Originál z Barcelony

Porozhlédli jsme se za hranicemi… Zajímavý španělský domov mladé české bytové designérky Angely Syrovátkové hýří svěžími řešeními. Dokazuje, že nápaditost a silná vůle dovedou vytvořit osobité prostředí i s nízkými náklady.

Mozaiku z rozbitých dlaždiček můžete využít nejen v koupelně, ale také pro povrch jakékoli skříňky či komody. Foto Michaela BLAHUTOVÁ

Při realizaci každé své zakázky zkoumá designérka nejprve dispozice a základní vrstvy bytu. U standardních, moderních bytů je to pro ni mnohem těžší. Ráda odhaluje skryté původní štuky, zděný základ, nečekané tajemství originálních starých prostor. I ve svém bytě strhla podhledy zakrývající klenuté stropy a odstranila omítku z cihel, což vytváří impozantní podklad pro umístění dalších zajímavých kusů nábytku. „Ve Španělsku se lidé zbavovali starého nábytku, vyhazovali jej na ulici. Chodila jsem a odšroubovávala zajímavé úchytky ze zásuvek a čela od postelí. Pořád jsem si něco nosila domů a říkala si, že to pak všechno natřu a vylepším. Už jsem neměla kam ony zajímavé kusy dávat. Napadlo mě připevnit čelo od postele na stěnu v kuchyni, nad dveře do obývacího pokoje, nevypadalo to vůbec špatně. Chtěla jsem zkrášlit prostor mezi stropem a dveřmi. Je to atypické. Vždy se snažím zlomit standardní míry, danou výšku, šířku. Pokaždé se mi osvědčilo, že zdánlivá nouze vede k dobrému řešení,“ doplňuje. Ráda nakupuje na tržišti, jakémsi místním bleším trhu zvaném Los Encantes (trh půvabu). Starožitnosti míchá Angela Syrovátková s moderními prvky. Přizpůsobuje se sice vkusu a požadavkům zákazníka, vždy však vnese do projektu nezaměnitelnou stopu své originality a talentu. U sebe doma má nejraději ustavičnou změnu, ani po devíti letech nepřestává neustále pozměňovat interiér.

 

Foto Michaela BLAHUTOVÁ

Zdánlivě nouzová řešení

Spodní skříňky kuchyňské linky jsou sestaveny ze solitérů značky IKEA. Vše ostatní je doladěno ze starožitných kusů nábytku. Horní skříňka kuchyňské linky je pojata opravdu nápaditě. Ze zadní strany skříňky se sejmula stěna a skříňka je navíc umístěna na okno, kterým prosvítá světlo. Zdánlivě neřešitelný problém s místem v kuchyni se tak stal naopak oživením prostoru. „I zde se ukázalo, že obtížné podmínky dovedou k dobrému řešení. A to i v životě. Dnes bych takto byt dekorovala záměrně,“ svěřuje se Angela Syrovátková. V kuchyni je originální truhlářský stůl. „Našla jsem si truhlářskou dílnu a zeptala se, jestli náhodou nemají na prodej ponk – oni měli, dokonce tři. Jeden jsem si koupila. Pán byl evidentně rád, že se ho zbavil, nicméně i tak stál více než 300 eur, což bylo před devíti lety hodně peněz,“ vypráví Angela Syrovátková. Stůl je originálním prvkem celé jídelny.

 

Koupelnová skládačka

Koupelnu vybudovala Angela Syrovátková doslova vlastnoručně. „Nemohla jsem si v počátcích při nákladné rekonstrukci dovolit krásné a drahé věci. Proto jsem se rozhodla vytvořit si napodobeninu luxusních návrhů,“ vypráví. Rozbitím levných dlaždic (1 kg za 1 euro) vznikla mozaika inspirovaná barcelonským géniem Antoni Gaudím. Vana je vytvořena z cihel, spojovaných speciálním cementem určeným pro studny, který nepropouští vodu. Umyvadla jsou zasazena do skříňky z blešího trhu, která by patřila spíše do obývacího pokoje či jídelního koutu. Vyříznutím horní části desky vznikl prostor pro umyvadla. „Neměla jsem naplánováno, jak umyvadla vytvořím. Čekala jsem, co objevím po odstranění horní desky, co mi skříňka umožní,“ popisuje návrhářka. Použitím speciální nepropustné hmoty jsou vytvarována dvě umyvadla, prostor pro odpad, baterii a poté je obložena rozbitými dlaždičkami. „Je to opravdu levný způsob, jak získat originální nábytek,“ usmívá se Angela Syrovátková.

 

 

Text a foto:
Michaela BLAHUTOVÁ


Angela SYROVÁTKOVÁ (39 let) je původem z Prahy. Ve svých 14 letech, ještě za totality, se přestěhovala s matkou do Švédska. Po jedenácti letech se vydala na jazykový kurz do Španělska a v Barceloně našla svůj pravý domov. Na známé třídě La Rambla žije se svým čtyřletým synem Astonem ve 200 m² velkém půdním bytě. Je bytovou architektkou a návrhářkou exkluzivního dámského oblečení. Svůj podpis zanechala nejen ve svém krásném bytě, ale i v řadě restaurací, bytů a domů, které dekorovala především ve Španělsku, ale i v Chorvatsku, Itálii, Švédsku a také v rodné České republice.
Kontakt: as.bcn@hotmail.com


 

Datum vydání: 25. 6. 2022

Edit: