Garáž může mít různé podoby, jaké máme na výběr?

Garáž dokáže být designovou vizitkou rodinného domu nebo může tvořit samostatnou stavbu mimo dům. Může být vybavena moderním vratovým systémem s dálkovým ovládáním nebo se může bez vrat zcela obejít. Záleží jen na vás!

Pokud zvolíte garáž pevně spojenou s domem, hrají u ní klíčovou roli právě vrata. Ta jednak spolehlivě chrání váš majetek, jednak výrazně dotvářejí vzhled celé stavby a fungují jako tepelná i zvuková bariéra vůči okolí. Je tedy logické, že výrobci kladou důraz jak na design garážových vrat, tak i na jejich provozní spolehlivost, komfort obsluhy, bezpečnostní a izolační parametry.

Zapomeňte na minulost

Dříve se u nás estetikou, bezpečností, zateplením ani provozním komfortem garážových vrat nikdo příliš nezabýval. Typický způsob zavírání tvořila křídlová vrata, později se přešlo na modernější a provozně pohodlnější vrata výklopná. U obou typů ovšem potřebujete dostatek prostoru zejména venku před garáží. Na výrobu vrat se často používal pouze plech. Největší předností takových vrat byla nízká cena, ale všechny ostatní parametry šly zpravidla stranou. Vrata příliš netěsnila a vyžadovala pravidelnou údržbu. Dnes je situace o poznání jiná.

Sekční garážová vrata

Nejčastěji využívaným typem garážových vrat jsou v současnosti vrata sekční, která jsou zateplena nejméně čtyřcentimetrovou vrstvou polyuretanové pěny. Tato vrata se skládají ze sekcí, které pomocí systému torzních pružin zajíždějí na vodicích kolejnicích pod strop garáže. Jejich výhody jsou nesporné. Venku i uvnitř vám šetří prostor. Před garáží můžete klidně zaparkovat, aniž by to omezovalo otvírání či zavírání vrat. Většina sekčních vrat dnes disponuje bezpečnostními zámky, takže nemusíte mít obavu z poranění svých dětí nebo domácích mazlíčků. Jednotlivé sekce jsou zateplené, proto nehrozí ani únik tepla. Vrata lze vybavit řadou doplňků: větracími mřížkami, různými typy okének nebo bezpečnostními prvky. Sekční vrata mohou mít šířku až 5,5 metru a výšku až 3 metry, takže se hodí pro jakýkoli typ garáže (dvojgaráž, hromadné garáže). Jsou dodávána na míru v nejširší nabídce barev a dekorů dřeva či kovu, aby šlo vytvořit libovolný design a dokonalou barevnou harmonii s domem.

posuvná vrata s prosklením

Svislé sekce posuvných vrat s prosklením nabízejí světlo uvnitř garáže i reprezentativní vzhled zvenčí. Foto: Technopark

Posuvná garážová vrata

Posuvná garážová vrata Lomax Praktik vám ponechají volné místo na stropě a umožní vám vytvoření dveřního průchodu. Foto: Lomax

Posuvná garážová vrata

Vlivem nedostatku místa nebo překážky na stropě garáže se ovšem může stát, že do stavby nelze jednoduše zabudovat sekční vrata. Co s tím? Jako základní varianta náhrady se nabízejí vrata posuvná, která se na stejném principu posouvají nikoli pod strop garáže, nýbrž podél její boční stěny. Posuvná vrata vám nabídnou vcelku zajímavou výhodu: lze je otevřít jen zčásti, čímž vytvoří snadný a zcela přirozený průchod osob nebo průjezd s kolem, aniž byste museli budovat samostatný dveřní otvor. I ten je ovšem možné vytvořit, pokud to bude nutné a účelné.

Rolovací garážová vrata

Máte k dispozici jen menší stavební otvor nebo potřebujete šetřit místem? Pak pro vás budou ideálním řešením vrata rolovací. Nezabírají totiž žádný prostor na stropě, v garáži ani jejím okolí. Zároveň ovšem nenabízejí tak kvalitní tepelnou izolaci jako sekční vrata a jejich pořizovací cena je spíše vyšší, navíc mají hlučnější dojezd. Proto se používají nejčastěji v případech, kdy sekční vrata není možné instalovat. I tady však jde o ryze moderní systém ovládání, který je na hony vzdálený od jednolité kovové rolety časů minulých. Skládá se z elegantních zateplených lamel s elektrickým pohonem. Celý systém lze samozřejmě opatřit dálkovým ovládáním.

křídlová garážová vrata

Křídlová vrata nejsou pasé! Tato ovšem představují hodně moderní retro: jsou zateplená a bezúdržbová, s elegantním prosvětlením. Foto: Technopark

Křídlové retro garážových vrat

Jestliže si přejete mít retro v moderním provedení, můžete si dnes klidně pořídit stylová křídlová vrata. S těmi, jaká starší z nás pamatují z časů reálného socialismu, ovšem budou mít pramálo společného. Vlastně jenom vnější vzhled. Vyrábějí se na míru a jsou ze stejného materiálu jako vrata sekční. Na rozdíl od původních dřevěných či plechových vrat jsou moderní křídlová vrata zateplená a bezúdržbová. Logické opodstatnění najdou tam, kde mají garážová vrata sloužit jako vstup do domu se snadným ručním otvíráním.

Integrované dveře

Pokud vám jde jen o vstupní dveře, měli byste vědět, že je lze zabudovat vstupní dveře i do sekčních nebo rolovacích vrat. Může to být praktické: dveře vám umožní rychlý přístup bez nutnosti otvírat celá vrata. Instalují se tam, kde by z prostorových důvodů bylo složité vytvořit samostatný vedlejší vchod. Jestliže často procházíte garáží, aniž byste vyjížděli autem, chodíte skrz garáž na zahradu, procházíte tudy s kolem nebo kočárkem, integrované vstupní dveře vám průchod zjednoduší. Průnik světla dovnitř garáže a oživení vzhledu vrat vám nabídnou různé typy okének či prosvětlení.

Garážové pohony

  • Garážový pohon můžete mít v různém provedení a s různými funkcemi. Zvažte, co budete potřebovat, co skutečně využijete a v jaké cenové relaci si chcete vybírat.
  • Nadstandardní vlastnosti a funkce pohonů lze využít u všech typů garážových vrat.
  • Můžete mít pohon s řemenovou dráhou, s přímým posuvem po dráze, boční či stropní.
  • Díky moderním technologiím jsou dnes všechny pohony garážových vrat tiché a zároveň ekonomické. Během zavírání vrata téměř neuslyšíte. Většina pohonů má spotřebu do 1 wattu.
  • Pohon zajistí komfort, kdy řidič nemusí během parkování vystupovat z automobilu. Po zavření jsou vrata automaticky uzamčena samosvorným mechanismem pohonu. Pohony se dokážou samy programovat a optimalizovat chod.
  • Většina nabízených pohonů má řadu bezpečnostních prvků. Základním vybavením je elektronická kontrola síly pohybu a při najetí na překážku se vrata sama dokážou zastavit nebo otevřít. Pohony se dají doplnit i o další bezpečnostní prvky (infračervená bezpečnostní čidla, signální lampy, nárazové tlakové lišty na spodní hraně).
  • Pohon lze doplnit o spínání světel v garáži, které se dá ovládat senzorem pohybu. Pro ještě vyšší komfort můžete pohon doplnit o senzor teploty a vlhkosti a pomocí toho zajistit větrání pootevřením vrat. Praktickou pomůckou zvláště pro začínající řidiče je vybavení pohonu laserem pro neomylné parkování.
montovaná garáž

Montovaná garáž s pultovou střechou, do níž se pohodlně vejdou dvě auta. Zateplená sekční vrata Hörmann. Foto: Gardeon

Levně mimo dům

Kdo se nebudí ze sna touhou mít zděnou garáž a procházet suchou nohou z auta až do předsíně, ten má řadu možností, jež jsou levnější a jednodušší. Základní variantu představuje plachtová garáž. Na ocelové konstrukci je natažena voděodolná plachta z tkaného polyetylénu, která má vysokou odolnost proti protržení. Tento „stan pro auto“ můžete postavit kdekoli, snadno se montuje i demontuje.

Mobilní je i plechová garáž, která vašemu vozu nabídne téměř srovnatelný komfort parkování jako garáže zděné. Díky úpravě pomocí žárového zinkování vykazuje poměrně dlouhou životnost a dá se dodatečně upravit barevným RAL lakováním.

Třetí variantu představuje betonový prefabrikát. Rovněž prefabrikovaná garáž je mobilní, ale musíte ji přemisťovat jako celek pomocí těžké techniky. Garáž vám přivezou hotovou na korbě náklaďáku a jeřábem ji umístí přesně tam, kam si budete přát. Může tedy již od počátku tvořit součást stavby rodinného domu. To je praktická varianta: během stavby využijete prefabrikovanou garáž jako sklad materiálu.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Gardeon, Technopark, Lomax, Hörmann, Trido, Glasiert

Datum vydání: 21. 5. 2024

Edit: