Dokořán do zahrady

Chcete žít v úzkém kontaktu s přírodou? V tom případě se soustřeďte nejen na výběr vhodné lokality, ale také na správnou volbu terasových dveří a podlahy na terasu.

Velkoformátový odstavně posuvný PSK portál VEKRA Dynamic vyniká lehkým ovládáním a tichým dojezdem. Foto Vekra

Dveře na terasu musí vašemu domovu dopřát co nejvíc slunce a denního světla, ale zároveň je nutné, aby spolehlivě odolávaly jak všem rozmarům počasí, tak i pokusům o násilné vniknutí dovnitř. To však nestačí! Systém terasových dveří by měl současně zajistit snadné a pohodlné ovládání a maximální bezpečí pro pohyb osob libovolného věku či zdravotních dispozic. Dveřní křídlo nesmí ohrozit ani malé dítě, ani vozíčkáře nebo stařenku o holi. Proto se vyplatí věnovat výběru dveří na terasu speciální pozornost. Zatímco povrch podlahy na terase vám přiblížíme jen několika inspirativními snímky, terasové dveře probereme podrobně.

Posuvné systémy

Jak nenásilně propojit dům se zahradou? Snad nejvhodnější variantu nabízejí posuvné dveře. Jejich výhody dobře zná každý, kdo je využívá v interiéru: Šetří místo a pohledově prostor odlehčují. Uvnitř rodinného domu či bytu se mohou posouvat nejen podél stěny, ale také zasouvat do stavebního pouzdra ve zdi, takže vlastně zcela zmizí. Tato varianta je ovšem při přechodu na terasu nepraktická, protože by zhoršovala tepelnou izolaci obvodového zdiva. I tak ale mají posuvné dveře co nabídnout. Není to jen bezproblémová manipulace, bezbariérový průchod nebo úspora místa, ale také prosvětlení prostoru díky velké ploše zasklení a plynulý tichý pohyb dveřního křídla.

 

Ve velkém formátu

Pokud vám to dispoziční řešení domu dovolí, můžete si dopřát vstup na terasu pomocí velkoformátových odstavně posuvných okenních portálů. Jde o klasický okenní profil s kombinací pevného a posuvného křídla, které se snadno ovládá, bezpečně zavírá a dotváří velkou prosklenou plochu. Do interiéru tak proniká opravdu luxusní množství světla. Posuvné křídlo lze zpravidla ovládat několika snadnými pohyby klikou. Otočením nastavíte ventilaci, dalším pohybem kliky se celé křídlo předsadí dovnitř před pevné zasklení a tažením se pak po vodicích kolejnicích posuvné křídlo dveří předsune podél pevného křídla. „Pojezd je lehký – pro zajetí do rámu stačí lehké postrčení – a díky tlumení koncových ploch je také tichý,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, jaké vlastnosti má okenní PSK portál VEKRA Dynamic. Tento portál navíc umožňuje zavření bez uzamčení i z venkovní strany, takže nemusíte mít strach, že byste se po zabouchnutí dveří nedostali do domu. Otevřete jednoduše zatlačením na zavřené křídlo a jeho odtažením. Chcete-li tedy zabránit obtěžujícímu vlétání hmyzu do interiéru, dveře můžete bez rozpaků zavřít. Na výběr máte plastové, dřevěné, hliníkové i dřevohliníkové provedení. Musíte však vzít v úvahu, že PSK portál má vždy spodní okenní rám a není tedy určen pro bezbariérové řešení vstupu do zahrady.

 

Méně rámu, více světla

Nejmodernější řešení pro přístup na terasu představují zdvižně posuvné dveře neboli HS portály, kdy se dveřní křídlo posunuje ve vlastní kolejnici paralelně za pevné křídlo. Díky své velké prosklené ploše poskytují interiéru kýženou vzdušnost a přístup světla. Ještě více světla propouští do místnosti HS portál ve variantě SLIM, tedy se zúženým rámem. „Konstrukce, v jejíž pevné části je sklo uloženo přímo do rámu, zaručuje maximální prosvětlení interiéru. Za tímto účelem má model SLIM v provedení z hliníku pohledovou šířku v pevné části sníženou na pouhých 74 mm oproti standardním 100 mm,“ upřesňuje Ing. Tomčíková z VEKRY. Kromě podstatného zvětšení plochy skla se zdvižně posuvné dveře HS portal SLIM liší od standardního provedení tím, že díky menšímu množství použitého hliníku poskytují lepší tepelnou izolaci. Štíhlý rám je ovšem dostupný také pro dřevohliníkovou variantu HS portálu. Snadné ovládání a bezpečné zavírání zajistí systém SOFT CLOSE, který se postará také o bezhlučný a pomalý dojezd křídla. Tento inovativní tlumič je integrovaný přímo do křídla, takže nenaruší vzhled dveří. Při pohybu křídlo krátce před koncovou polohou jemně přibrzdí a nehrozí tak žádné nárazy. Chrání to konstrukci dveří i bezpečí dětí.

 

Na terasu bez bariér

Maximální propojení s okolím podtrhuje subtilní práh, který navíc usnadňuje výstup na terasu či zahradu i pro hůře se pohybující členy domácnosti. Kromě jeho bezbariérové varianty, která je v dnešní době již samozřejmostí, lze pro HS portál zvolit i takzvaný nulový práh. „Zatímco za bezbariérový přístup se označuje přechod, kde rozdíl výšek nepřesahuje 20 mm, u nulového prahu je to pouhých 5 mm. Díky takto malé výšce nabízejí hliníkové nulové prahy ještě vyšší míru komfortu než jiné standardní bezbariérové prahy,“ vysvětluje Milena Tomčíková. Izolační vlastnosti nulových prahů se oproti těm bezbariérovým nesnižují, a to díky jejich konstrukci s přerušeným tepelným mostem a těsnicím břitům chránícím proti průniku chladu, průvanu i vlhkosti. Ještě luxusnější variantu nulového prahu z hliníkového profilu nabízejí prosklené terasové dveře systému Schüco AWS, které mohou být dokonce dvoukřídlé. Dveře se zapuštěným prahem z hliníkového okenního systému AWS dosahují třídy vodotěsnosti 7A, provozní třídy 2 a bezpečnostní třídy RC 2. Komfort jejich ovládání podtrhuje individuálně nastavitelná výška madla (85–105 cm).

 

Bez tepelných mostů

Kolem velkoformátových prvků může v oblasti prahu proudit chladný vzduch, případně v létě horko. Co s tím? Pod práh lze osadit speciální podkladový profil, který bude minimalizovat tepelné mosty. „Izolační podkladový profil se aplikuje pod spodní část rámu přes celou výšku podlahové konstrukce. Tento izolační materiál je opatřen vyfrézovanými drážkami, díky čemuž je napojení na profil dveří velmi snadné,“ doplňuje inženýrka Tomčíková z VEKRY. Kromě omezení vzniku tepelných mostů vyniká podkladový profil také odolností proti vlhkosti a vysokým teplotám i výbornými mechanickými vlastnostmi. Díky tomu snese vysoké zatížení a přispívá ke zpevnění prahu. plisované sítě


Mouchám vstup zakázán!
Účinnou ochranu proti hmyzu zajistí u posuvných okenních portálů plisované sítě. Skládají se do malého pouzdra k jedné straně okna jako harmonika. Pokud není síť zrovna roztažená, vytváří zvenčí nenápadný malý box na boční straně okenního rámu. Samotná síťovina se vyrábí ze skelného vlákna potaženého plastem, takže zvládne odolat rozdílům teplot a dobře drží tvar.

Foto: Vekra


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Schüco, Vekra, TopStone, Wienerberger, Best, Hornbach, Alukov

Datum vydání: 21. 9. 2023

Edit: