Jak sladit zahradu s domem?

moderní dlažba na terasy

Různé povrchy i barvy nabízí moderní dlažba BEST BELEZA v sestavě tří velkých formátů. Hodí se na terasy, chodníky, příjezdové cesty i dvory. Správná kombinace dokonale doladí okolí vašeho domu. Foto: Best

Čím více je doba nejistá a stresující, tím více bychom si měli vážit věcí, které jsme ještě nedávno považovali za samozřejmé. Zdraví, duševní pohody, lásky bližních nebo fungujícího domova.

Kde nejlépe najdete v rozkolísaném světě klid a rovnováhu? Pro začátek si zkuste vytvořit soukromý ráj na vlastní zahradě. Čelem k zeleni, zády k ruchu, shonu, starostem i povinnostem všedního života.

Pamatujte na přirozený soulad kolem domu

U všech zpevněných ploch okolo domu je důležitá pevnost, vzhled a dostupnost materiálu (ta zlevní realizaci), ale také přirozený soulad s nejbližším okolím, tedy oplocením, samotným domem i zahradou. Například leštěný mramor bude sice efektní a na pohled nádherný, ale ne vždy zapadne přirozeně do prostředí českého venkova. Někdy se zkrátka vyplatí vytvářet spíše útulnost než okázalý luxus. Tímto názorem ovšem nehodláme omezovat vaši fantazii.

Příjezdová cesta

Nejvíce namáhanými místy v okolí rodinného domu jsou příjezdová cesta a venkovní automobilové stání. Proto zde mají klíčový význam jak pevnost podloží a důkladně zhutněný podklad, tak i správný výběr materiálu. V tomto případě se nabízejí betonové zátěžové dlažby (mohou být také zámkové nebo zatravňovací), kamenná dlažba, případně i plastové zatravňovací tvarovky.

Vlastní terasa

Terasa obvykle navazuje na dům a bezprostředně k němu přiléhá. Proto je důležité, aby použitý materiál byl v souladu se samotnou stavbou a současně tvořil plynulý přechod do zahrady. Aby terasa byla plně funkční a bezpečná, musí být pevná a rovná. Proto se hodí mrazuvzdorná keramická dlažba, upravená betonová dlažba či přírodní kámen, ale také terasová prkna ze dřeva, plastu nebo dřevoplastu. Varianty s plastem jsou oblíbené pro svou snadnou pokládku, dlouhou životnost a bezúdržbovost. Kvalitní dřevoplast navíc dosahuje vysoké estetické úrovně. Oblíbený je také kompozit WPC (Wood-Plastic Composite), který je ekologický a recyklovatelný.

dřevoplastová terasa

Vzhled dřeva s životností plastu spojují dřevoplastové terasy. Foto: Perwood

Cesty a chodníčky v zahradě

Chodníčky kolem domu tvoří spojnice se zahradou. Protože bývají zpravidla využívány celoročně, je důležité vybrat takový materiál, který zajistí pohodlnou, ale hlavně bezpečnou chůzi a současně bude vyhovovat vašim nárokům na vzhled. I zde přichází v úvahu beton nebo kámen v podobě desek. Ale štěrk či oblázky nabízejí něco navíc – vsakování drahocenné dešťové vody.

Tráva je tráva…

Důležitý estetický prvek pozemku tvoří trávník, proto by měl tvořit jeho co největší část. Travnatý terén může být i příjemným povrchem okolo bazénů a všude tam, kde se často šlape. Ale nezapomínejte, že tráva – na rozdíl od dlažby – nemůže mít zajištěnu stálou protiskluznost. Musíte počítat s tím, že po ránu vlivem rosy a kdykoli po dešti bude klouzat. Jinak je ovšem trávník velmi praktický právě proto, že se do něj přirozeně vsakuje dešťová voda a netvoří se na něm bláto.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Best a Perwood

Datum vydání: 23. 5. 2024

Edit: