Chladničky dovedou překvapit!

Současné kombinované chladničky umí být úsporné, chytré i krásné. Která kritéria brát v potaz při výběru a jaké dnes existují zajímavé novinky?

French Door chladnička Hisense RF749N4WIF z broušeného nerezu s invertorovým kompresorem nabízí XXL kapacitu 579 l a dávkovač chladné vody. O čerstvost potravin se stará beznámrazová technologie Total NoFrost se třemi chladicími okruhy i systémy Multi AirFlow a Metal-Tech Cooling. Nechybí dvě velké zásuvky na zeleninu s regulací vlhkosti, menší zásuvka na balené potraviny, šuplík se čtyřmi teplotními režimy, který se může proměňovat z mrazničky v chladničku, a extra hluboká mrazicí zásuvka. 39 990 Kč, foto Hisense

 

V případě chladniček hraje jednu z hlavních úloh schopnost rychle zchladit a zmrazit objemný nákup. To potvrzuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová: „Jednou z nejdůležitějších zkoušek našeho testu chladniček je přirozeně chladicí výkon. Příslušný laboratorní test volně simuluje následující situaci: Přicházíte domů s taškami plnými nákupu. Otevřete chladničku dokořán a naplníte ji potravinami, které po hodině v taškách zrovna studené nejsou. Jak rychle je chladničky ochladí? Náš test ukázal, že v drtivé většině případů je rychlost zchlazení slušná. Teplota 8 °C přístrojům nedělala potíže, při ochlazování zkušebních náplní na 5 °C už se ale několik slabších kusu našlo. Nutno dodat, že v našich testech se zaměřujeme na kombinované chladničky s klasickou konfigurací chladnička nahoře, mraznička dole.“

Ohromná kombinovaná chladnička Whirlpool W84BE 72 X s šířkou 84 cm nabízí až 64 % kapacity navíc (oproti klasické šířce 60 cm). Chlubí se objemem 558 l. Vybavena je pokročilou beznámrazovou technologií Dual NoFrost se dvěma nezávislými okruhy, senzorovou technologií 6. smysl a kovovým MultiFlow panelem pro rovnoměrnou distribuci vzduchu. Obsahuje praktickou nulovou zónu FreshBox0° pro maso, ryby i lahůdky a dvě XXL zásuvky FreshBox+ s regulací vlhkosti. 27 390 Kč, foto Whirlpool

 

Spotřeba energie

Zejména v době rapidního růstu cen energií by vás mělo dále zajímat, kolik daný přístroj spotřebuje elektřiny. „V roce 2022 naše laboratorní testování chladniček opět ukázalo, že skutečná spotřeba se často výrazně liší od hodnot deklarovaných výrobci,“ upozorňuje Hana Hoffmannová. Přitom správná volba chladničky vám může ušetřit tisíce korun nejen při pořízení, ale i při následném provozu v budoucích letech. Současně však platí, že průměrná vypočtená roční spotřeba volně stojících kombinovaných chladniček klesá v závislosti na roku výroby, resp. postupujícím technologickém pokroku. V minulém roce činila u modelů testovaných dTestem jen 196 kWh, zatímco v roce 2009 to bylo 331,9 kWh a v roce 1996 v průměru 417,6 kWh (u jedné z chladniček pak dokonce 537 kWh/rok). Zajímavým zjištěním také je, že vyšší chladničky mohou mít i menší spotřebu energie než nižší stejného typu a značky. Je to tím, že obsahují silnější vrstvu izolace.

Ovládání hlasem má chladnička Siemens KI81FHOD0 řady iQ700 s funkcí openAssist. Díky technologii Home Connect lze chladničku propojit s hlasovou asistentkou, pak stačí říct „Alexa, open the fridge“ a dveře se automaticky otevřou. Tato novinka má navíc systém softClose, díky kterému se dveře automaticky zavřou od úhlu otevření 20°. Systém hyperFresh premium uchovává potraviny déle čerstvé. Ve třech průhledných zásuvkách udržuje teplotu kolem 0 °C či vysokou vlhkost pro lepší uchování ovoce a zeleniny. 64 990 Kč, foto BSH

 

Typ a objem

Vybrat si lze klasickou volně stojící chladničku, podstavnou chladničku (třeba pod kuchyňskou desku) nebo některý z vestavných modelů. Nejpoužívanější jsou kombinované modely chladničky s mrazničkou, které v horní části chladí a v dolní mrazí (nebo naopak). Takzvané americké chladničky mají chladicí a mrazicí část rozdělenou svisle a je nutné počítat s tím, že jsou kromě vyšší ceny prostorově náročnější.

Užitný objem chladničky udává, jaké množství potravin může spotřebič teoreticky pojmout. Tvrzení výrobce nelze brát opět doslova. Skutečný naměřený využitelný objem ledničky (a mrazničky) může být i o několik desítek litrů menší. Výrobci při uvádění objemu totiž často nepočítají s tím, že v chladničce nebo mrazničce jsou ještě poličky a zásuvky, které výsledný objem snižují.

Na letošním Fuorisalone v Miláně byl v rámci Superstudia ke zhlédnutí stánek Samsungu. Návštěvníci se mohli přesvědčit, jak služby spojené se SmartThings usnadňují život. Mezi předváděné technologie patřily nejen SmartThings Cooking (vaření), ale i Clothing Care (péče o oblečení), Energy (úspora energie), Air Care (péče o vzduch), Pet Care (péče o domácí mazlíčky) nebo Home Care (péče o domácnost). Se SmartThings si navíc udržíte přehled o spotřebě energie, zmenšíte svou uhlíkovou stopu a snížíte náklady na energie. Foto Samsung

 

Počet termostatů

Důležité je, zda má kombinovaná chladnička dva termostaty, tedy zda umožňuje nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladicí a mrazicí části. Na trhu jsou dokonce i spotřebiče se třemi termostaty, které umožňují separátní nastavení teploty i pro tzv. nulovou zónu, která je určena k uchovávání choulostivých potravin, jako jsou čerstvé maso nebo ryby (výrobci ji nazývají například BioFresh, CoolSelect apod.). Více termostatů se hodí i v případě, že chcete odmrazit mrazničku při zapnuté chladničce nebo naopak.

Spotřebiče Samsung Bespoke si vždy kladly za cíl posouvat hranice tradičního designu bílých spotřebičů a umožnit tak lidem, aby si je přizpůsobili podle vkusu a chuti. Vnikla tak limitovaná série panelů, a to ve spolupráci s ateliérem Toiletpaper. Možnost sebevyjádření a chuť experimentovat s různými designovými koncepty se výrazně projevila právě v neotřelých úpravách dveří chladniček. Čtyři nové panely – například s názvy Růže nebo Rtěnky (oba na snímku) – dokonale oživí prostor kuchyně. foto Samsung

foto Samsung

 

Lépe bez námrazy

Kombinované chladničky disponují řadou zajímavých funkcí. Nejdůležitější je vybírat modely s beznámrazovým systémem jak v chladicí, tak mrazicí části. Tyto systémy se většinou nazývají No Frost, v poslední době se objevují také názvy Low Frost nebo Smart Frost. Vnitřní prostory přístroje tak nemusíte pravidelně odmrazovat. Uvnitř takové lednice obíhá vzduch, který zajistí rovnoměrnou teplotu v lednici a který také snižuje vlhkost. Krystalky ledu nenajdete ani na stěnách, ani na potravinách.

Truhlicové chladničky/mrazničky Joker PCF dokážou měnit vnitřní teplotu z chladničky na mrazničku a naopak. Rozsah teplot je od +10 do –28 °C a doba přechodu z funkce chladničky na mrazničku trvá přibližně dvě hodiny (k dosažení –18 °C). Tato truhlicová chladnička/mraznička má objem 418 l a obsahuje čtyři drátěné koše na potraviny. V nabídce jsou dále modely s objemy například 198 a 142 l. Klimatická třída SN-N-ST-T. Cena modelu PCF 418 F Joker 14 990 Kč, foto Philco

 

Čtěte energetický štítek

Na rozdíl od většiny ostatních spotřebičů běží chladničky takřka nepřetržitě, a proto si určitě prohlédněte energetický štítek, který musí mít všechny prodávané chladničky. Naleznete na něm údaj o energetické třídě přístroje (informuje o jeho energetické účinnosti). Dříve byla na štítcích vyjádřena stupnicí A+++ až D. S platností od března 2021 se stupnice pohybuje od A až po G, kdy první označení znamená energeticky nejšetrnější výrobek. Produkty, které se podle staršího značení řadily do třídy A+++ zhruba odpovídají novým třídám B až C.

 

Ovládání na dálku přes wifi nabízí beznámrazová chladnička Gorenje NRC620CSXL4WF s kapacitou 361 l, z toho 106 l má oddíl ConvertActive, který se může z mrazničky proměnit v chladničku. Obsahuje antibakteriální ionizační technologii a inteligentní systém AdaptTech (naučí se předvídat vaše chování a před otevřením sníží teplotu o jeden až dva stupně). Potěší velká zásuvka na zeleninu a zásuvka Convert ZeroZone, která se přemění z nulové zóny na další prostor pro ovoce a zeleninu. 19 990 Kč, foto Gorenje

foto Gorenje


4 KLIMATICKÉ TŘÍDY:

Výrobky chladicí a mrazicí techniky se rozdělují do čtyř klimatických tříd zohledňujících teplotu místnosti, ve které budou stát:

  • SN – teplota okolí +10 až +32 °C
  • N – teplota okolí +16 až +32 °C
  • ST – teplota okolí +16 až +38 °C
  • T – teplota okolí +16 až +43 °C

Většina přístrojů je určena do několika klimatických tříd zároveň, například SN, N, ST. To znamená, že budou správně fungovat v teplotách odpovídajícím rozpětí všech těchto tříd (ve výše uvedeném případě tedy od 10 do 38 °C). Bude-li chladnička stát v chladné spíži, měla by mít klimatickou třídu SN (od 10 °C). Nebude-li okolní teplota odpovídat, zvýší se spotřeba energie, případně spotřebič nebude funkční.

 


Funkce chladniček:

Multi air flow – technologie cirkulace vzduchu, která zajišťuje jeho rovnoměrné proudění v celé chladničce, potraviny můžete díky konstantní teplotě umístit kamkoli. Potraviny jsou déle šťavnaté a čerstvé.

Fresh Zone (Multifresh nebo Longfresh) – speciální šuplík, ve kterém se drží stálá nižší teplota, např. 0 °C. Někdy je možné regulovat i vlhkost.

Supercool – umožní velmi rychlé zchlazení nebo zmrazení potravin. Poté, co se potraviny dostatečně zchladí, se přepne zpět do běžného režimu.

Anti Bacteria filter (PurifAir, Nano Silver, Bacteria safe system) – chrání potraviny před bakteriemi a následným zápachem. Většinou jsou stěny potažené stříbrem, jiné systémy vypouštějí molekuly ozonu.

Holiday – prázdninový režim, chladnička bude šetřit energii a udržovat vnitřní teplotu kolem 12 °C pro trvanlivé potraviny.

Fast Freeze – umožní rychle zchladit nápoje nebo potraviny v mrazáku, aniž by praskla nádoba.

InstaView Door-in-Door – po dvojitém zaklepání na dveře chladničky se rozsvítí vnitřek a vy přes průhlednou část dveří uvidíte, co je uvnitř. Následně pak můžete otevřít např. jen malý výřez v předních dveřích.

Dávkovač vody a ledu – obvykle je na přední straně dveří. Lednice musí být připojena k vodě, nebo je nutné doplňovat zásobník uvnitř chladničky.

Twin Cooling – dva vzájemně oddělené chladicí okruhy, které se starají o optimální vlhkost a teplotu vzduchu v mrazicí a chladicí části.

Ionizátor – vytváří ideální mikroklima pomocí tvorby aktivního kyslíku neboli ozonu (nevznikají viry, bakterie ani zápach).

View inside – vám umožní zobrazit obsah lednice (i při nakupování). Navíc chladnička automaticky značí data spotřeby jednotlivých potravin a posílá příslušné notifikace, poznámky a nákupní seznamy.

Adapt Tech – zaznamenává a učí se, ve kterých hodinách otevíráte lednici nejvíce, a v tu dobu pak zvýší výkon. Naopak v hodiny, kdy většinou nejste doma, výkon sníží.

Rodinná plocha (Family Hub) – tuto specialitu najdete u lednice Samsung. Na ploše můžete zobrazovat fotografie, kreslit, přidávat nálepky nebo si napsat nákupní seznam. Lze na ni přidat i hudební přehrávač, předpověď počasí, upozornění na trvanlivost potravin, zobrazení zpráv a kalendář. Osobní nastavení je možné díky hlasové asistentce Bixby, která rozezná hlas konkrétního člena domácnosti a zobrazí informace právě pro něj.

SmartView – aplikace u lednice Samsung, díky které budete moci zrcadlit na lednici obrazovku svého smartphonu nebo jakékoli Samsung Smart TV. Zrcadlit lze i přehrávání televize z obývacího pokoje.

 


Ptáme se marketingového manažera Neila Holroyda ze společnosti Samsung:

Domácí spotřebiče Bespoke posouvají chytrou kuchyni na další úroveň tím, že umožňují silněji personalizovat přípravu jídla. Jak to konkrétně probíhá?

V průběhu let došlo k rychlému vývoji v oblasti chytrého stravování, a to od aplikace pro vyhledávání chytrých receptů v našich chytrých chladničkách Family Hub až po plně integrované řešení pro vaření a správu potravin v rámci SmartThings Cooking. Nyní aplikace Samsung Health komunikuje přímo s aplikací SmartThings Cooking a odesílá informace o zdravotním profilu uživatele včetně zaznamenaných potravin, jeho BMI i kalorií (jak cílových, tak spálených díky zaznamenanému cvičení). Data jsou sdílena z jedné aplikace do druhé, nic není sdíleno na cloudu, což zajišťuje ochranu. SmartThings Cooking pak tato data zpracovává, aby poskytla správný recept, který zohledňuje následující:

a) Cílové a spálené kalorie: Na základě denně zaznamenávaných jídel se snažíme doporučit jídlo, díky kterému uživatel dodrží cílovou výši.

b) Výživové hodnoty: Na základě zaznamenaných potravin a jejich porovnání s doporučenou denní potřebou výživy se snažíme doporučit jídlo, díky kterému uživatel zůstane na vyvážené výživové hodnotě.

c) BMI: Na základě uživatelova BMI skóre ze Samsung Health se snažíme doporučit jídlo s nižším obsahem tuku, pokud je uživatel nad průměrem BMI, nebo naopak.

Jídlo můžete zaznamenávat také prostřednictvím aplikace SmartThings Cooking, a to tak, že vyhledáte jídlo nebo recept, který se poté synchronizuje také se službou Samsung Health a poskytne stejné údaje ve své aplikaci.


 

 

 

text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest

foto se souhlasem firem Hisense, Whirlpool, BSH, Samsung, Philco, Gorenje

Datum vydání: 1. 8. 2023

Edit: