Hrablo a lopata budou málo!

3

Pracovní čtyřkolky Journeyman se zimním příslušenstvím výrazně ulehčují zimní úklid. Celoročně mají zvýhodněné ceny setů s profesionální radlicí a zimní výbavou. Radlice, sypače, kartáčové čističe a další zimní příslušenství je možné namontovat na všechny pracovní modely v nabídce. Ceny pracovních čtyřkolek již od 119 990 Kč. Více na www.journeyman.cz.

 

Podle aktuálních předpovědí nás po dvou letech čeká opět zima, jak má být, tedy mrazy přívaly sněhu. Majitelé zahrad tak nejspíš budou často řešit, jak se přes závěje prohrabat na chodník, k autu či garáži. Lopata a hrablo sice udělají službu, sněhová fréza je však proti ručnímu odklízení sněhu dvacetkrát rychlejší a samozřejmě pohodlnější!

Bez hrabla a lopaty určených k ruční práci se majitelé zahrad stále neobejdou. Je-li sněhu jen pomálu a čistíte- li jen opravdu malé plochy, s jejich pomocí lze rychle vytvořit cestičku, prohrabat se třeba ke studni, vyčistit chodník. Při větší sněhové nadílce už ale takový úklid představuje fyzicky náročnou práci. Můžete sice po snídani vyrazit místo do posilovny na zahradu a hodinu tam utužovat svalstvo – jednostranné pohyby ale nejsou pro záda zrovna ideální a ne každý může – s ohledem na věk, zdravotní stav i čas – takovou námahu podstoupit. Sněhová fréza je v tomto případě nezastupitelným pomocníkem.

1

Jednostupňová fréza Husqvarna ST 121E je díky hmotnosti 42 kg a ergonomickým prvkům dobře ovladatelná. Šíře záběru 53 cm, elektrický startér. Doporučená cena 15 790 Kč. K dostání v síti autorizovaných prodejců. HUSQVARNA

 

4

Dvoustupňová benzinová sněhová fréza Compact 20E, motor Ariens o výkonu 6 HP, pohodlné startování v podobě elektrického startéru, celokovový odhozový komín, který je ovládaný z místa obsluhy. Litinová převodovka 6 + 2 R, světlomet, záběr 51 cm; 7 let záruky. Ceny dvoustupňových sněhových fréz od 18 300 Kč. MOUNTFIELD

 

PRAVIDLA VÝBĚRU
Sortiment fréz představují stroje elektrické, benzinové, jednostupňové, dvoustupňové, malé a velké. U fréz se navíc můžete rozhodovat, zda zvolit stroj s koly či s pásy, případně pořídit sněhovou frézu jako součást kultivátoru. Důležité pro výběr je především, jak často potřebujete sníh odklízet, zda tak budete činit hned po napadnutí nebo až po několika dnech (na chatě), jaký povrch budete od sněhu čistit (zpevněný, například asfalt, dlažbu nebo nezpevněný, třeba trávník). Konečně na jak velkou plochu bude tento pomocník určen. Podle frekvence a toho, s jakým odstupem se na úklid vrhnete, budete vybírat mezi frézami jednostupňovými a dvoustupňovými, podle povrchu a velikosti plochy pak budete volit další parametry – například sílu motoru, záběr.

5

6

Pryžový šnek u jednostupňových modelů se při provozu frézy otáčí, nabírá sníh, který rovnou odchází odvodovým komínem. U typů dvoustupňových kovový šnek s pilovitými zuby drtí i umrzlý sníh, který je pak odhazován jakýmsi vysokootáčkovým ventilátorem komínem ven. MOUNTFIELD

 

Na léto i na zimu
Sněhovou frézu lze pořídit jako vyměnitelné zařízení ke kultivátoru – takový stroj se pak uplatní během celého roku, v létě může hrabat seno a sekat trávu, na podzim zorat políčko, v zimě odklízet sníh. Jedná se ale opravdu jen o doplněk, jednoúčelová fréza je v porovnání s kultivátorem přece jen obratnější.

JEDEN STUPEŇ, NEBO DVA?
Jednostupňová fréza má v takzvaném bunkru (přední části stroje) „šnek“, obvykle pryžový. Šnek se při provozu frézy otáčí, nabírá sníh, který rovnou odchází odvodovým komínem. Tyto frézy nemají funkci pojezdu, pohybují se právě tím, jak se šnek dotýká povrchu. Jednostupňová fréza zvládne pouze zpevněné povrchy a čerstvý sníh. Je vhodná například na asfaltové chodníčky u domu a za předpokladu, že se na úklid vrhnete okamžitě – tento typ často pořizují majitelé domů v satelitech, kteří potřebují odklízet menší zpevněné plochy. „Pryžová hrana na šneku frézy se lépe přizpůsobí povrchu a nepoškozuje jej. Po práci nezůstane jemný namrzající film. Vzhledem ke své konstrukci jsou jednostupňové frézy lehčí a lépe se ovládají. Protože je tento typ technologicky jednodušší, z hlediska nákladů vychází levněji,“ konstatuje Tomáš Nevečeřal za společnost Husqvarna. Uklízíte-li větší nezpevněné plochy, službu udělá jedině fréza dvoustupňová. U těchto strojů zvládne kovový šnek s pilovitými zuby i hutný a umrzlý sníh. Vysokootáčkový ventilátor (druhý stupeň) pak rozdrcený sníh vyhazuje komínem ven. Práci usnadňuje vlastní pojezd frézy, která obvykle disponuje šesti rychlostmi při pohybu dopředu a dvěma při jízdě zpět. Sníh přitom odhazuje podle typu do vzdálenosti až 15 metrů, standard je 5 až 10 metrů.

7

Sněhová fréza je dnes již stejnou samozřejmostí jako zahradní sekačka. Úklid sněhu urychlí a ušetří velkou fyzickou námahu. Je pouze důležité vybrat ten správný stroj. HUSQVARNA

 

POTŘEBNÁ SÍLA
Frézy existují v elektrické či benzinové variantě. „Vhodnost zvoleného typu záleží především na množství napadaného sněhu. Pokud se odklízí čerstvě napadaný sníh v malém množství, postačí fréza elektrická. S větší sněhovou pokrývkou si však neporadí. Jen stroj s benzinovým motorem dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i v náročných podmínkách,“ říká Radovan Bureš z Briggs & Stratton. Jednostupňové benzinové frézy mívají výkon tři až pět koní a záběr od 40 do 50 cm, dvoustupňové benzinové frézy pak pracují obvykle s motorem 6 až 11 koní při šíři záběru 51 až 80 cm. Do běžných podmínek zahrad postačí fréza s koly, s pásy se lépe pracuje na nerovném a hrbolatém povrchu, snazší je také jízda do svahu. Frézy s koly jsou obratnější na malém prostoru, kde se i lépe ovládají. Kola by měla mít hluboký vzorek – nebudou tak podkluzovat a zaručí dobrou stabilitu i trakci. Výkonnější modely obvykle umožňují vyřadit pojezd jednoho kola, což usnadní zatáčení i ovládání stroje.

9

Hrablo na sníh Fiskars SnowXpert ROLLER s dlouhou hliníkovou násadou je ideální pro odklízení sněhu z teras a cest. Funguje na principu rolování sněhu před sebou. Design zajišťuje vrstvení shrnutého sněhu do úpravných kupek bez nutnosti je dále tvarovat lopatou. Cena 950 Kč. FISKARS.

 

Co moderní frézy mohou nabídnout?
Elektrický startér: motor je vybaven zástrčkou, díky které ho lze připojit k elektrickému proudu. Při zapojení lze motor nastartovat pouhým stisknutím tlačítka namísto tahání za kabel. Startování je tak komfortní a jednoduché v jakémkoli počasí.
Výkonné LED osvětlení: umožňuje pracovat i při zimním šeru nebo ve tmě.
Nastavitelná výška rukojeti: pro lepší ergonomii.
Polohovatelný vyhazovací komín: díky němu lze regulovat směr vyhazování sněhu.
Vyhřívaná madla na rukojetích: nabízejí pohodlnější užívání v mrazivém počasí.

2

Novinka 2014 – Gardena shrnovač sněhu: díky pracovní šířce 70 cm lze ručně najednou odklidit velké množství sněhu. Teleskopická rukojeť je potažená izolačním materiálem příjemným na dotek. Nášlapné plochy na zadním okraji shrnovače pro snazší pronikání do velkých hromad sněhu s pomocí nohou. Doporučená cena 2430 Kč. GARDENA

 

KOMFORT JE DŮLEŽITÝ
Při výběru frézy by měly rozhodovat ještě další aspekty: kvalita, výkon a ergonomie. Kvalita je důležitá, aby stroj obstál v extrémních podmínkách. Na dostatečném výkonu motoru závisí rychlost a efektivita, s jakou bude fréza pracovat. „Pod sněhem se může ukrývat překážka (například kámen), proto je nezbytné, aby fréza měla robustní konstrukci. Propracovaná ergonomie zase zajistí pohodlí při práci. Fréza by měla být snadno ovladatelná. Neostýchejte se vyzkoušet si ovládání stroje přímo u prodejce,“ radí Tomáš Nevečeřal za společnost Husqvarna. Při práci v zimě budete mít rukavice, všechny ovládací prvky proto musí být dobře přístupné a měly by být umístěny přímo v dosahu řidiče. Vzhledem k mrazům je praktický elektrický startér, u dražších modelů bývají k dispozici i vyhřívané rukojeti. Aby s frézou bylo možné pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor. Nákup řiďte také záručními podmínkami, kvalitou servisu i dostupností náhradních dílů. Co patří v současnosti mezi to nej, co frézy nabízejí? „U jednostupňových modelů se přední výrobci zaměřují na kvalitu sběru sněhu, tzn. konstrukci šneku a odhozu v takové kvalitě a provedení, které levnější produkty nemohou konkurovat. U dvoustupňových strojů se v posledních letech objevily ,vychytávky‘, jakými jsou například hydrostatická převodovka pro lepší regulaci rychlosti nebo funkce free wheel systém pro ještě snadnější manipulaci s frézou. Některé modely jsou vybaveny i dvojitou řemenicí, díky které disponuje šnekový systém ještě silnějším záběrem. Dosáhnete tak rychlejšího odstranění ještě většího množství přemrzlého a udusaného sněhu,“ vypočítává Aleš Mostecký z Mountfieldu.

10

Dvoustupňová fréza MURRAY MH 61900 s motorem Briggs & Stratton 900 Snow Series. Velká rukojeť startovací šňůry umožňuje snadné spouštění motoru i bez sundání rukavic. Výkon 6,5 HP, šířka záběru 610 mm, výška záběru 530 mm, 6 rychlostí vpřed / 2 vzad, odhoz sněhu do vzdálenosti 11,6 m. Orientační cena 20 000 Kč. BRIGGS & STRATTON

 

Datum vydání: 9. 4. 2015

Edit: