Nízkoenergetický bungalov

Bungalovy si získávají přízeň investorů především tím, že poskytují jednotlivým obyvatelům dostatečné soukromí, ale zároveň znemožňují jejich izolaci a narušení rodinného života. Výhodou rovněž je, že nám ve stáří nekladou do cesty nepřekonatelnou bariéru v podobě schodiště a nenarušují ráz okolní zástavby.

Bungalov 772 XL společnosti EUROLINE BOHEMIA představuje rodinný dům bez obytného podkroví a bez podsklepení. Spadá do vyšší velikostní kategorie a je vhodný do nízké okolní zástavby na  rovinatý, případně mírně svažitý terén. Na  první pohled zaujme výrazným členěním vstupního průčelí a velkými prosklenými plochami. Jde o obytný objekt bez stropní konstrukce s prostorem otevřeným do krovu a prosvětleným střešními okny.

Dispoziční řešení

Hlavní vstup do bungalovu je situován z jeho čelní strany, ale je přístupný i zezadu – z terasy. Do objektu se vstupuje přes zastřešené závětří, kam ústí i postranní dveře do dvojgaráže. Za vchodovými dveřmi se nachází prostorné zádveří. Za dveřmi je po levé straně umístěno WC. Dalšími dveřmi na této straně, tentokrát posuvnými, se vstupuje do klidového křídla domu. Zde je umístěna ložnice rodičů, jejíž komfort zvyšuje vlastní koupelna a šatna, a dva dětské pokoje. Jejich užitnou plochu zvětšuje umístění spacího prostoru nade dveřmi. Tím, že dům je otevřený do krovu, má značnou světlou výšku, a spací prostor má tedy naprosto vyhovující ergonomické parametry. Také děti mají k dispozici samostatnou koupelnu s WC. Z komunikačního prostoru se dveřmi naproti hlavnímu vchodu vstupuje do hlavního obytného prostoru domu, který tvoří prostorný obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, která je oddělena pouze opticky, a to varným centrem a pracovním pultem kuchyně. Z pracovní kuchyně je přístup do praktické spíže. Dům je úzce propojen se zahradou. Z centrálního obytného prostoru lze vstoupit na  částečně zastřešenou terasu s venkovním krbem. Součástí domu je dále prostorná dvojgaráž, jejíž horní část je upravena jako úložné prostory. Technická místnost je přístupná samostatným vchodem z exteriéru z terasy a rovněž nabízí značný skladovací prostor.

1

Z čeho se stavělo

V případě základové konstrukce projekt nízkoenergetického typového bungalovu 772 XL počítá s bednicími tvárnicemi CS BETON CSB, u obvodového zdiva s  broušenými cihlami HELUZ FAMILY 38 (rozměry 247 x 380 x 249 mm) opatřenými kontaktním zateplovacím systémem NOBASIL FKD o tloušťce 80 mm a deskami z extrudovaného polystyrenu o tloušťce 66 mm. Jako materiál k výstavbě vnitřního nosného zdiva jsou navrženy broušené cihly HELUZ 25, dělicích příček HELUZ 14 a HELUZ 8. Zdivo je však možné alternativně realizovat z cihel a tvárnic s obdobnými technicko-fyzikálními vlastnostmi; ty mají například POROTHERM, KERATHERM, případně YTONG nebo YPOR. Střešní krytina je navržena z  betonové tašky BRAMAC – Tectura, ale opět se nabízí možnost volby jiné krytiny. Co se týče vnější konečné povrchové vrstvy obvodových stěn – je navržena z tenkovrstvé ušlechtilé silikátové omítky (dodavatelé BAUMIT, HASIT, JUB KASTACO, TERRANOVA). Okna lze použít jak dřevěná, tak plastová, s izolačním trojsklem a celoobvodovým kováním.

2

Tepelné čerpadlo nebo plynový kotel

Co se týče zajištění tepelné pohody, projekt počítá se dvěma možnostmi. V prvním případě se jedná o teplovodní podlahové vytápění, kdy do role zdroje tepla je obsazeno tepelné čerpadlo systému vzduch – voda Stiebel Eltron WPL 18 E a jako doplňkový zdroj elektrokotel. V technické místnosti bude instalována akumulační nádoba pro vytápění SBP 400 E (400 1) a akumulační zásobník teplé vody SBB 302 WP (280 l). Alternativní varianta má rovněž podobu podlahového vytápění, ale jako zdroj tepla má sloužit teplovodní kondenzační závěsný kotel typu ZEM 2-17 C (GEMINOX) o  výkonu 17,6 kW (možno volit i  BUDERUS, JUNKERS a  jiné kotle shodných parametrů). Pro podlahové vytápění projekt počítá se systémem GABOTHERM a s doplňkovým vytápěcím tělesem ocelového žebrového typu v  koupelně; v garáži a technické místnosti pak s deskovým vytápěcím tělesem.

3

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012

Foto: EuroLine Bohemia

Uložit

Edit: