Vodou ředitelné nátěry pro exteriér

Naši dědečkové při práci kolem domu hojně používali syntetické a fermežové barvy a na údržbu plotu vzali třeba vyjetý olej. Dnes však lze šetřit čas i přírodu a využívat vodou ředitelné přípravky.

Díky současné nabídce je obnova zašlých nátěrů hračka: Produkty se snadno aplikují a rychle schnou. To umožňuje nanesení více vrstev během jednoho dne, takže ušetříte spoustu času. Podle materiálu, který budete natírat, volte jeho ošetření. Vodou ředitelné nátěrové hmoty obecně dělíme na:

  • disperzní – princip vytvoření krycího filmu je založen na odpařování vody, proto se výrazem disperzní obecně označují všechny přípravky, které jsou ředitelné vodou, používají se k úpravě stavebních hmot a dřeva;
  • emulzní – tyto heterogenní nátěrové hmoty využívají různé hustoty a polarity kapalin a hodí se k nátěrům kovů i dřeva, jsou rovněž odolné vůči povětrnostním vlivům.

JAK NA DŘEVO

Nejprve ze dřeva odstraňte poškozený starý nátěr a nečistoty. Pomůže ocelový kartáč, kotoučová bruska nebo horkovzdušná pistole, plochy pak dočistíte smirkovým papírem. Abyste zamezili ničivému působení vlhkosti, plísní, dřevokazného hmyzu a hub, ošetřete dřevo vhodným impregnač- ním prostředkem. Přípravky jsou obvykle účinné po 24hodinovém zaschnutí, poté povrch přebrousíte a upravíte vhodným nátěrem. „Ať už na povrch aplikujete jakýkoliv produkt, používejte ideálně dvě vrstvy materiálu. U ošetřování nových dřev až vrstvy tři. Vždy ale záleží na tom, v jakém stavu je předmět, který se chystáte ošetřit,“ upozorňuje Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Primalex.

VYBERTE TYP NÁTĚRU

K nátěrům dřeva potřebujete barvy s roztažností, protože dřevo stále mění svůj objem. Při volbě přípravku vybíráte mezi lazurou, lakem a barvou. Lazura dřevo obarví a zachová jeho přirozenou strukturu, ale téměř nekryje. Barva naopak kryje dokonale, ale zcela schová kresbu dřeva. Přírodní vzhled dřeva dokonale zachová bezbarvý lak.

VLIV PROSTŘEDÍ

Také je potřeba vzít v potaz povětrnostní podmínky či mechanickou námahu, kterým bude daný předmět vystaven. „V případě lazury se na objekty, jako je dřevěný plot nebo pergola, které větru, mrazu, slunci a dešti odolávají přímo, používají tenkovrstvé lazury. Silnovrstvé lazury se doporu- čují zejména na mechanicky namáhané prvky a třeba na nábytek a doplňky, umístěné pod střechou,“ upozorňuje David Franěk, brand manažer značek Xyladecor a Luxol.

Nejdůležitějším krokem při natírání kovu je odstranění rzi. www.primalex.cz

ODSTRANĚNÍ RZI

Nejdůležitějším krokem při natírání kovu je odstranění rzi. Prodloužíte tím výrazně životnost nátěru. Můžete se mučit ručním broušením drátěným kartáčem a brusným papí- rem, nebo zkusit účinné odstranění rzi otryskáním, použít brusku či elektrickou vrtačku s drátěným kotoučem. Anebo oplachové či bezoplachové odrezovače.

NATÍRÁNÍ KOVU

Poté předmět musíte odmastit vhodným prostředkem. Důležité je rychlé vysušení po oplachu, aby nedošlo k tzv. mžikové korozi na mokrém povrchu. Pokud jste použili odrezovač, povrch odmašťovat nemusíte. Ná- sledně se řiďte návodem na obalu konkrétního výrobku. Pozink a hliník nechte nějakou dobu bez nátěru a pak na něj aplikujte doporučené speciální základní barvy, u nichž výrobci deklarují použití na čerstvě pozinkovaný plech.

KDY SE PUSTIT DO DÍLA?

Ideální podmínky pro natírání v exteriéru nastávají při teplotách od 20 do 25 °C, ve chvíli, kdy nefouká vítr a sluneční paprsky nemají velkou sílu. V letních měsících si proto buď přivstaňte, nebo začněte až později odpoledne. Při teplotě 10 až 15 °C a vyšší vlhkosti barva zasychá pomaleji a při opravdu vysoké vlhkosti vzduchu dochází u nátěrů bezbarvými a vodou ředitelnými laky k mlhovatění a bělavému zákalu.

Ochrana dřeva venku

Aby vaše dřevěné stavby na zahradě zůstávaly krásné a zdravé i po letech, myslete už při jejich stavbě či rekonstrukci na dva jednoduché kroky:

NÁŠ TIP: NESPĚCHAT

Aby nátěr vydržel déle, při nanášení dodržujte doporučené pauzy mezi jednotlivými vrstvami.

VÍTE, ŽE…

  • Vodou ředitelné nátěry jsou připravené přímo k použití a nemusí se ředit.
  • Ředí se pouze tehdy, když barvu chcete na povrch stříkat pistolí. Pak přidejte maximálně 5–10 % vody.
  • Budete-li povrch penetrovat, barvu zřeďte 2–5 % vody.
  • Latexové barvy se výrazněji ředí pouze k napouštění (penetraci) podkladu. Barvy, které jsou určené k nátěru savých podkladů, zřeďte více.
  • Při skladování tyto prostředky nesmějí zmrznout.

TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 27. 10. 2020

Edit: