Úsporná vířivka

Spa, whirlpool nebo česky vířivka je dnes oblíbeným vybavením interiérů, teras či zahrad. Nabízí vskutku komfortní relaxaci, které má blahodárné účinky na lidskou duši i tělo. Musíte však správně vybrat. Důležitým parametrem jsou mimo jiné náklady na provoz.

Pokud se o sortiment vířivých van zajímáte podrobněji třeba právě proto, že byste rádi takové zařízení měli sami doma, pak určitě tušíte, že je vhodné vybírat kvalitní materiály, vyvarovat se extrémně levného sortimentu. Nejspíš je vám také známo, že pro výběr je důležité si ujasnit, kolika osobám bude vířivka sloužit, zda očekáváte i něco víc než pouhé hýčkání vodními a vzduchovými proudy a tak dále. Jsou ale i další skutečnosti, které je dobré zohlednit, abyste byli se svou vířivkou spokojeni.

1

2

3

KOLIK TO BUDE STÁT

Možná přemýšlíte nad případnými rozdíly v ceně u zdánlivě velmi podobných modelů vířivek různých výrobců. Důležitější než pořizovací cena je přitom z dlouhodobého hlediska cena, kterou bude nutné vydat za provoz. Není nic jednoduššího, než se u prodejce či výrobce informovat na provozní náklady; tento údaj by měl být také uveden v rámci technické dokumentace k výrobku.

ČÍM ŠETŘÍ?

Co by měla úsporná vířivka mít? Základním předpokladem je kvalitní izolace vany jako celku, tedy nejen pláště, ale i dna. Většina tepelných ztrát se však uskutečňuje vrchem. Velmi důležitý je tedy také kvalitní a velikosti a tvaru vířivky dokonale odpovídající termokryt. Spotřeba energie vířivky s nekvalitní izolací může být proti výrobku, který je proti únikům tepla chráněn maximální možnou měrou, až dvojnásobný. Některé výrobky jsou primárně určené do klimaticky přívětivějších oblastí a odpovídá tomu i provedení izolace. Při použití venku v našich zeměpisných šířkách však v zimním období neobstojí, přesněji řečeno – nedoplatíte se.
Velmi kvalitní izolace je tedy stěžejní. K úspornějšímu hospodaření s energiemi pak přispívají i další faktory: vířivé bazény například mohou efektivně využívat k ohřevu vody odpadní teplo motoru čerpadla či čerpadel. Na nákladech za provoz se podílí také péče o kvalitu vody, tedy jak filtrování, tak nutná chemie. Zcela bez chemie se neobejdete, ale je možné využít technologie, které její množství potřebné pro zajištění dostatečné kvality vody významně snižují. Pokud jde o filtraci, vyplatí se zvážit, zda jsou pro vás výhodnější výkonnější a ekonomicky náročnější filtrační systémy, které dokážou vodu vyčistit za krátkou dobu a pouze tehdy, je-li to potřeba, nebo úsporné filtrační technologie, které s nižší spotřebou pracují nepřetržitě.

4

5

KVALITOU ŠETŘÍTE

Pokud vámi vybraná vířivka splňuje v základních parametrech požadavky na úspornost, pak už můžete vybírat podle tvaru, velikosti, celkového designu, počtu a různorodosti lehátek či křesel, množství a pozice trysek, pohodlí i moderních technologií, které například umožňují řídit ji na dálku. Nebojte se vířivku před koupí vyzkoušet, vyplatí se to. Vězte, že zásadně ušetříte především investicí do kvalitního výrobku, který dlouhodobě zajistí bezproblémové fungování, budou u něj vždy dostupné případné náhradní díly stejně jako profesionální servis a záruky.

6

7

DALŠÍ VLIVY NA CENU PROVOZU

Spotřeba energie se i u kvalitních výrobků zvyšuje s velikostí vířivky (čím větší objem vody, tím vyšší náklady na provoz), s teplotou, na kterou vodu ohříváte (běžné je rozmezí 37 až 39 stupňů Celsia a každý stupínek navíc něco stojí), s teplotou venkovní (zvažte, zda opravdu chcete celoročně provozovat venkovní vířivku v místě, které je považováno za jedno z nejchladnějších v kraji). Vířivka umístěná v interiéru se stálou teplotou kolem 20 °C bude mít proti stejnému výrobku provozovanému venku náklady přibližně poloviční!

Text: Petra Ševčíková
Foto: archiv firem, Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Datum vydání: 6. 8. 2016

Edit: