K zahradním jezírkům

Možná vaší zahradě něco chybí. A možná je to zahradní jezírko. Ale pozor! Než ho vybudujete, zjistěte si, co to obnáší. Ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem jsme pro vás připravili pět základních rad, na co si dát pozor, než kopnete do země.

1. POSTARÁTE SE?

Odpověď na otázku, zda mít, či nemít zahradní jezírko, začíná u vaší schopnosti starat se o kvalitu vody. Tu nelze ponechat vlastnímu osudu. „Pokud se voda například kvůli vysokým venkovním teplotám začne zelenat, hraje při nezbytném zásahu čas důležitou roli. Hranice, po jejímž překročení voda přestává ochotně vázat kyslík a začne se zelenat, je přitom 21 stupňů,“ varuje Ferdinand Leffler. Míra, zapojení technologií do čištění může být různá. Na jedné straně jsou jezírka, kde se o čistotu vody starají pouze rostliny, na druhé straně můžete mít propracovaný systém biologických čističek a ultrafialových lamp, který si nezadá se sofistikovanými chemickými čisticími systémy klasických koupacích bazénů.

2. MÁTE NA NĚJ?

Ono se řekne – budeme mít jezírko, ale je třeba vědět, že je s ním spojena i nezanedbatelná finanční investice. A není příliš věcí, na kterých lze ušetřit. „Rozhodně se nevyplatí šetřit na technologiích a použitých materiálech. Už jsem zažil mnoho smutných podívaných na nefunkční, případně zanedbané vodní prvky,“ říká architekt. Vyplatí se rozhodně investovat do kvalitní realizační firmy, ideálně také návrhu nebo alespoň konzultace s odborníkem. Nemáte-li na toto finanční prostředky, vodní hladiny v zahradě se ještě nemusíte vzdávat. „Nemusí to být technologicky, finančně ani prostorově nákladná realizace, někdy stačí jen obyčejná pumpa nebo kovová mísa, do které občas zaprší,“ podotýká Ferdinand Leffler.

3. KAM S NÍM?

Nebo také – hodí se jezírko právě do vaší zahrady? Nebo jaké jezírko a kam? „S vhodným umístěním souvisí i vhodná proporce vodního prvku vztažená k domu a zahradě a samozřejmě také design vodního prvku jako takového. Možnosti pojetí jsou samozřejmě různé: moderní, tradiční venkovské… Ale může to být i třeba jen samotné těleso vodního prvku, neviditelné, u něhož vnímáme jen vodu,“ říká odborník. S estetickou stránkou věci souvisí i večerní osvětlení, kterým lze jezírko vybavit. Mělo by být voleno s citem, aby nezničilo atmosféru kolem vody i v celé zahradě.

4. NEBUDE NA OBTÍŽ?

Možná to zní paradoxně – po zahradním jezírku totiž toužíte roky, máte na něj čas i peníze, do zahrady krásně padne. Přes to všechno se může stát, že vám bude vadit. Častý důvod bývá například nevhodný výběr vodních prvků, kterými se jezírka vybavují. „Rozhodně ne každá padající či tryskající voda lahodí uchu a rozhodně ne každému. V našem ateliéru tak často nejprve vytvoříme model chrliče a společně s majiteli posuzujeme, zda právě takový zvuk chtějí ve své zahradě poslouchat. Praktická je samozřejmě možnost takový prvek kdykoli vypnout,“ radí zahradní architekt.

5. CO K VODĚ?

Chyby dělají majitelé zahrad často také při osazování břehu. Není nutné sem za každou cenu umisťovat netradiční rostliny a vytvářet bůhvíjaké scenérie. Pokud se budete inspirovat v přírodě na kraji rybníků, potoků či řek, uděláte nejlépe. „Charakterizují je rozvolněné vertikály okrasných travin, pruty vrbin… Nenajdete tu jehličnany, kterými majitelé českých zahrad jezírka často osazují. Cedry a tvarované bonsaje, to jsou kýče, které dokonale pohřbí pocit lehkosti a vzdušnosti, jenž voda nabízí. Jezero by podle mne mělo být obklopeno vegetací, která pohádku venkovní vody podpoří,“ radí Ferdinand Leffler.

JEZÍRKO NEBO BAZÉN?

Ferdinand Leffler, Atelier Flera

„Možná se rozhodujete, zda pořídit bazén, nebo jezero. Pro jezero mluví fakt, že nabízí výhled na proměnlivost vysázené pobřežní zóny, dodá zahradě život a svěží atmosféru. A ta krása, když hladina zamrzne a mezi ojíněnými orobinci prosvítá slunce… Voda v jezeře je také chutná a voňavá, žádný chlór. Ale pozor! S jezery se to dnes v zahradách obecně trochu přehání. Je to zkrátka trend. Do jezera musíte být nadšenci. Pokud vás rozhodí občasné zakolísání průzračnosti vody, pak to není nic pro vás. Přírodní voda nikdy nebude tak poslušná a sterilní jako ta bazénová.“

Text: Kateřina Nová, odborná spolupráce Ferdinand Leffler, Atelier Flera
Foto: archiv firem a Shutterstock

Datum vydání: 31. 7. 2019

Edit: