Selský rozum a dobré oko

Celé dětství strávil saunováním a pobíháním mezi fjordy. Rozumí dřevu jako nikdo jiný, věří v poctivou práci a skutečné přátelství. Fin jako poleno, designér saun Timo Nakari.

Pane Nakari, co znamená pro Finy saunování?

Sauna byla pro Finy vždy něco jako koupelna, a to odjakživa. Jako ideální místo k odpočinku si ji Finové velmi často dopřávají i společně s přáteli. Když jedna rodina navštíví druhou, součástí večerního programu bývá zpravidla vždy společné saunování. Ovšem ženy a muži se saunují zásadně odděleně, a to i ve veřejných saunách. Ty jsou k tomu uzpůsobeny a vždy tam najdete oddělení pro ženy a pro muže. Šťastnější z Finů mají saunu přímo u jezera, na své chatě. Musí být co nejblíže k jezeru, abyste si pak mohli jít zaplavat. Vytápí se pomocí kamen na dřevo. Sauna je také součástí byznysu. V každé větší firmě nebo na úřadě mají svoji vlastní saunu, kterou mohou zaměstnanci využívat. Staré pořekadlo tvrdí, že nejlepší obchody se uzavírají právě v sauně. Všichni jsou na tom totiž stejně – jsou nazí a nezbývá jim nic jiného než být i upřímný. Pravda tak vždy vyplave brzy na povrch.

Odlišuje se nějak opravdu tradiční finská sauna od „české verze“?

Finská sauna bývá pevnou součástí rodinného domu. Tradiční domy jsou ze dřeva, takže samotná sauna nemá důvod být postavena někde stranou. Není považována za luxus, zvládne ji zbudovat každý tesař. Finové si ji opravdu oblíbili, nedovedou si život bez ní představit, je prostě součástí koupelny, místem, kde se prohřejete předtím, než si dáte sprchu. Ve střední Evropě tomu tak rozhodně není, stává se, že si saunu přijdou koupit starší zákazníci a říkají, že je to jejich první sauna v životě. To by bylo pro Finy nepředstavitelné. Domácí sauna nemá ve střední Evropě dlouhé kořeny…

Jaká je zásadní ingredience správného a příjemného saunování?

Velká kamna a spousta kamenů. Dobrá cirkulace vzduchu, pohodlné lavice a správná výška, tím myslím ne příliš nízký strop a ne moc nízké sezení.

2

Jaké jsou ideální materiály na její výrobu?

Tradičním obkladovým materiálem je smrk, na lavice se používá olše nebo osika. Momentálně nejmodernějším materiálem na obklady je červený kanadský cedr nebo takzvané „thermo wood“ materiály. Většina Finů také používá dřevo na vytápění saun, preferují měkké dřevo, protože při hoření neobtěžuje zápachem, nečpí.

Může se ve finské sauně saunovat každý?

V zásadě ano, ve Finsku se saunováním začínají půlroční mimina a nevyhýbají se jí ani velmi staří lidé, do sauny chodí prostě každý. Sauna se tu nebere jako sport, ale jako místo, kde se dá odpočinout a zahřát se. Nemusí to být vždy horko intenzivní, spoustě lidí stačí 60–70 °C, aby si to užili.

Co všechno musí designér vědět o saunování, aby navrhl opravdu dokonalý kousek? Především musí sám pravidelně navštěvovat saunu, aby byl schopný porozumět a pochopit, jakou roli hraje například různé umístění saunových kamen při cirkulaci vzduchu. Také díky tomu získá jedinečnou zkušenost, jak pohodlná musí být lehátka a lavice, když chcete saunu používat často a pravidelně. A podstatnou ingrediencí úspěchu je poznání, že jedině z opravdových nefalšovaných a kvalitních materiálů můžete udělat perfektní saunu. A také není na škodu, pokud jste se narodili právě ve Finsku a celé dětství strávili saunováním s otcem, který do něho byl blázen, měl hned tři sauny a každý večer minimálně v jedné z nich zatápěl… Ve skutečnosti to podstatné, co opravdu dobrý designér potřebuje, je selský rozum a dobré oko, aby do sebe všechno zacvaklo a vypadalo to dobře.

Může dobrou saunu navrhnout i jiný než finský designér?

Tak to si nedovedu představit… Žertuji, samozřejmě, že může. Pokud si ale přečte předchozí odpověď.

1

Co považujete za nejtěžší oříšek při návrhu a zpracování sauny?

Nejtěžší je porozumět potřebám a přáním konkrétního zákazníka. Je velmi důležité si s ním hned na začátku sednout a popovídat si, poznat ho. Pak přichází na řadu designér – potřebujete stále nové a nové nápady… Začnou starosti, kde sehnat nejlepší kamna, protože ne každý kamnář zvládne vyrobit přesně taková, jaká zrovna pro tuhle konkrétní saunu potřebujete. Toužíte po tom nejkvalitnějším dřevu, aby výsledek byl perfektní, snažíte se dát dohromady tým lidí, které by to taky tak bavilo a šlo jim o dokonalost každého malinkého detailu… Určitě jsem na něco zapomněl… Zkrátka: kdyby byla výroba dokonalých saun jednoduchá, dávno by se prodávaly na každém rohu.

Jaké jsou poslední trendy v designu saun?

Tak to je prosté. Jednoduché čisté linie a to nejlepší dřevo.

3

Timo Nakari
Narozen: 1963
Národnost: finská
Povolání: designér saun
V roce 1995 začal pracovat pro společnost Nokia, později pro obchodní oddělení Finské ambasády v Budapešti. V roce 2005 rozjíždí vlastní výrobu saun společně s maďarským přítelem, tesařem Emilem Pakozdim. V České republice spolupracuje s BETA wellness.

 

line

Vybíráte domácí saunu? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/domaci-sauny

line

Datum vydání: 4. 12. 2015

Edit: