Domov nejen na víkendy

Přízemní dům původně sloužil jen jako letní byt. Po mnoha peripetiích se stal novým domovem bývalé basketbalistky paní Lídy, vitální a stále aktivní dámy.

Paní Lída Ordnungová bydlela skoro celý život s blízko stanice metra Hradčanská. Pražský činžovní dům v rodinou v ulici Na Valech, atraktivní lokalitě po roce 1989 vrátili původním majitelům a ti se ho později rozhodli prodat. Lída ovdověla a před deseti lety musela prostorný byt opustit. Nové útočiště našla v domě nedaleko Staré Boleslavi, který manželova rodina využívala jako letní byt. „Tchán měl advokátní praxi v Lysé nad Labem. Kdysi zastupoval sedláka, který neměl na zaplacení a místo honoráře mu nabídl jedno své pole. V roce 1932 dal tchán na tomto pozemku postavit přízemní dům s rovnou střechou ve funkcionalistickém duchu,“ popisuje Lída vznik svého současného domova.

Bílá kuchyňská linka, vybavená vestavěnou troubou, varnou deskou, myčkou i mikrovlnkou, které usnadňují vaření

OSUDOVÉ PERIPETIE

Nějakou dobu domek sloužil rodinné rekreaci, pak jej ale stihl stejný osud jako řadu tehdejších nemovitostí. Za druhé světové války ho zabrali Němci a pár let po válce sem národní výbor na neurčito usadil nájemníky. Majitelé sice o něj nepřišli, mohli ho však využívat jen částečně. V roce 1980 se poslední nájemník odstěhoval a rodina mohla konečně začít využívat téměř čtyřicet let neudržovanou a značně „vybydlenou“ nemovitost. Dům po tchánově smrti připadl Lídinu manželovi a jeho sestře, s jejíž rodinou se Ordnungovi posléze finančně vyrovnali.

V rohu mezi obývákem a kuchyní se zachovala unikátní kachlová kamna značky Rako, jimiž se dá přitopit v chladných dnech.

POSTUPNÁ REKONSTRUKCE

Po odchodu posledního nájemníka nejdřív přišla na řadu úprava zarostlé zahrady a pak teprve interiér domu včetně renovace parketových podlah a nahrazení dělených oken verandy okny s velkými tabulemi a izolačními dvojskly. Jediné, co zůstalo zachováno z původního vybavení, byly dveře a světlá kachlová kamna od firmy Rako v jídelně. Další „kachláče“ v obývacím pokoji bohužel nájemník nahradil „modernějším“, ale poněkud neatraktivním modelem. Lídina rodina pak dům využívala na víkendy a během prázdnin, ale když před lety musela Lída řešit svoji bytovou situaci, odstěhovala se sem natrvalo. Teprve tehdy mohla proběhnout větší rekonstrukce, protože Lídin manžel nebyl za svého života žádným změnám nakloněn. Lída nechala zavést ústřední topení a zvětšit koupelnu, kde dala udělat pohodlnější sprchový kout. Kuchyně dostala novou bílou linku a moderní spotřebiče. Část nábytku, například v obývacím pokoji nebo v koupelně, pochází z pražského bytu.

Jídelnu o dělují od obývacího pokoje původní prosklené dveře. Oknem u stolu je pěkně vidět do kraje.

BYDLENÍ ZA PRAHOU

Paní Lída je stále aktivní dáma, která i dnes provádí turisty po Praze. Své jazykové znalosti prohloubila během svého pobytu v Thajsku, kde s mužem, který pracoval pro OSN, a s dětmi žila. V mládí byla členkou Československého reprezentačního basketbalového družstva, které v roce 1957 získalo na MS světa v Rio de Janeiro bronzovou medaili, a Lída zde kromě medaile vyhrála i titul Miss šampionátu.

Lída Ordnungová, majitelka domu

„Tenhle dům jsem si postupně přizpůsobila k pohodlnějšímu bydlení, nechala jsem ho zateplit a vybavit kotlem ústředního topení. Od jara do podzimu mi dělá radost péče o zahradu i to, že mám z oken pěkný výhled do kraje a jsem hned venku. Dost často také hlídám fenku dcery, která pracuje jako produkční zahraniční fi rmy a bývá často pryč. Stále provádím cizince, a když se mi toho sejde víc, potřebuji občas přespat u dcery v Praze. Provádění turistů, procházky v přírodě, ale i práce v domě, kde je stále co dělat, mě udržují v kondici. V mládí jsem vrcholově sportovala, a tak jsem pořád zvyklá se hýbat. Doma mám plno vzpomínek i různých suvenýrů z cest, třeba sošky Buddhy z doby, kdy jsme s mužem a dětmi žili v Bangkoku.“

 

 

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: TOMÁŠ DITTRICH

Edit: