vyvažuje a protepluje. Nezbytná byla instalace klimatizace a zbudování nové koupelny, která v domě předtím chyběla.

VE TŘECH PATRECH

Dispozičně je dům řešen ve třech podlažích – v přízemí se nachází vstupní prostor s kuchyní, jídelnou a toaletou, v prvním patře pak obývací pokoj s velkou koupelnou a v podkroví je pokoj pro děti, který někdy slouží i jako hostinský. Natašina rodina dům využívá občas na víkendy, někdy o prázdninách, často dokonce i v zimě. Protože jsou ale velmi zaměstnaní a děti studují daleko od domova, rozhodli se, že dům nabídnou ke krátkodobým letním pronájmům.
Byla to moudrá úvaha – zájem o ubytování je tak velký, že nestačí uspokojit všechny turisty. Nataša se do role hostitelky vžila natolik, že během sezony denně dojíždí do Bale a kontroluje, jestli její hosté mají vše, co potřebují. Někdy i sama upeče koláč a přiveze ho hostům k snídani. Říká, že takhle je nejšťastnější – když vidí, jak jsou její hosté v jejím domě spokojeni a rádi se sem vracejí.

Dům je dokonale vybaven moderními nezbytnostmi pro každodenní život – nechybí wi-fi, klimatizace, dvě televize, bluetooth stereo, alarm, myčka nádobí, pračka se sušičkou, kávovar a samozřejmě plně vybavená kuchyň.

Styl interiéru je čistý a jednoduchý, v každém pokoji je pár starožitných kousků, které Nataša koupila na místním trhu, zrenovovala a umístila je do domu s citem sobě vlastním. Podobně postupovala i u většiny nábytku, například všechny komody a skříně jsou staré a zrenovované. Z materiálů převládá dřevo a kámen, v podkrovní místnosti pak hosty uchvátí vitrážové lucerny pod stropem, které navozují dojem Orientu…

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Rajan Milošević / Koridor 27

Datum vydání: 28. 6. 2019

Edit: